A Menedékkőtől a Holló-szikláig

Zuhatagokon átívelő dongalétrahidak, szédítő szakadékok fölé támasztott acéllétrák, láncok, tepsik, foggal-körömmel kapaszkodások – a Szlovák Paradicsomban minden adott ahhoz, hogy tériszonyos túrázók rosszul érezzék magukat. De ez csak a látszat. A jóleső fizikai megterhelések mellett a nemzeti önismeretiek sem kerülhetők el.

2009. 06. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Menedékhely a pártvillából. Találomra választottuk internetes böngészés során a csöndesebb dobsinahutai oldalon található Hotel Rajt (www.hotelraj.sk) – de nem bántuk meg. Az egykori kommunista pártvilla ma igen gyakorlatiasan felújított, egyszerű, tiszta, csöndes menedékhely, kitűnő kiindulópont paradicsombeli túrákhoz. (A szállásdíj reggelivel két főnek 42 euró; ajánljuk a 26-os szobát.) Van szauna is, ami fárasztó gyaloglások után pompás kilazítás; és van jó konyhája, ami – tapasztalataink szerint – Szlovákiában még előkelőbb helyeken sem gyakori: ízletes, házias a koszt, a megszokott utózöngék, gyomorpanaszok nélkül. És ami hab a tortán: minden magyarnak kötelezően ajánlott elbeszélgetni a hotel mindenesével, a magyarul is anyanyelvi szinten, palócosan beszélő Alival, aki egy Rozsnyó melletti, kisebbségi többségű faluból származva tud egyet s mást az együttélés szabályairól, és a kocsmaasztal nagyhangú csapkodóit is beavathatja a kölcsönös nemzeti érzékenységek és sérelmek világába.


Szerpentineken, vízválasztókon és múltba veszett földrajzi neveken át vezet az útja annak, aki a Rima-völgye felől közelít Szlovákia egyik legkülönösebb nemzeti parkjához. Az egykori Káposztafalvi-mészkőhegység vagy Káposztafalvi-karszt, amely a Gömör-Szepesi-érchegység térségéhez tartozik, és északról a Hernád, délről a Gölnic folyó keretezi – ma se nem „káposztafalvi”, se nem „mészkőhegység”: egyszerűen (és indokoltan) Szlovák Paradicsom, ahová messze földről zarándokolnak a kalandvágyó turisták. Kár elveszett hegyeink múltján borongani szép hegymászások során, ám annyit azért tudni illik ezekről a szűk kanyonokról, barlangokról és vadvirágban pompázó fennsíkokról, hogy a tatárjárás során végső mentsvárként szolgáltak kevésbé szívbajos eleinknek meg a szász-cipszer telepeseknek, akik a Menedékkőn (Klastorisko) vetették meg a lábukat egy Görgey-ős, bizonyos Jordán comes vezetésével. Majd győzelmük emlékére ott kápolnát, kolostort emeltek (romjai ma is láthatók); s megkezdték a régi Magyarország egyik legszebb vármegyéjének, a gyepűvidéki Szepességnek a benépesítését.
A legtöbb utazó a Szlovák Paradicsomnak ezt a történelmi emlékekben gazdagabb északi, szepességi oldalát választja, hiszen egyszersmind itt található a terület legnagyobb vonzereje: a hidakkal, létrákkal, láncokkal kiépített patakvölgy-turistautak gazdag hálózata, amelynek legfrekventáltabb szakasza a Hernád-áttörés. Ezeken a részeken szép napos időben ugyanúgy sorba kell állni az egyirányú ösvényeken, mint a Tátra népszerű hágóin, ami azért, valljuk be, nem a legjobb módja a kikapcsolódásnak és a természetjárásnak. Mi a kiábrándító tumultust elkerülendő a hasonlóan szép, ám kevésbé felkapott déli, Dobsina fölötti vidékre vettük utunkat, ahol jóval kevesebb a dongalétra meg a vízesés, ám a csöndes erdők kárpótolnak mindenért.
Imrikfalva (Dedinky) – ez a hajdani bányászfalu, ma üdülőtelep a hegyek közötti víztározó festői partján – hétvégenként a zaj és a nyüzsgés szigete ebben a bukolikus nyugalomban: lengyel, szlovák, cseh, magyar motoros hadak özönlik el a kanyargó aszfaltot, iskolás és nyugdíjas kirándulócsoportok lódulnak neki, hogy bevegyék a Holló-szikla (Havrania skala) 1153 méteres csúcsát, vagy lanovkával föllibegjenek a Geravai-fennsík rétjeire. De a helyzet nem reménytelen: a mesterséges tó túloldalán rejtőző álmos kis faluban, Dobsinaihután (Dobsinska Masa) aki akarja, meglelheti lelki békéjét.
Ottlétünk alatt két meghatározóan fontos dolog történt velünk: mi is megmásztuk a Holló-sziklát, a Geravai-fennsíkot és a Zejmar-szurdokot; illetve meghallgathattuk több forrásból is annak történetét, hogyan ebrudalták ki (!) 1947-ben a kakastollas csendőrök (!) a magyarországi szlovákságot a mátrai falvakból. De ami ennél is sokkal lényegesebb: magyarul anyanyelvi szinten beszélő derék szlovák emberekkel társalogva megtudhattuk, hogyan gondolkodnak rólunk, magyarokról, és mi bántja őket igazán a kocsmákban elhangzó handabanda mondatokból. Ennél nagyobb nyeresége nem is lehet egy paradicsombeli túraútnak.
Imrikfalva központjából elindulva melegen ajánljuk a Sztracena (Stratená) irányába vezető, traverzáló erdei ösvényt (piros jelzés), amely a Gölnic völgyébe vezető szakaszon dongalétrás ereszkedésbe torkollik, de oda-vissza könnyedén járható, és pompás panorámát biztosít. A Stratenska Píla-i elágazásánál javasoljuk a zöld jelzést a továbbiakban, amely szép patakvölgyben vezet, majd a sárga úton egészen a lélegzetelállító látképű ebéddel kecsegtető Holló-sziklához, amelynek megmászása keleti irányból meglehetősen megerőltető, meredek szakaszokon kell hosszan kaptatni, végül sziklák között kapaszkodni (de nem kitett, nem szédítő az ösvény), hogy felérjünk. Ereszkedni nyugatra, a vegyes lombú rengetegben, helyenként patakmederben kanyargó, csúszós csapáson, de a karvastagságú gyökereken bukdácsolás megéri az áldozatot: a Sztracenai-szurdok gyönyörű zubogóihoz érünk, ahol a második világháború végén a szlovák partizánok küzdöttek a német hadsereg túlereje ellen, és ahol még ma is látható, de már szinte olvashatatlan egy magyar nyelvű kőtábla valamikor az 1860-as évekből az országút torkolatánál. Amikor a piros jelzésen Sztracenából visszasétálunk Imrikfalvára, a túra csúcspontjaként egy szlovák panzióssal, Szabados Jozeffel szóba elegyedve megtudjuk, nem csak a magyaroknak van fájlalnivalójuk az 1947-es lakosságcsere miatt, hiszen például az ő szüleit Mátraszentimréről rugdosták át a magyarok a határon. Hiába hivatkozunk arra, hogy nálunk szép szóval toborozták a szlovákokat maguk a szlovákok, fűt-fát ígérve nekik az áttelepedésért, magyar erőszakról szó sem volt – a szlovák történetírás, nemkülönben a családi hagyomány erről tudni sem akar. Úgy tetszik, szomszédainknál erkölcsi „győzelmünk” is az erkölcstelenség netovábbja. Ez lenne a közös Közép-Európa?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.