Nagy Imrére és ’56 mártírjaira emlékeztünk

Nagy Imre néhai miniszterelnök és mártírtársai kivégzésének 51. és újratemetésének 20. évfordulója, az ’56-os vértanúk emléknapja alkalmából országszerte megemlékezéseket tartottak. A fővárosi központi ünnepségek színhelyei a Vértanúk terén a Nagy Imre-szobornál, a húsz évvel ezelőtt felravatalozott koporsókra emlékezve a Hősök terén, valamint a Rákoskeresztúri új köztemetőben, a 301-es parcellánál voltak. A kormányfő az utóbbi helyszínen lopva koszorúzott.

2009. 06. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapesten Nagy Imre volt miniszterelnök Vértanúk terén álló szobránál helyezték el koszorúikat a közjogi méltóságok, Sólyom László köztársasági elnök, Bajnai Gordon miniszterelnök, Szili Katalin házelnök és Pálffy Ilona, az Alkotmánybíróság főtitkára. Őket Nagy Imre családjának és barátainak képviselői, a politikusról elnevezett alapítvány és társaság, valamint az ’56-os szervezetek követték. A koszorúzás idejére a teret csak a meghívott vendégek és az akkreditált újságírók közelíthették meg. Az eseményt messziről követő érdeklődők soraiból „Készül az akasztófátok!”, „Maffiakormány!”, „Libatolvaj!” kiáltások hangzottak. A kiáltozókat a rendőrség a Nádor utca felé terelte.
A Hősök terén délelőtt 10 órakor – ugyancsak szigorú biztonsági intézkedések mellett – koszorúztak a legfőbb közjogi méltóságok. A teret hermetikusan lezárták az emberek elől, és a sajtó képviselőit is csak előzetes regisztráció után engedték be. A téren a néhai miniszterelnök és mártírtársainak újratemetését idéző díszleteket állítottak föl. A Műcsarnok lépcsőjén a húsz évvel ezelőtti hat koporsó helyén egy virágokkal borított domb és fűszőnyeg emlékeztetett a mártírokra és az újratemetésre.
A Fidesz–KDNP-frakciószövetség nevében Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke, Lukács Tamás KDNP-s országgyűlési képviselő és Koszorús László, a Fidesz elnöki stábjának helyettes vezetője koszorúzta meg Nagy Imre sírját és az 1956-os emlékművet a Rákoskeresztúri új köztemetőben.
A köztársasági elnök délután először a 300-as parcella emlékkövénél, majd Nagy Imre néhai miniszterelnök és a névtelen áldozatok sírjánál, ezt követően pedig a 298-as parcellában helyezte el az emlékezés virágait. Ugyancsak megemlékezett az 51 évvel ezelőtti kivégzésről az új köztemetőben Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke. Bajnai Gordon a nyilvánosságot elkerülve, lopva közelítette meg a temetőt. Molnár Csaba kancelláriaminiszter tegnapi tájékoztatóján erről úgy vélekedett: természetes, hogy vannak sajtónyilvános és a média kizárásával zajló események.
A házelnök Losonczi Annával és Mécs Imrével közösen a parlamentben tartott megemlékezésen kijelentette: az ötvenhatos vértanúk napja nem csupán az emlékezésé, hanem sokkal inkább a halálon diadalmaskodó élet, az elpusztíthatatlan igazság és az emberi méltóság napja, és így együtt a legnagyobb közösség, a nemzet megújulásáé. A megemlékezést követően elhelyezték Nagy Imre utolsó kormánya tagjainak és az 1957–58-ban vele együtt perbe fogott sorstársainak arcképét a volt miniszterelnökről elnevezett teremben.
A fővárosi Kozma utcai Kisfogházban végezték ki Nagy Imrét és társait. Bajnai Gordon miniszterelnök a börtön emlékkönyvébe azt írta: „Szolgáljon emlékül és tanulságul a jövendő generációknak e megrendítő hely és a hősök példája.” A kormányfő Lomnici Zoltánnal, a Legfelsőbb Bíróság volt elnökével megtekintette az egykori cellákat, a siralomházat és a vesztőhelyet. Boross Péter volt miniszterelnök, MDF-es képviselő a Kisfogház udvarán azt mondta: e nap és a hely nem a hangos ünnepségek ideje és helye, „azért jöttünk ide, hogy megálljunk egy percre, fejet hajtsunk, és legyünk együtt azokkal legalább gondolatban, akiket galád módon halálba küldött egy velejéig gonosz rezsim”.
Felavatták Maléter Pál 1956-os honvédelmi miniszter szobrát a fővárosban a nevét viselő katonai laktanyában. Az avatáson megjelent Szekeres Imre honvédelmi miniszter, Mandur László, az Országgyűlés alelnöke és Gyenes Judith, Maléter Pál özvegye. Malétert 1956. november 3-án a tököli szovjet bázison Szerov tábornok, a KGB vezetője tartóztatta le, majd 1958. június 15-én Budapesten a Legfelsőbb Bíróság Népbírósági Tanácsa koncepciós perben szervezkedés kezdeményezése és vezetése, zendülés, valamint hazaárulás hamis vádjával halálra ítélte.
Budapest hat ötvenhatos emlékhelyén: a Széna téren, a Kossuth téren, a Corvin közben, a műegyetemi emlékműnél, az Ötvenhatosok terén és a Nagy Imre-emlékháznál gyújtottak gyertyát a megemlékezők. A mártírok előtti főhajtás este a Hősök terén rendezett ünnepi koncerttel, világsztár operaénekesek részvételével zárult.

Főhajtások vidéken is. Az önkormányzat nevében Solymos László alpolgármester koszorúzta meg Nagy Imre szobrát Szegeden. Székesfehérváron Warvasovszky Tihamér polgármester és a közgyűlést alkotó pártok frakcióvezetői, Cser-Palkovics András, Farkas László és Rockenbauer Lajos tartottak néma koszorúzást a bazilika oldalában elhelyezett ’56-os emlékkeresztnél. Megemlékezést és koszorúzást rendeztek Debrecenben is az önkormányzat és a Nagy Imre Társaság Hajdú-Bihar megyei szervezetének részvételével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.