Az állampárton belül 1989 tavaszán éles viták zajlottak arról, betiltsák-e a meggyilkolt Nagy Imre és társai újratemetéséhez kapcsolódó, az ellenzék által kiharcolt demonstrációt. Az állambiztonság továbbosztotta a feladatot beszervezett besúgóinak, hogy a közhangulat, a sajtó, továbbá a mérvadó külföldi körök „kedvező irányú” befolyásolásával járuljanak hozzá az esemény MSZMP-nek előnyös lezajlásához. Számításaikat elsöpörte a történelmi idő.
Úgy tervezték, hogy a felravatalozott öt (ekkor még ennyiről beszéltek) koporsó előtt pár perces beszédek hangzanának el; Vásárhelyi Miklós az elítélt társak, Rácz Sándor a munkástanácsok, Mécs Imre a halálraítéltek nevében beszélne, és bevonnák az emigráció valamelyik képviselőjét. Az operatív jegyzőkönyvek szerint rendszeresen felmerül, hogy a hozzátartozók és a szervező Történelmi Igazságtétel Bizottság (TIB) elképzeléseivel ellentétben az SZDSZ, a Fidesz és a Republikánus Kör politikai demonstráció megszervezésére törekszik.
„A bevont hálózati személyek és operatív kapcsolatok folyamatosan végzik feladatukat” – olvasható a ’89 júniusában két-három naponként ülésező operatív bizottság jegyzőkönyveiben.
„A terveknek megfelelően jelentek meg és jelennek meg a cikkek a hazai sajtóban: a kapitalista országok hazánkban akkreditált diplomatáinak, újságíróinak, kereskedelmi és gazdasági szakembereinek befolyásolása »baráti beszélgetések során«, annak érdekében, hogy saját lehetőségeik felhasználásával tegyenek lépéseket a temetés politikai demonstrációra való felhasználása ellen. Feladat tevékenységük szoros operatív ellenőrzésének megszervezése.”
„A tartó operatív tisztek legyenek jelen az MTI-ben, az MTV-ben és a rádióban. Soron kívül jelentsék a temetéssel összefüggő külföldi és belföldi, elsősorban az alternatív szervezetektől származó információkat. Jelentési kötelezettségük van június 16-án háromóránként az államtitkár elvtárs és a miniszterhelyettes elvtárs felé.”
A III/I-es és a III/II-es csoportfőnökség összeállította azoknak az emigránsoknak a listáját, akik pozitívan, de legalább nem elutasítóan fogadják a kormányzat megbékélést célzó politikáját. „Ezek a személyek képezhetik a jövőben az emigrációs politikánk bázisát.” „A hivatalos rendezvényeket követően esetleg előforduló váratlan eseményeknél a rendőri állománynak intézkedni, közbelépni kizárólag a minisztérium vezetésének engedélyével lehet. Ezt azonban célszerű elkerülni, és árnyalt operatív módszereket kell alkalmazni.”
Horváth József vezérőrnagy a következőket mondja a június 12-i bizottsági ülésen: „A folyamat a kívánt irányba halad, a helyzet az általunk elképzeltek szerint alakul… Az operatív munkában előtérbe kell helyezni az információszerzést, a befolyásolást és a kívánt irányú hatás gyakorlását. A különböző alternatív csoportok között felmerülő ellentéteket, vitákat, viszályokat saját eszközeinkkel erősíteni kell.”
A Fidesz továbbra is fontolgatja a TIB által elutasított utcai tüntetés és fáklyás felvonulás szervezését. A kádári titkosszolgálat figyelemmel kíséri technikai és hálózati úton a Fidesz radikális tagjait. Mint a későbbi jegyzőkönyvekből kiderül, a fiatal demokraták radikális szárnya június 16-án 21 és 22 óra között a szovjet követség előtt tüntet, követeli a szovjet csapatok kivonulását.
A rendezvény operatív biztosításához igénybe vették az állambiztonsági szerv teljes szt-tiszti (szigorúan titkos tiszti) állományát és közel kétszáz ügynököt. A Hősök tere környékén több tucat nyilvános telefonfülkét lehallgattak.
A több száz oldalas operatív irathalmaz, a számtalan megbeszélés és egyeztetés hiábavalónak bizonyult. A szabadság szelleme kiszabadult a palackból. Az ellentétes politikai érdekek, indulatok és igazságkereső szenvedélyek kavargásában a kizökkent történelmi idő helyreállításáért mozgásba lendült akarat mindenféle taktikát maga alá gyűrt. Orbán Viktor ilyen körülmények között mondta el történelmi beszédét, amellyel egy ország azonosult.
