Szellemileg leépült, az eljárás lezárult

Szellemi leépülést állapított meg az orvos szakértő a gazdasági bűncselekménnyel vádolt Zarándok János nagyvállalkozónál. A bíróság emiatt felfüggesztette a férfi elleni büntetőeljárást. Zarándok a polgári kormány idején a balliberális sajtó egyik kedvence volt, amiért durván nekitámadt Orbán Viktor családjának, és azt állította róluk: megpróbálták őt kiszorítani a bányapiacról.

2009. 05. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felfüggesztette a büntetőeljárást a Veszprémi Városi Bíróság még tavaly Zarándok János nagyvállalkozó ellen, miután az igazságügyi orvos szakértő megállapította: az elsőrendű vádlott szellemileg leépült. Gyenizse Zsolt, a bíróság elnöke lapunknak elmondta: az eljárást csak akkor lehetne folytatni, ha a vádlott állapota javulna.
A bányatulajdonos nagyvállalkozó ügyében még 2004-ben kezdett nyomozni a rendőrség Sz. László feljelentése nyomán. Mint kiderült, a Zarándok irányításával működő Monostori Kistermelői Pinceszövetkezet 32 millió forintos költséggel építette föl a Balaton-felvidék egyik legnagyobb bortárolóját és vinotékáját, s ehhez – különböző pályázatokon – összesen 16 millió forint állami támogatást kapott. Azonban Sz. László – legalábbis a feljelentése szerint – hiába végezte el a hordósbor-tároló pince és a vinotéka egyes munkáit, nem kapta meg a neki járó pénzt. Az ügy pikantériája, hogy a feljelentőből szintén vádlott lett, ugyanis Sz. László bízva abban, hogy hozzájut a pénzéhez, kiállított egy számlát, amely mögött nem volt valós pénzmozgás.

*

A kivitelező úgy vélte, a fiktív bizonylat kiállítása Zarándok Jánosnak csak arra kellett, hogy segítségével – azt önrészként bemutatva – állami támogatásokat vegyen fel. Zarándok viszont tagadta, hogy bűncselekményt követett volna el, és egyszerű pénzügytechnikai manővernek nevezte az általuk alkalmazott eljárást.
A nyomozás megállapította, hogy a borospince-beruházáshoz Zarándok úgy hívott le több mint tizenhétmillió forint támogatást, hogy a szerződésben vállalt önrésszel ténylegesen nem rendelkezett. A lapunk birtokába került dokumentum szerint nagy összegű készpénzes számlákat kiegyenlítettnek tüntettek fel, azonban ez is csak technikai jellegű pénzmozgás volt. Ráadásul a könyvszakértői vizsgálat azt is föltárta, hogy a tényleges kifizetések alapján a borospincét a szövetkezet teljes egészében az állami támogatásból építette föl.
A büntetőper 2007 márciusában kezdődött, de azt egy évvel később felfüggesztették Zarándok szellemi leépülése miatt. Így viszont a bűnsegédlettel vádolt Sz. Lászlóval szemben is megszűnt az eljárás. Egyébként Zarándokra az ügyészség szabadságvesztés kiszabását kérte.
Zarándok János neve akkor vált ismertté, amikor az Orbán-kormány időszakában súlyos vádakkal illette a miniszterelnök családját. Azt állította, hogy Orbánék megpróbálják őt kiszorítani a bányapiacról, ezért be kell zárnia a bányáit. Így aztán a nagyvállalkozó a balliberális média egyik kedvelt figurája lett. Pedig a valóságban nem szorították ki őt sehonnan, sőt: az Orbán-kormány idején is kapott állami támogatást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.