A „futballháború”

2009. 07. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negyven éve, az 1969. július 20-án elrendelt fegyverszünettel ért véget a XX. századi latin-amerikai történelem egyik legfurcsább eseménysorozata, a futballháború két közép-amerikai ország, El Salvador és Honduras között.
Az elnevezés azonban hibás, mert egy lengyel újságíró – a mexikói baloldali La Jornada akkori munkatársa, Ryszard Kapuscinski – csak azért adott ilyen címet az írásának, hogy több példány fogyjon lapjából. A fegyveres konfliktus négy napig tartott – innen a másik elnevezés, a 100 órás háború –, de egyáltalán nem futballstadionban kezdődött, bár a foci valóban hozzájárult a feszültség növeléséhez. A két válogatott ugyanis június végén a mexikóvárosi Azték Stadionban játszotta az 1970-es világbajnokságra való kijutást eldöntő mérkőzését, és El Salvador csak a hosszabbításban győzte le Honduras csapatát 3-2 arányban. A két ország sajtója ezután szinte egymással versengve tüzelte saját közvéleményét a másik ország elleni gyűlöletre.
A két ország közötti nézeteltérés egyébként onnan eredt, hogy a húszas években banántermesztésben világelső és ültetvényein salvadori munkásokat is foglalkoztató Honduras földreformba kezdett még jóval a selejtező mérkőzések előtt. A gyenge és válságba került hondurasi gazdaság ugyanis nem tudta felszívni a továbbra is özönlő salvadoriak tömegeit, ezért López Arellano tábornok földosztásokba kezdett. Ám csak a hondurasiaknak, és a földek erőszakos kisajátításával hazaküldte az évtizedek óta Hondurasban élő salvadoriakat.
A háború igazából azért tört ki július 14-én a salvadori légierő támadásával, mert a konzervatív salvadori kormányzat tartott a további visszatelepítésektől, és a társadalmi robbanástól. Ma is ellentmondásosak az adatok a veszteségekről: 2–6 ezer, főleg hondurasi polgári személy vesztette életét, mintegy 15 ezren sebesültek meg, és csak az Amerikai Államok Szervezetének felszólítására kötöttek fegyverszünetet. A hadviselő felek súlyos árat fizettek a politikai, gazdasági és szociális következményekért. Mindkét országban megerősödött a fegyveres erők szerepe, de a népes és fejlettebb gazdasággal rendelkező El Salvadorban a katonák végül nem bírtak a szociális feszültséggel, és 11 év után, 1980-ban polgárháború robbant ki, amely csak 1992-ben ért véget. Honduras jobban járt, mert legalább elkerülte a testvérháborút, de a gazdasági válság mélyülését már nem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.