Így néz ki nálunk egy támadás náciügyben

2009. 07. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hírszerző internetes újság felülmúlja a Népszabadságot. Összeférhetetlenségben. Ami nem
könnyű.
A pártállami mutációjában nyolcszázezres példányszámú, mára százezer alá csúszott lap úgy közöl hírcikkeket és „elfogulatlan” véleményeket az MSZP-ről, hogy eközben olyan alapítvány a tulajdonosa, amelyet az MSZP alapított.
A Hírszerző ugyanazon tulajdonosi csoporthoz tartozik, mint a politikai elemzéseket végző és tanácsokat adó intézet, a Political Capital vagy a cégmarketinggel foglalkozó Privy Council. A Political Capital munkatársai „tárgyilagos” politológiai véleményeket hangoztatnak a magyar és a külföldi médiában, többek között az MDF-ről. Holott az egyik tulajdonos, Somogyi Zoltán évek óta tanácsokkal látja el az MDF-et. A minden megszorítócsomag atyja, a volt MSZP-s országgyűlési képviselő Bokros Lajos, és a magyar történelemben oly jó csengésű Habsburg György az MDF frontembereiként a Political Capital kirakattermékei. Amikor tehát a Hírszerző e termékekről ír, akkor hasbeszélő.
A triász másik „tagja”, a Privy Council különböző cégek és intézmények marketing- és PR-tevékenységét is végzi. Meghívókat küld, közleményeket ad ki például az olyan jól csengő névvel megáldott vállalatok nevében, mint a HospInvest, a Deloitte Magyarország, a Tumor Leukémiás Gyermekekért Alapítvány (amelynél Habsburg György díszvendégként fordul elő), vagy a rossz emlékű Reformszövetség, ismerteti azok álláspontját, és egyéb jószolgálati akciókat hajt végre.
Mindkét szervezet ügyfeleiről pedig úgy ad híreket a Hírszerző, mint minden másról, ami megtévesztő. Nem jelzi ugyanis, hogy ezek a tulajdonosi rendszerük ügyfelei. Az, hogy a Hírszerző így jár el mind a Privy Council, mind a Political Capital ügyfeleivel, az nálunk természetes. Ráadásul a „pártatlanság”, a „függetlenség” térfelén.
Maga Seres László, a Hírszerző főmunkatársa – jobboldalon a neokonzervatív Konzervatorium.hu állandó, arcképpel fenn lévő állócsillaga – dicséretes fejlődésre képes: míg a rendszerváltás környékén anarcho-szindikalistaként csupán néhány évtizednyire kullogott a valóság mögött, ma hasonlóan dogmatikus hayekistaként e valóságtól már csupán egy globális válságnyira került. Két korszakát azonban összeköti a neonácik lázas keresése és sikeres megtalálása meglehetősen sok jobboldali ágy alatt.
Seres honlapján (bocsánat, „site”-ján) A Fidesz-média és a nácik címen június 28-i megjelenéssel folytatta a magyarországi ellenzékellenes újságírás dicső hagyományát. A náci témával és cége, a Political Capital mosóporszerű termékének, Bokros Lajosnak a védelmezésével. A cikk célpontja a „Fidesz-média” mellett maga a Fidesz is (ezt a Fidesz közeli Konzervatorium.hu egyfajta huszáros kognitív disszonanciával és többcsipetnyi intellektuális mazochizmussal fogja nem észrevenni, nemhogy bírálni merészelné) azért, mert szerinte Orbán pártja kotlósként azért rá-ráült a Jobbik-tojásra.
Seres írása, persze, csak ujjgyakorlatoknak számít a következő választások utáni nehéztüzeléshez képest, amikor majd napi tíz-tizenkét cikket olvashatunk e témában a hazai médiában és egy-kettőt a nemzetköziben arról, hogy a Fidesz és a Jobbik tulajdonképpen egylényegű. Amit mindkét párt joggal kér ki magának. De tudjuk: a balliberális világrendben csak a balliberálisoknak jár ki az öndefiniálás privilégiuma. Mint az orwelli állatok közül a főállatoknak.
