Húzzon el, ahová gondolom – ezekkel a szavakkal fogadta lapunk tegnapi megkeresését Dunaújváros MSZP-s polgármestere és országgyűlési képviselője, Kálmán András, akiről megírtuk: az ügyészség gyanúja szerint hűtlen kezelést követett el 2006-ban a Hankook-beruházáskor. A városvezető kérdéseink feltételére időt sem hagyva letette a telefont.
Az, hogy Kálmán András hivatalosan is gyanúsított lesz-e, az Országgyűlésen is múlik, amely a legfőbb ügyész esetleges kezdeményezésére dönthet a képviselő mentelmi jogának felfüggesztéséről. A mentelmi bizottságnál arról tájékoztatták lapunkat, hogy a rendszerváltás óta a közvádas bűncselekményeknél az esetek mintegy 85 százalékában a bizottság a mentelmi jog felfüggesztését javasolta. Más kérdés, hogy a bizottság javaslatát az Országgyűlés olykor nem vette figyelembe, és az eddigi 59 közvádas ügy egyharmadánál nem függesztette föl az érintett politikusok mentelmi jogát.
A Hankook-beruházás körüli ingatlanpanamát lapunk tárta föl még 2007-ben, amely után Dorkota Lajos fideszes országgyűlési képviselő tett feljelentést. A dunaújvárosi politikus tegnap úgy nyilatkozott lapunknak: a Hankook-ügy mozaikkockáit egymás mellé rakva egy jól szervezett ingatlanpanama képe rajzolódik ki, ezért kétsége sem volt afelől, hogy a nyomozó hatóság előbb-utóbb talál gyanúsítottat. Azt azonban furcsállja, hogy a gumigyárat busás állami támogatásokkal Magyarországra csábító balliberális kormány akkori két potentátja, Gyurcsány Ferenc és Kóka János felelőssége eddig miért nem vetődött föl – hiszen ők voltak azok, akik minden részletet tudtak a dél-koreai cég beruházásáról, és nem tartja valószínűnek, hogy a dunaújvárosi szocialisták és a hozzájuk köthető négy „üzletember” által jegyzett Pentele Kft. bennfentes információk nélkül szervezte volna meg az ingatlanügyletet. Dorkota Lajos kiemelte: a várost nemcsak azzal érte kár, hogy az önkormányzat az ingatlan átminősítése előtti értékéért cserébe szállt ki a Pentele Kft.-ből, hanem azzal is, hogy a művelés alóli kivonás, valamint az áfa költségét is (összesen mintegy hatvanmillió forintot) a város fizette.
Dorkota azt is furcsállja, hogy miért nem a város déli részén lévő vasmű melletti kétszáz hektáros önkormányzati ingatlant jelölték ki a Hankooknak, miért az északi, részben már Rácalmáshoz tartozó területet – így ugyanis az uralkodó északi szél a szennyezett levegőt nem fújná a városba, ráadásul Dunaújváros nem esne el évi 2-300 millió forint iparűzési adótól, amelyet így Rácalmás kap. (Egyébként Kálmán András polgármester rácalmási lakos – a szerk.)
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását