Felfüggesztette a büntetőeljárást a Veszprémi Városi Bíróság még tavaly Zarándok János nagyvállalkozó ellen, miután az igazságügyi orvos szakértő megállapította: az elsőrendű vádlott szellemileg leépült. Gyenizse Zsolt, a bíróság elnöke lapunknak elmondta: az eljárást csak akkor lehetne folytatni, ha a vádlott állapota javulna.
A bányatulajdonos nagyvállalkozó ügyében még 2004-ben kezdett nyomozni a rendőrség Sz. László feljelentése nyomán. Mint kiderült, a Zarándok irányításával működő Monostori Kistermelői Pinceszövetkezet 32 millió forintos költséggel építette föl a Balaton-felvidék egyik legnagyobb bortárolóját és vinotékáját, s ehhez – különböző pályázatokon – összesen 16 millió forint állami támogatást kapott. Azonban Sz. László – legalábbis a feljelentése szerint – hiába végezte el a hordósbor-tároló pince és a vinotéka egyes munkáit, nem kapta meg a neki járó pénzt. Az ügy pikantériája, hogy a feljelentőből szintén vádlott lett, ugyanis Sz. László bízva abban, hogy hozzájut a pénzéhez, kiállított egy számlát, amely mögött nem volt valós pénzmozgás.
*
A kivitelező úgy vélte, a fiktív bizonylat kiállítása Zarándok Jánosnak csak arra kellett, hogy segítségével – azt önrészként bemutatva – állami támogatásokat vegyen fel. Zarándok viszont tagadta, hogy bűncselekményt követett volna el, és egyszerű pénzügytechnikai manővernek nevezte az általuk alkalmazott eljárást.
A nyomozás megállapította, hogy a borospince-beruházáshoz Zarándok úgy hívott le több mint tizenhétmillió forint támogatást, hogy a szerződésben vállalt önrésszel ténylegesen nem rendelkezett. A lapunk birtokába került dokumentum szerint nagy összegű készpénzes számlákat kiegyenlítettnek tüntettek fel, azonban ez is csak technikai jellegű pénzmozgás volt. Ráadásul a könyvszakértői vizsgálat azt is föltárta, hogy a tényleges kifizetések alapján a borospincét a szövetkezet teljes egészében az állami támogatásból építette föl.
A büntetőper 2007 márciusában kezdődött, de azt egy évvel később felfüggesztették Zarándok szellemi leépülése miatt. Így viszont a bűnsegédlettel vádolt Sz. Lászlóval szemben is megszűnt az eljárás. Egyébként Zarándokra az ügyészség szabadságvesztés kiszabását kérte.
Zarándok János neve akkor vált ismertté, amikor az Orbán-kormány időszakában súlyos vádakkal illette a miniszterelnök családját. Azt állította, hogy Orbánék megpróbálják őt kiszorítani a bányapiacról, ezért be kell zárnia a bányáit. Így aztán a nagyvállalkozó a balliberális média egyik kedvelt figurája lett. Pedig a valóságban nem szorították ki őt sehonnan, sőt: az Orbán-kormány idején is kapott állami támogatást.