Római-parti ingatlanokat árusítanak ki

Tovább folytatja a kormányzat a még megmaradt értékes állami vagyontárgyak kiárusítását. Ezúttal a közkedvelt fővárosi Római-parton és a Népszigeten lévő csónakházak, teniszpályák, éttermek vannak soron, amelyekhez fitneszterem, konferencia-központ, valamint tenisz- és bowlingpálya is tartozik. Az állam nem volt képes hasznot termelni az ingatlanokból – és éppen erre hivatkozva szabadulnának meg azoktól.

2009. 06. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyilvános egyfordulós pályázatot írt ki a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. április utolsó napján az állami tulajdonú Sportlétesítmények Zrt. részvényeinek eladására. Aki meg akarja vásárolni a 87 millió forint jegyzett tőkével és becslések szerint milliárdos nagyságrendű ingatlan vagyonnal rendelkező céget, annak nincs sok ideje a pályázat benyújtására, ugyanis az ajánlattételi határidő jövő hét kedden (június 2-án) lejár. Az ajánlattevőknek a „vételi szándék bizonyítására” 30 millió forintnyi kauciót kell befizetniük az MNV Zrt. számlájára. Az indulási feltételek között szerepel, hogy a pályázó (vagy konzorcium esetén annak legalább egyik tagja) olyan kiemelten közhasznú, legalább 2004 óta vízi sporttal és turisztikával foglalkozó szervezet legyen, amelynek tevékenysége valamilyen módon kapcsolódik a Sportlétesítmények Zrt.-éhez.
A rohamtempóban eladni szándékozott cégnek kiváló adottságú ingatlanjai vannak a közkedvelt Római-parton, illetve a Duna másik partján, a Népszigeten. Többségükön csónakházak működnek, amelyek üzemeltetésével a Sportlétesítmények Zrt. más cégeket bízott meg. Azonban a Lidó-Csillag nevű, mind közül a legértékesebb üdülő- és sportközpontban nemcsak csónakház, hanem konferencia-központ, fitneszterem, hatpályás bowlingcsarnok, két salakos, télen fedett teniszpálya, étterem és mulató is található. Az állami cégnek Kőbányán, a Keresztúri úton is van egy ipari-kereskedelmi központja, amelyet ugyancsak bérbeadás útján hasznosítanak.
A fentiek ismeretében meghökkentő, hogy a Sportlétesítmények Zrt. – az MNV Zrt. tájékoztatása szerint – évről évre tízmilliós nagyságrendű veszteséget termel.
Kíváncsiak voltunk, miként lehetséges ez, hiszen a hasonló profilú magáncégek többnyire rendkívül nyereségesek. Erre Száraz Gábor, az MNV Zrt. szóvivője azt válaszolta: az ingatlanok nagyrészt leromlott műszaki állapotban vannak, elavult az infrastruktúrájuk, a felújításra pedig a társaságnak nincs pénze. Hozzátette: a nyereséges ingatlanok nem tudják kitermelni a többi értékcsökkenését. Példaként említette: a csónakházak üzemeltetése sem hoz nyereséget, mivel ez a tömegsport kategóriába tartozik, amely állítása szerint sehol sem nyereséges tevékenység. Ugyanakkor Száraz Gábor beszámolt arról, hogy a veszteséges működés miatt tavaly leváltották a Sportlétesítmények Zrt. vezérigazgatóját. A szóvivő tájékoztatása szerint a pályázat eredményéről a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács dönt majd júniusban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.