A jó időnek köszönhetően megszaporodtak a Balaton mellett a biciklisek, akik sok kellemetlenséggel kénytelenek szembenézni az alig észrevehető táblákkal jelzett bringaúton. – Kutyasétáltatókat, gyalogosokat kell kerülgetniük a kerékpározóknak, tizenöt-tizenhat helyen pedig forgalmas főúton vagy vasúti átkelőn kell átverekedniük magukat – kezdte sorolni a bosszantó körülményeket Németh Zsolt, a Balatoni Kerékpáros Egyesület elnöke. Elmondta: a 210 kilométer hosszú balatoni bringaútból mindössze 108 kilométernyi a kimondottan kerékpárút, ám annak egynegyede olyan keskeny, hogy szinte lehetetlen rajta közlekedni.
– Százkét kilométeren gépjárművek által használt, úgynevezett vegyes forgalmú közúton haladnak a kerekezők. A legveszélyesebb szakasz az aligai, a füredi, a balatonrendesi, a badacsonyi, a déli parton pedig a siófoki sétányon futó, a földvári és a szántódi rész. Ráadásul néhol életveszélyes hidakon kell áthajtaniuk a kerekezőknek.
Németh Zsolt nem hallgatta el: a kerékpározás kultúráján is van mit csiszolni, a legbosszantóbb viszont az, hogy a gépjárművezetők nem mindig figyelnek az utakon kerekezőkre. A Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság közlekedés-rendészeti osztályán azonban megtudtuk: mivel a bringautat jelző tábla nem KRESZ-, hanem tájékoztató tábla, az autóvezető nem vonható felelősségre. Gyakorta maguk a gépkocsik sofőrjei csodálkoznak azon, hogy miért haladnak egymás mellett, gyakran a forgalommal szemben az úton a biciklisek. Holott csak ők is használják a rendelkezésükre álló közterületet.
Gazdátlan, romos a balatoni bringaút: a települések közti szakaszokon a betont feltörő gaz, fagyökerek akadályozzák a biztonságos haladást. Az önkormányzatok ilyen állapotban nem hajlandók átvenni az államtól azok kezelését. Erre ugyanis nem elegendő a városok, falvak forrása. Egy, a közelmúltban tartott keszthelyi tanácskozáson elhangzott: mivel a balatoni kerékpárút állami beruházásban épült, ezért a központi költségvetésnek kellene finanszírozni az állagmegőrzést is.
Az érdek-képviseleti egyesületek azt is szorgalmazzák, legalább tizenöt-húsz balatoni településen legyen szervizzel, őrzött parkolóval és tisztálkodóhelyiséggel ellátott túraközpont. Az első, ez ideig egyetlen tóparti parkolj és bringázz túraközpont Almádiban, a Véghelyi Dénes u. 8. szám alatt várja a kerekezőket. Remélhetőleg a létesítmény hamarosan felkerül az európai kerékpárostérképre is.
Meghalt egy ember a négyes-hatos villamos vonalán