További részleteket derített ki lapunk a tavaly szeptemberben kirobbant megfigyelési ügy MDF-es szálairól. Megbízható forrásból úgy értesültünk, hogy egy nappal Dávid Ibolya nagy vihart kavart sajtótájékoztatója előtt (amelyen kiosztotta a titkosszolgálat által rögzített, Csányi Sándor OTP-elnök és Tóth János, az UD Zrt. vezetője közötti telefonbeszélgetés leiratát) Herényi Károly akkori frakcióvezető találkozott a pártelnök riválisának, Almássy Kornélnak a közvetítőjével, Tombor Andrással. A megbeszélés célja az volt, hogy a pártban kialakult új erőviszonyok alapján kiegyezzen egymással a Dávid- és az Almássy-csoport. Ekkorra ugyanis belső felmérések szerint már többségbe kerültek a fórumban Almássy Kornél hívei.
Ennek megfelelően a találkozón Herényi Károly színleg elfogadta a közvetítőn keresztül Almássy ajánlatait. A megegyezés szerint Dávid Ibolya maradt volna a pártelnök, Almássy Kornél pedig általános elnökhelyettes lett volna, de olyan hatalommal, amellyel meghiúsíthatta volna, hogy az MDF tovább támogassa az ekkorra már kisebbségből kormányzó Gyurcsány-kabinetet. Informátorunk szerint Herényi a megegyezést egy olyan kompromisszumnak minősítette, amelyet Dávid Ibolya el tud fogadni, és kérte, hogy az ő (mármint Herényi) szerepét is említsék majd meg a megállapodás tető alá hozásában, ezáltal az MDF-tagság előtt kedvező színben tűnhetett volna fel az akkori frakcióvezető. Ezután a felek azzal váltak el, hogy másnap, szeptember 12-én Dávid Ibolyával kiegészülve folytatják az egyeztetést.
Azonban másnap Herényi Károly egymagában érkezett, és amint arról már beszámoltunk, két papírt adott át Tombor Andrásnak. Az egyiken a Dávid Ibolyára nézve terhelő információk esetleges gyűjtéséről is szóló Csányi–Tóth-beszélgetés leirata szerepelt, a másikon Almássy Kornél két választási lehetősége: vagy kilép a pártból, vagy Dávidék nyilvánosságra hozzák a telefonbeszélgetés szövegét. Tombor András a zsarolást visszautasította, de az erről szóló bizonyítékokat eltette. Ezután Herényi Károly elhagyta a helyszínt, de pár másodperc múlva eszébe jutottak az őt leleplező papírok, és megpróbálta azokat visszakérni, de Tombor nem adta. Úgy tudjuk, Almássy Kornél közvetítője ezeket a papírokat később az ügyészségnek nyújtotta át, amikor tanúként kihallgatták. Mivel Almássy Kornélék nem engedtek a zsarolásnak, Dávid Ibolya és Herényi Károly beváltotta a fenyegetést, és még ugyanaznap sajtótájékoztatón osztotta ki az ominózus hangfelvétel leiratát a médiának. A pártelnök maga árulta el, hogy már két napja (tehát szeptember 10-én – a szerk.) bedobták a postaládájába a felvételt. Ez azt jelenti, hogy az előző napi látszólagos megegyezés csak színjáték volt, Dávidék akkor már nem békére, hanem leszámolásra készültek.
Forrásunk szerint az akkor még Szilvásy György által irányított titkosszolgálatok azért avatkoztak be ilyen brutálisan (és törvénysértő módon) az MDF belső küzdelmeibe – ha egyáltalán beavatkozott –, mert joggal tartottak attól, hogy ha az Almássy-szárny veszi át a hatalmat a pártban, akkor a kisebbségi Gyurcsány-kormány elveszítheti egyetlen mentsvárát. (Emlékezetes, voltak olyan parlamenti szavazások, amelyeknél már nem az SZDSZ, hanem az MDF mentette meg Gyurcsányékat.)
Informátorunk szerint októberben Dávid Ibolya kezdeményezett egy újabb találkozót Tombor Andrással, amelyre Dávid egyik tanácsadójának, a Political Capitalt vezető Somogyi Zoltánnak a budai lakásán került sor. Itt az MDF elnöke azt próbálta kideríteni, milyen erők álltak az eddigre már a pártból kizárt Almássy mögött, és ezek az erők „átcsábíthatók-e” az ő támogatására. Az egyeztetés megfeneklett, miután Tombor világossá tette: Almássy támogatóinak elfogadhatatlan, hogy a magát konzervatívnak nevező MDF a neoliberális politikát folytató MSZP-t támogassa.
Tegnapi sajtótájékoztatóján Herényi Károly elismerte, hogy találkozott Tombor Andrással, de tagadta, hogy megzsarolta volna őt. Arra a kérdésünkre, hogy ha nem zsarolásnak, akkor mégis minek lehetne minősíteni az Almássyt viszszalépésére „ösztönző” papirost, Herényi nem felelt. Amikor pedig azt tudakoltuk, hányszor találkoztak, azt felelte, kérdezzük meg Tombor Andrástól. Herényi Károly szerint ennek az egész „mocskos és undorító” ügynek nem az a lényege, hogy kihez és hogyan került a hangfelvétel, hanem hogy külső erők megpróbáltak beleavatkozni egy párt életébe, megkíséreltek adatokat gyűjteni a párt elnökéről.
(Ezzel szemben nincs arra bizonyíték, hogy bárki adatokat gyűjtött volna Dávid Ibolyáról – a szerk.)
Egyértelműen vezet a Fidesz a többi párt előtt