De tudjuk azt is, hogy az állítólag piaci alapon működő médiát nem a fogyasztóikat egzisztenciális mélységben foglalkoztató témák érdeklik. Az, hogy nyolc év alatt az MSZP és az SZDSZ Magyarországot a felismerhetetlenségig elrondította (azaz saját képére formálta). Hogy a kórházakban nincs vécépapír és kötszer, a mentőautókban megfelelő felszerelés (ó, boldog Medgyessy-idők, amikor a pénzes média nagy hahahája közepette lehetett kampányolni egy vidéki kórházban állítólag fellelt, belül részben meszes csővezetékkel); a korrupció az eget veri; a gyerekek éhesen térnek aludni, a nyugdíjasok és nem nyugdíjasok a betöréstől és baseballütőktől rettegve hánykolódnak ágyukban. Á, nem ezek azok a témák, amelyek az olvasókat érdeklik. Hanem a nácik, a neonácik, a szélsőségek, az… És ez lesz évekig és mindennap. A végső undor és unalom emészthetetlen elegye.
Seres vádiratát – amelyet majd egészen röviden ismertetünk – így fejezi be: „Nem a komcsi Népszava, hanem a konzervatív Die Welt írja, hogy »a nem egyszerűen a jobboldali radikális, hanem nemzetiszocialista Jobbik« nem hullhatott volna termékeny talajra, ha a Fidesz »2006 óta nem teremti meg a nemzeti kirekesztés általános légkörét«. Ez így pontos, a Fidesz-média pedig azzal foglalkozik, hová ül Bokros Lajos az EP-ben. Van még kérdés?”
Arról most ne beszéljünk, hogy a Népszava minden, csak nem „komcsi”, de arról igen, hogy a „Fidesz-média” – akár az MSZP-s/SZDSZ-es média – csak most foglalkozott azzal először, hogy hová ül Bokros Lajos az EP-ben. Azon egyszerű oknál fogva, hogy – bármilyen hihetetlen – a másokon nadrágszíjat húzni szerető ember éppen most ült oda.
„Van még kérdés?” – kérdezi tehát Seres.
Van. Elsősorban az van.
Ugyanis Seresnek és azoknak, akik osztják azt az érzését, hogy bármiben kérdéseket csak azért lehessen lezárni, mert ők azt úgy akarják, tudniuk kell: lehetnek akár fegyvereik is azoknak, akik a kérdésfeltevést be szeretnék rekeszteni, nem fog sikerülni nekik. Ha elfojtják, netán a kérdezőket lelövik, vagy „csupán” a kérdezés legális eszközeit kicsavarják a kérdezők kezéből, akkor a kérdések a föld alól, illegálisan fognak a felszínre törni. Netán durvább, fájdalmasabb formában, mintha azoknak legálisan teret adnának. Mert kérdéseket nem lehet megszüntetni. Nem is érdemes, ugyanis nem mellesleg az emberiség a kérdésektől, sőt az azokra adott „végleges” válaszok újbóli megkérdőjelezésétől halad előre.
Vegyük a kérdéslezáró példának felhozott Die Welt-cikket. A lap június 25-én Krisztina Koenen tollából jelentette meg gyalázatosan hazug cikkét. Az írás összefoglalójából a harmadik mondatot kihagyta az MTI, majd a távirati iroda nyomán az egész sajtó – kezdve a HVG és a Népszabadság on-line kiadásától mindazon internetes helyen át, amelyet ellenőriztem, beleértve a jobbikos, tehát a cikkben leginkább érintett Barikad.hu-t, valamint a Kuruc.infót – édes-naivan az MTI-ismertetésnek ült fel, azaz e kulcsmondatával nem hiteltelenítette el Koenen egész írását.
E bevezető három mondat: „Az európai választásnál Magyarországon a jobboldali Jobbik a szavazatok 15 százalékát nyerte el. A Jobbik a romák, a zsidók és az amerikaiak ellen folytat hecckampányt. Ugyanakkor az ország gazdasági helyzete jobb, mint valaha.” Mely szenzációs mondatot a páratlanul virágzó magyar gazdaságról az MTI a Gyűlölet sorozatban című Koenen-cikk ismertetéséből kihagyta. Csak nem azért (újabb kérdés, mert az mindig van), mert leplezni akarta a Sorossal korábban beszélgetést folytatott és azt könyv formában kiadó Koenen mérhetetlen tájékozatlanságát a magyar helyzetről azért, mert a Naphegyen Koenen egyéb hazugságai oly heves kézdörzsölésre találtak?