A teljes cikk a www.mno.hu-n olvasható
*
Húsz év telt el Nagy Imre és társai újratemetése óta. A jelenlegi törvények szerint a temetésen megfigyeléssel megbízott ügynökök csak abban az esetben azonosíthatók, ha van hatos kartonjuk, munkadossziéjuk, kézzel írt jelentésük, és bizonyíték van arra, hogy munkájukért díjazást kaptak. Ők azok, akik húsz évvel ezelőtt állambiztonsági megbízással vettek részt a történelmi eseményen. (Felsorolásunkban az első név a fedőnév, a második név a valódi név, utána pedig a feladatai olvashatók.)
„Ádám András” Csongor Balázs
A III/III–2a osztály ügynöke volt. 1986. szeptember 3-án szervezték be. Feladata volt folyamatosan, naprakészen figyelemmel kísérni a Fidesz álláspontjának alakulását. Erősítette a demonstrációellenes álláspontot.
„Albert” Földessy Dénes
A III/III–5a osztály ügynöke volt. 1953-ban szervezték be. 1989-ben a BRFK III/II–2 hálózati személyei közé tartozott. A BRFK állambiztonsági részlege azok közé sorolta, akikre számítani lehet június 16-án.
„Amatőr” Kenessei András
1989-ben újságíró volt.
„Andersen” Hoffmann József
1989. május 31-én szervezték be. Az SZDSZ-ben és a Duna Körben kapott feladatot.
„Andrea” Bendák Attila
„Árva Ádám” Hegyes Zoltán
A temetés előtt eligazították, hogy szerezzen információkat a Nyilvánosság Klubról.
„Bács Pongrác” Horváth László Pongrác
„Balogh Péter” Mohai Gábor
A III/III–5a osztály szervezte be 1975. október 16-án. Színházi segédrendező volt Debrecenben. A BRFK állambiztonsági részlege azok közé sorolta, akikre számítani lehet június 16-án. Feladata szerint délután–este kellett a helyszínen lennie.
„Beregi” Mandzák Bertalan
„Bíró” Damenija Csaba
Megszervezte a temetőn kívüli események videofelvétellel történő dokumentálását.
„Bokor Péter” Bárándy György
Belügyi kapcsolat a francia nagykövet és katonai attasé felé. Már az ÁVH beszervezte. (Az ’56-os Intézet azonosítása alapján.)
„Budai” Bencsik Imre
A hírszerzésnek dolgozott, többek között Paul Lendvait is figyelte.
„Cérna” Dalos László István
1987. november 16-án szervezte be a III/III–a osztály a nácik és a bőrfejűek megfigyelésére.
„Csillag” Vincze László Pál
1989-ben a BM III/III–5. osztály hálózati személyei közé tartozott. (A III/III–5. osztály kulturális területen folytatott elhárítást.) Az újratemetés idején információgyűjtésre használták.
„Cyrano” Nincs 6-os kartonja
1989-ben a Republikánus Körön belül végzett hálózati munkát. Nagy Imre és társai újratemetésével kapcsolatban azt a feladatot kapta, hogy tovább mélyítse az ellentéteket a temetést politikai demonstrációvá változtatni akaró szervezeten belül. 1989. június 16-án – feladata szerint – részt vett a rendezvényeken. 1958-ban szervezték be. Litván György leplezte le 2001-ben.
„Dianna” Kokas Heléna
„Díry Gyula” Daly György
„Dobos Ödön” Gaál Iván
„Doki” Böszörményi Péter Sándor
A Republikánus Kört figyelte.
„E–9. Szt-tiszt” A százados folyamatos tájékoztatást adott a Wallenberg Társaság elképzeléseiről, terveiről. A Wallenberg Társaság elnöke volt.
„Edwárd” Szekeres László
„Erdélyi Miklós” Olajos Csaba
„Érdi” Szentgály András
Hatást gyakorolt a Pofosz tagjaira, hogy elálljanak a politikai demonstráció kezdeményezésétől, az azon való részvételtől.
„Etele” Kemény Csaba
„Fáklya” Erőss László
Adatokat gyűjtött a Nyilvánosság Klub vezetésének, illetve tagságának szándékairól.
„Faragó” Frank György
„Fehér Pál” Farkas István
„Fekete Péter” Keresztes Attila
1989-ben az MTV-nél dolgozott.
„Fogarasi István” Ungvári Gyula
A TIB-ben foglalkoztatták.
