Az MDF több budapesti kerületi szervezetében, így a II.-ban, a III.-ban, a IV.-ben, az V.-ben, a VIII.-ban, a XII.-ben és a XVI.-ban is pattanásig feszült a helyzet. A szervezetekből kilépési hullám indult meg, de vannak olyanok is, amelyek fel kívánják magukat oszlatni. Az ok: elegük lett a Dávid Ibolya, Herényi Károly és Bokros Lajos nevével fémjelzett irányvonalból. A szervezetek a napokban döntenek a tiltakozó lépésekről. Az elégedetlenség csak Budapesten több tucat, de akár száznál is több MDF-tag lemorzsolódását okozhatja. Egyik pártbéli informátorunk szerint ugyanakkor ez sem jelent megoldást, hiszen több helyütt már elkezdődött a lényegében párt nélkül maradt SZDSZ-esek „megdolgozása”, akik betölthetnék a távozó MDF-esek helyét.
Országosan egyébként hétfőn délig – a június 20-i országos gyűlés óta – 63 MDF-tag jelezte, hogy kilép a pártból, vagy felfüggeszti tagságát, amíg Dávid és Herényi meg nem jelennek önként az ügyészség előtt az UD Zrt.-vel összefüggő botrány kapcsán – tudtuk meg. Mindez eddig fél tucat helyi szervezet felbomlását jelentette, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében például, ahol 2001–2002-ig a legtöbb MDF-szervezet volt, csoportjai egyharmadát veszítette el Bokros Lajos EP-képviselővé történő jelölése óta. Porkoláb Mátyás budapesti választmányi elnök távozása után Grezsa István Csongrád megyei elnök is kilépett június 23-án a pártból. Lapunknak elmondta: már az elmúlt egy évben nem tudott azonosulni az MDF politikájával, ám döntésével megvárta az országos gyűlést, mert azt remélte, a küldöttek nem szavaznak az MDF jelenlegi vezetősége, illetve politikája mellett. A gyűlés után azonban tarthatatlannak ítélte, hogy nevét adja az antidemokratikus döntésekhez.
Úgy tudjuk, Takács Péter, az MDF Békés megyei elnöke is bejelenti ma távozását. Érdeklődésünkre a politikus nem cáfolta a hírt, de közölte, lépéséről és annak okairól sajtótájékoztatón számol be.
A Békés megyei MDF-esek egyébként nem Bokros Lajost javasolták Brüsszelbe, hanem Boross Pétert, és az azóta bekövetkezett változások sem tetszenek közülük sokaknak. Olyannyira, hogy az elégedetlenkedők legszívesebben máris visszavonulnának a közélettől. – A Békés megyei MDF-esek körében pesszimista hangulat uralkodik, sokan azt fontolgatják közülünk, hogy befejezik – tájékoztatta lapunkat az orosházi MDF tagja, Pleskó Pál. Hozzátette: a mezőkovácsházi és a gyulai szervezet helyi vezetése is azt tervezi, hogy távozik, bár az utolsó szót náluk is a taggyűlés mondja ki. A megyei választmány hétfői ülésén értékelte az országos gyűlésen történteket, és a legerősebb hang a kritikus volt. – Többen úgy nyilatkoztak: abbahagyják, mert tovább nem látják értelmét ebben a szervezetben politizálni – tette hozzá Pleskó. Az MDF békési szervezetei éppen ezekben a napokban döntenek sorsukról.
Úgy tudjuk, Győr-Moson-Sopron, Vas, illetve Jász-Nagykun-Szolnok és Csongrád megyében is többen fontolgatják a kilépést, köztük megyei vezetők is.
Székelyhidi Ágoston, az MDF volt választmányi elnöke, aki 2004-ben Lezsák Sándorék kizárása előtt távozott az MDF-től, úgy tájékozatta lapunkat: elsősorban Szolnokról és Budapestről negyven körüli megkeresést kapott a lakiteleki alapító, azóta az MDF-ből már távozott emberektől, amelyben a volt tagok kezdeményezik egy olyan összejövetel megrendezését Budapesten, amelynek célja az MDF értékeinek megóvása. A levelekben Székelyhidi Ágostont kérték fel a rendezvény lebonyolítására és vezetésére. Ezen egy olyan tartalmú nyilatkozatot kívánnak elfogadni, melyben felszólítják az MDF-et a jelenlegi a párt eredeti konzervatív keresztény értékeitől élesen eltérő politikájának feladására és a régi értékek mentén történő megújulásra. Új párt alapítását, az MDF további gyengítésének elkerülése érdekében nem kívánják kezdeményezni. A felkérésről Székelyhidi azt mondta, óriási a felelősség, ezért egyelőre mérlegeli, hogy vállalja-e a feladatot.
Mutatjuk a fővárosi Fidesz legújabb javaslatait