A cikk és ismertetése megjelenésének napján az MTI-hez írt e-mailben kérdeztem, miért hagyták ki a kulcsmondatot. Válasz azóta nem érkezett. Mint ahogyan nem érkezett válasz kérdésemre a Süddeutsche Zeitungban egy nappal korábban megjelent, hasonló tájékozottsággal írt cikk szerzőjétől, Jannis Brühltől, aki szerint a Fidesz koalícióra készül a Jobbikkal. Amely cikket az MTI éppoly örömmel ismertette, mint az ugyanezen lapban június 16-án megjelent írást. Az emlékezetesen nem kevesebbet kért, mint az Európai Unió beavatkozását Magyarországon. Mellékesen, ami a Brühl-cikkben a szerzőtől valótlanságainak forrására feltett, de megválaszolatlanul maradt kérdéseket illeti, azok tisztázását éppen a főszerkesztőtől várom, hiszen – mint Hegyi Gyula a Népszabadságban külföldön rohamosan romló képünkről tegnap megjelent cikkében kifejezetten e müncheni lapot említve emelte ki – a döntéshozók külföldön ennek az újságnak jobban hisznek, mint – ez már az én fogalmazásom – a valóságnak. Ami nem a valóságot minősíti.
Most pedig térjünk rá a Seres-cikk azon részére, amelyben védelmébe veszi Bokros Lajos volt pénzügyminisztert, aki egyébként akkor volt elnök-vezérigazgatója a Budapest Banknak, amikor azt az állam az amerikai GE Capitalnek adta el úgy, hogy az nem a vevőnek, de a magyar adófizetőnek került igen sok pénzébe. Az erről írt Figyelőnet-anyag egyetlen mondatát azért érdemes idézni, mert az nyilván elkerülte az állami szerepvállalást máskor nagyon nem szerető Seres László figyelmét: „A privatizáció érdekében a szocialista kormány igen gyorsan döntött: az 1994 decemberében hozott titkos kormányhatározat alapján a pénzintézet 12 milliárd forintos tőketartalékot kapott az Állami Vagyonkezelő Rt.-től.”
Seres hosszú cikke így kezdődik: „Bokros neonácikkal lesz egy frakcióban – hát nem megható, hogyan aggódik a Magyar Nemzet a volt pénzügyminiszterért? Vagy nem is aggódik, csak száraz tényt közöl? Na azt biztos nem.” Szerinte a lap brüsszeli tudósítója (én) „arra alapozza állítását, hogy a toryk vezette új euroszkeptikus EP-frakció soraiban ott ül majd annak a lett pártnak a képviselője is, amelynek képviselői márciusban részt vettek a Waffen SS veteránjainak rigai megemlékezésén. Ami persze valóban kínos, a cím azonban ettől még nem valós eseményt tükröz: Bokros nem ül majd egyetlen neonácival sem egy frakcióban.”
Kezdjük az első csúsztatásnál.
A címet – mint ezt azok is tudják, akik nem lapnál dolgoznak – az újságíró csak javasolja, hiszen nem tudja, hány hasábon helyezik el, mennyire illeszkedik az oldalon lévő többi cikk címébe és a többi. Egy állítás megcáfolásánál illendőbb magából a cikkből idézni. Egyrészt. Másrészt a címre még visszatérek, mert azt is meg fogom védeni. A tudósításban erről ez olvasható: „A politikai csoport tagja lesz a lettországi Haza és Szabadság Párt, amelynek tagjai március 16-án a lett SS veteránjaival vonultak fel Rigában, Lettország fővárosában.” Mi ebben a nem igaz? Seres továbbmegy. Kollégáimat azért veszi elő, mert másnap a témát folytatták. „Nosztalgiázó nácikkal, homofóbokkal és rasszistákkal ül majd egy frakcióban Bokros Lajos, miközben Dávid Ibolya pártelnök egyébként a szélsőségek elleni közös harcra hívta fel a Fideszt.” Majd így folytatja: „Brüsszelben Bokros Lajos az újnácik körében szerzett tapasztalatokkal gazdagíthatja majd az MDF politikai arzenálját” – ironizál a véleményoldalon Körmendy Zsuzsanna is…
És? Mit kellene helyesbíteni?
