Rafael Correa, Ecuador baloldali elnöke már három évvel ezelőtti választási kampányában megígérte, hogy az új alkotmányban megtiltja a külföldi támaszpontok létesítését, és egyáltalán külföldi csapatok jelenlétét országában. Az Egyesült Államok tavaly nyárra újjászervezte úgynevezett negyedik flottáját az Atlanti-óceán és a karib-tengeri partvidékeinek ellenőrzésére, de még hiányzott a csendes-óceáni térségi támaszpont. Az amerikai felet ezért érdekli még a három kolumbiai légi- bázison kívül a két haditengerészeti támaszpont is, az egyik ugyanis éppen a Csendes-óceán partján fekvő Málagában fekszik. Az Egyesült Államok saját biztonságán kívül arra is hivatkozik ilyen támaszpontok bérbevételekor, hogy szemmel kell tartania a kábítószer-kereskedelmet a térségben. Bolívia két hete viszont arról számolt be, hogy a DEA, az Egyesült Államok hivatalos drogellenes szervezetének kiutasítása után rövid időn belül megtalálta, és fel is számolta a térség eddig ismert legnagyobb kokainlaboratóriumát.
Álvaro Uribe kolumbiai elnök szerint már csak a technikai feltételekről tárgyal partnerével, nevezetesen a 800 hivatásos katona diplomáciai mentességéről, de a többi 600, szerződéses állományú nem kapná meg ezt a kiváltságot. Csakhogy a heves kolumbiai, sőt a három szomszédos ország reakcióiból ítélve nem lesz sétagalopp a további tárgyalás.
A helyi ellenzék ma meg akarja hallgatni a külügyi, a belügyi és védelmi tárca vezetőjét, mert úgy érzik, Kolumbia területi szuverenitása sérül az amerikai katonák jelenlétével. William Brownfield, az Egyesült Államok bogotái nagykövete azzal az érvvel próbálja leszerelni a tiltakozókat, hogy két állam együttműködéséről, nem pedig szuverenitásról van szó a tárgyalások során. Brazília viszont azért sem nézi jó szemmel az amerikai támaszpontok létesítését, mert tavaly éppen Lula da Silva elnök kezdeményezésére jött létre a Dél-amerikai Védelmi Tanács, amely az első olyan térségi szervezet, amiben nem szerepel az Egyesült Államok.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál