Félnek a jövőtől a balatoni vállalkozók

2009. 06. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Állnak a fejlesztések. Megengedhetetlen, hogy a bankok nem hiteleznek, s emiatt állnak a balatoni fejlesztések – mondta Suchman Tamás egy hét végén tartott balatonfüredi tanácskozáson. A Balaton Fejlesztési Tanács szocialista elnöke néhány hete lapunknak úgy fogalmazott: „a gazdasági-pénzügyi válság nem érinti a Balatont, az üdülőrégió szélárnyékban van”. Most viszont elismerte, mégiscsak baj van. Példaként megjegyezte: Balatonfüred térségében tízmilliárd forintnyi fejlesztés vár megvalósításra amiatt, hogy a bankok nem hajlandók finanszírozni a munkálatokat. Suchman kijelentette: ő maga is tárgyalni fog a hitelezést megtagadó pénzintézetekkel.


Azt remélték a dél-balatoni kisvendéglősök, büfések, hogy már pünkösdkor elfogadhatják az üdülési csekket, ám csalódniuk kellett. A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány ugyanis ráült a szerződésekre, és még arra sem méltatja az érintetteket, hogy magyarázatot adjon a késés okára.
– Elúszik a balatoni szezon csaknem félszáz kisvállalkozó számára az üdülésicsekk-szerződések visszatartása miatt – fogalmazott a minap Jó László, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdek-képviseleti Szövetsége (Kisosz) Somogy megyei elnöke. Az érdekvédelmi szervezet ügyvezetője, Kertész Rezső pedig arról beszélt a minap egy balatonszárszói fórumon, hogy a boltosok felháborítónak tartják a környezetvédelmi termékdíj fővámhivatali értelmezését.
– Korábban a termék-előállítókra vonatkozott a környezetvédelmi termékdíj megfizetésének kötelezettsége, most az egyébként is sanyargatott kis boltosokat kötelezik a becsomagolt áru nyilvántartására, és a bejelentésre a vámhivatal felé. A könyvelők nem vállalják ezt a túlmunkát. Egyébként hogyan is adhatnának a boltosok a vásárló kezébe egy blúzt, vagy egy pár papucsot csomagolás nélkül? Ha pedig belecsúsztatják egy egyszerű nejlonszatyorba, már környezetvédelmi termékdíjat kell fizetniük – magyarázza Kertész Rezső.
Majoros János, a Siófok határában lévő Piroska csárda tulajdonosa szerint mesebeszéd, hogy jó szezonra számíthatunk. – Szegényebbek az emberek, mint a rendszerváltás óta bármikor. Az üdülési csekk az egyetlen kiút, azt ugyanis az étteremben is másként kezelik, mint a készpénzt. Ezért sem szabadna megadóztatni. Ha pedig a kafetéria adóköteles lesz, akkor a balatoni vendéglők egyharmada ki se nyit jövőre. A Piroska csárdát az üdülési csekk tartja fenn, ha ezt megadóztatják, el kell küldenem mind a tizenegy dolgozómat.
Miközben a dél-balatoni vendéglátósok az üdülésicsekk-szerződésekre várnak, a boltosok meg a termékdíjfizetés és az áfakulcs változása miatt háborognak, az élelmiszer-ellenőrző, a fogyasztóvédelmi, a munkaügyi, a vám- és az adóhatósági revizorok az első nagy nyári akcióra készülődnek. – Idén is a boltomban fognak randevúzni – jegyezte meg a dél-balatoni Kisosz-fórum egyik résztvevője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.