A „védekezést” folytassuk azzal, hogy kész szerencse, Seres cikkét nem egy nappal később írta, ugyanis akkor Bokros védelmében nemcsak az ellenzéki lapokat (a cikkben Seres támadja a Magyar Hírlapot és a Demokratát is) kellett volna tűz alá vennie, de az MSZP-hez tulajdonilag is közel álló Népszabadságot is, mert – noha némileg megkésve – ugyanazt írta, mint lapunk.
Idézem a „lead”-et, azaz a vastag betűs bevezető-összefoglalót: „Az »iszlám elleni globális kemoterápiát« követelő belga Dedecker Lista politikusával, valamint a Waffen-SS egyenruháit hordó neonácikat hazafias egyletnek nevező lett függetlenségi párt képviselőjével fog egy frakcióban dolgozni Bokros Lajos az Európai Parlamentben.” A cikk utolsó bekezdésében ez olvasható: „Timothy Garton Ash történész megállapítása szerint a toryk új mottója: »inkább fasisztákkal, mint föderalistákkal«.”
A balliberális oldal újságírói megszokott gyávaságának (amely okainak mélyebb elemzése még ma is várat magára) része, hogy a hazai sajtónak a pénzhatalom által nem támogatott részét heves szenvedéllyel támadják azért, amit „észre sem vesznek” a nyugati sajtóban. Példák: a baloldali brit Guardian június 22-i számában a Magyar Nemzetnél jóval élesebben támadja a Bokrosnak otthont adó új frakciót, pontosan azt kiemelve, mint lapunk.
A 2,5 millió példányban fogyó, elsősorban a tory szavazók által kedvelt Daily Mail pedig ezzel a címmel örvendeztette meg Serest, a lap „saját pártját” így ostorozva: „Cameron új EU-szövetségesei támogatásukról biztosították Hitler Waffen SS-ét, és Obama megválasztását »a civilizáció végének« nevezték.”
A cikkből megtudjuk, a toryk azzal vágtak viszsza, hogy a munkáspártiak és a liberális demokraták pedig „volt kommunistákkal, náciimádókkal” és olyan „militáns feministákkal” ülnek egy frakcióban az Európai Parlamentben, akik törvényen kívül akarják helyezni a házasságot, és egy olasz képviselővel, aki szerint amerikai és izraeli titkosszolgálatiak tervezték meg a 2001. szeptember 11-i merényleteket.
De az öttonnás követ Seres Magyar Nemzet elleni bírálatára éppen Timothy Garton Ash dobta le előre a Guardian június 10-i számában, amelynek helyszűkében talán elegendő a témára jól utaló címét idéznem: „Cameron lett légiójának burleszkje rossz Nagy-Britanniának és Európának – A konzervatív párt őrült, hogy a jelentéktelenséget választotta az Európai Parlamentben, és ennek mindannyian megfizetjük az árát.”
A balliberális újságírók ma már büntetlenül írhatnak le (ezt szeretett Egyesült Királyságukban szakmai és etikai okokból sem tehetnék meg) olyan vádakat jobboldali kollégáikról, amelyek köznevetséget váltanának ki, ha ez fordítva történne: a Népszavában Jenki fasiszta és idegen gulyás című írásában például Bolgár György fél oldalon támadta lapunkat, egy holland ismerőse budapesti lefasisztázásának okát abban keresve – és ez nem vicc –, hogy beszámoltam arról: egy brüsszeli szupermarketben már a magyar gulyás is lengyel termék.
Annak viszont nagyon örülök, hogy a jobboldali sajtóban feltett sokezernyi kérdés után már senki sem kételkedik abban: Seres, Bolgár és mindazok, akik fasisztákkal ébrednek, neonácikkal és szélsőségesekkel fekszenek, pontosan olyan „őszintén” hisznek abban, amit írnak, mint a kommunista időkben szolgált újságírók (Bolgár és társai) hittek egykoron a kommunista eszme diadalában. Szerencsére nálunk és világszerte akkor is voltak kérdések, és ezért ők ebben a minőségükben megbuktak.
Ma ismét olyan korszakba léptünk, ahol a globális válságtól segítve gyorsulva szaporodnak magát az uralkodó világrendet is megkérdőjelező kérdések. Ennél pedig nincs optimistább üzenet azok számára, akiket Seres támad és támadni fog. Mert a világot kísértet járja be. A kérdésfeltevés kísértete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.