Európa legkorszerűbb képalkotó diagnosztikai berendezését adták át tegnap a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának (DEOEC) Nukleáris Medicina Intézetében. Az AnyScan újdonsága, hogy három diagnosztikai funkciót ötvözve ad komplex képet a rosszindulatú daganatokról, szív- és érrendszeri betegségekről, elősegítve ezzel a leghatásosabb terápia kiválasztását.
A debreceni Nukleáris Medicina Intézet kétmilliárd forintos beruházással valósult meg a közelmúltban, a költségeket az üzemeltető céget is tulajdonló Mediso Kft. állta. A tegnap átadott AnySan a magyar középvállalat saját fejlesztése, öt év alatt készült el konzorciumban a DEOEC és az MTA Atommagkutató Intézetével. A programot az innovációs alap 650 millió forinttal támogatta. Bagaméry István ügyvezető igazgató közölte, az Európában egyedülálló újgenerációs berendezésből jövőre tizenkettőt helyeznek üzembe a világ különféle tájain. Segítségével egy műszakban dolgozva hatezer vizsgálat végezhető el évente.
Székely Tamás egészségügyi miniszter az új műszeregyüttesről elmondta, a benne ötvözött három diagnosztikai eljárásnak külön-külön a jelenlegi rendszerben is megoldott a finanszírozása, ezért többletforrást nem kívánnak rendelni a hármat együttesen alkalmazó rendszerhez. A két budapesti és a debreceni PET-központokban végzett vizsgálatokat egyenként 226 ezer forinttal támogatja az OEP. Székely Tamás tájékoztatott, az idén tízezer vizsgálatra jut pénz. Arra a kérdésre, hogy kívánnak-e a PET-vizsgálatok igénybevételében mutatkozó területi egyenlőségeken változtatni, azt mondta, az ország három centrumába minden orvos egyenlő eséllyel utalhat be betegeket, így a beutalásra jogosult szakorvosokon múlik, mennyire használják ki a lehetőséget.
Mutatjuk a fővárosi Fidesz legújabb javaslatait