„Gusztáv György” Droppa György
A III/III–4b osztályra 1988. október 25-én szervezte be Urbán Tibor. 1989. június 16-án az SZDSZ tagjaként vett részt a ravatalozási szertartáson.
„Gyűjtögető” Páska Csaba
„Harmath” Spánn Gábor
Feladata volt tévés forgatócsoportok és rádióriporterek listája, a tevékenységükről keletkezett információk soron kívüli jelentése.
„Hegyi” Fitos Vilmos Ferenc
„Herman Attila” Beör Attila
„Hertai” Herczeg József Róbert
„Hidas” Tőke Péter
Információkat szerzett a független lapok temetéssel kapcsolatos sajtóterveiről. A szakmai vezetés igényétől függően rajtuk keresztül cikkeket helyezett el a Reform és az Unió című lapokba, melyek nyugalomra, békességre intettek.
„Hód” Ferenczi Imre László
„Hollós” Kurucz Tamás
Adatokat gyűjtött a Nyilvánosság Klub vezetésének, illetve tagságának szándékairól.
„Hortobágyi” Hornyák Tibor
„Horváth András” Hont Iván
Figyelemmel kísérte az SZDSZ XII. kerületi csoportjának terveit, felkérés esetén rendezői feladatokat vállalt.
„Kakukk” 6-os kartonja egyelőre nincs.
A temetés előtt eligazították, hogy szerezzen információkat az SZDSZ-ről és a Széchenyi Casinóról. Rendező volt a Hősök terén.
„Kapusi” Kun Tibor
„Kárpáti” Szabó Géza
„Kati” Bartha Mária
Tévés forgatócsoportokról és rádióriporterekről készített listát, a tevékenységükről szerzett információkat soron kívül jelentette.
„Katona” Kató Tamás
Az MDF fotósa.
„Katona Zoltán” Krekács Károly Péter
„Kerecsen” Kiss Ernő Csaba
„Kertész” Faragó Sándor
„Kiss Gábor” Sólyom Antal
„Kocsis Lajos” Kőszegi Ferenc
Kiszivárogtatta a sajtónak a Fidesznek a kérdésben tanúsított megosztott álláspontját. Folyamatosan tájékoztatta a Demisz és a MISZOT (Magyarországi Ifjúsági Szervezetek Országos Tanácsa) elnökét a fejleményekről, átadta nekik a taktikailag hasznos háttér-információkat is.
„Koncz Zoltán” Lak Zoltán
A temetéssel kapcsolatos információkat jelezte és a helyszíneken gyűjtött adatokat.
„Kotta” Mezei Zoltán
„Kovács Gábor” Erdei János Sándor
Az SZDSZ és az MDF vezetőségében meglévő kapcsolatain keresztül információkat szerzett a szervezetek részvételéről és terveiről, a demonstrációval kapcsolatos elképzeléseikről.
„Kovács István” Banos György
„Kovács János” Rácz Sándor István
„Kovács László” Orosz János
Rendező volt a Hősök terén.
„Költő” Mózes Lajos
„Láp” Vörös Zoltán Csaba
Rendező volt a szertartáson.
„László” Lugossy Gyula
Az SZDSZ vezetőinek körében felderítő jellegű információkat szerzett a szervezet tömegdemonstráción való részvételének terveiről. Az MDF képviseletében jelent meg a temetésen.
„László Csaba” Csiszár László
„László Gábor” Kurucz János
Figyelemmel kísérte az SZDSZ ügyvivői testületének a demonstrációval kapcsolatos egyeztető megbeszéléseit. A tervezett tömegmegmozdulás helyszínének kiválasztása során a temetőben történő megrendezés mellett foglalt állást. 1977-ben szervezték be. 1984-ben átadták a III/III–4b osztálynak. Újságíró.
„László Jenő” Mádi István
„Lázár” Héczey Imre
A temetéssel kapcsolatos információkat jelezte és a helyszíneken gyűjtött adatokat.
„Manager” Lakatos György
Felderítette az Amnesty International temetéssel kapcsolatos terveit, az eseményen részt vevőket. Felkérés esetén képviselte a szervezetet. Az alternatív szervezetekben meglévő kapcsolatain keresztül figyelemmel kísérte a demonstráció szervezési munkálatait.
„Mátrai” Bazsó Béla
„Mészáros Tibor” Mikes Tamás
„Mező Gábor” Hercz Péter
A III/III–2a osztály ügynöke volt.
„Miklós Iván” Incze Miklós
Az általa ismert ötvenhatosok tevékenységét figyelte és folyamatosan jelentette.
„Miskolci Lajos” Nyíri Lajos
A III/III–2a osztály ügynöke, BME-hallgató volt.
„Mosolygó” Kiss Nándor László
1968-ban szervezték be, akkor a Gellért szállóban dolgozott.
„Nádasdi” Németh Gábor
Hatást gyakorolt a TIB tagjaira, hogy elálljanak a politikai demonstráció kezdeményezésétől, az azon való részvételtől.
„Nagy László” Tóth Attila György
„Nimród” Neszmélyi József
„Norbert” Negrelly Aladár
Hatást gyakorolt a Recski Szövetség tagjaira, hogy elálljanak a politikai demonstráció kezdeményezésétől, az azon való részvételtől.
„Omega” Lukács László
„Ottó” Bence Ottó
„Pálinkás” Gunst Péter
Az általa ismert ötvenhatosok tevékenységét figyelte és folyamatosan jelentette.
„Pálinkás Ilona” Dzsudzsák Ilona
Beszervezésének dátuma: 1987. szeptember 3. Hazafias alapon szervezték be az „USA-vonalra”. Információkat szerzett könyvtári területről.
„Palotás” Bereczki Vilmos
1971-ben szervezte be a BRFK.
„Piroska” Báthory István
Számítani lehetett rá a temetésen.
„Raguza” Nógrádi György
III/III–4 alosztály.
„Rolf Jenő” Antal László Aladár
„Sasadi” Spellenberg Sándor
„Sensei” Sümegi Ferenc István
Hatást gyakorolt a volt politikai foglyokra, hogy elálljanak a politikai demonstráció kezdeményezésétől, az azon való részvételtől. Rendező volt a szertartáson.
„Soós” Schmutz István József
„Spitz” Kása Zsolt
„Szabó Tibor” Szecső Béla
„Szántó József” Mészáros József
Feladata volt a brit és az amerikai nagykövet befolyásolása a belügy tervei szerint.
„Szegedi” Bohó Róbert
„Székely László” Bartis Ferenc
A Magyar Világban jelentetett meg cikket a temetésre az állambiztonság megbízásából.
„Szilárd” Erdélyi Tibor
Külön feladattervet készített a TIB-bel való foglalkozásra. Ennek lényege a szélsőséges megnyilvánulásoktól mentes kegyeleti aktust szorgalmazó szárny támogatása.
„Tamás” Rutkai Levente
Telefonon folyamatos tájékoztatást adott a szertartásról. A Bajcsy-Zsilinszky Baráti Társaság képviseletében vett részt az eseményen.
„Temesvári” Szeszák Zsolt
Hatást gyakorolt a Történelmi Igazságtétel Bizottság tagjaira, hogy mindenki elálljon a politikai demonstráció kezdeményezésétől, az azon való részvételtől.
„Tófalusi” Paál Gyula
Kapcsolattartó operatív tisztje „Költő” és „Aradi” hálózati személyekkel közösen Oláh István r. fhdgy. volt.
„Tóth Győző” Sárdy György
Hatást gyakorolt a Pofosz tagjaira, hogy elálljanak a politikai demonstráció kezdeményezésétől, az azon való részvételtől.
„Tranzisztor” Gelyer Ferenc
„Trójai” Tahi Péter
Az SZDSZ XIII. kerületi csoportjának egyik vezetője volt; a csoportban képviselte a „hozzátartozók” álláspontját, ez irányban befolyásolta a tagokat.
„Turista” Magyar András
„Úszó” Krieger György
„Vadász” Ötvös János
A Munkás című folyóiratban szorgalmazta olyan cikkek közzétételét, amelyek a temetés kegyeleti jellegére helyezik a hangsúlyt. Árnyalt megfogalmazással, az operatív pozíciók gyengítése nélkül a politikai demonstráció szervezőivel szemben álló, azt kritizáló tartalmú cikk megjelentetését tervezte.
„Viktória” Gombos Jolán
A Hiány című folyóiratban szorgalmazta olyan cikkek közzétételét, amelyek a temetés kegyeleti jellegére helyezik a hangsúlyt. Árnyalt megfogalmazással, az operatív pozíciók gyengítése nélkül a politikai demonstráció szervezőivel szemben álló, azt kritizáló tartalmú cikk megjelentetését tervezte.
„Virág” Vörös Vince
Kora, politikai múltja és tekintélye alapján a szélsőségek leszerelésében vett részt. Az FKGP nevében volt jelen a Hősök terén és a temetőben.
„Zádori” Zudar Endre
Litván György leplezte le.