Orbán–Basescu-találkozó Tusnádfürdőn

Az európai jobboldal feladata, hogy véget vessen annak az agresszív ideológiai kísérletnek, amelynek lényege egyfajta kisgazda antitézis, miszerint se Isten, se haza, se család – jelentette ki Orbán Viktor a XX. Bálványosi Nyári Szabadegyetem szombati előadásán. A rendezvényen beszédet mondott Traian Basescu, Románia államelnöke is, aki ismét elvetette a székelyföldi területi autonómia lehetőségét, ezért a tömeg többször is kifütyülte. Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, EP-képviselő szót emelt a moldvai csángókat ért sérelmek ellen.

2009. 07. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brutális büntetés a Tankcsapdának. Hétszázezer forintnak megfelelő lejre büntették meg múlt csütörtökön a román rendőrök a tusványosi fellépésre igyekvő Tankcsapda együttest, mivel nem volt utaslista a turnébuszon. Először még négyezer eurót (több mint 1,1 millió forint) követeltek a zenekartól, később ezt az összeget módosították 11 ezer lejre. Az együttes a román hatóságok miatt órákig vesztegelt a román–magyar határ közelében, ezért a zenészek csaknem négy órát késtek a fellépésről. (B. A.)


(Tusnádfürdő)

Meglepően szerény biztonsági intézkedések közepette zajlott szombaton Tusnádfürdőn a XX. Bálványosi Nyári Szabadegyetem előadás-sorozata. Az eseményen ugyanis nemcsak Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, s Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, EP-képviselő beszélt, de vendégül látták Traian Basescu román elnököt is. Ám alig valamivel több mint egytucatnyi rendőr és két mikrobusznyi csendőr vigyázott a politikusok, elsősorban Basescu biztonságára. Az előadásokra motozás és ellenőrzés nélkül engedték be az embereket, és megdöbbentő volt az is, hogy a rendezvényre a politikusok közül utoljára érkező román elnököt sem a tömeget megkerülve, hanem azon keresztül kísérték be testőrei. Albert Tibor helyi polgármester egy székely mellénynyel kedveskedett a román politikusnak, aki azt magára is öltötte.
Németh Zsolt (Fidesz) országgyűlési képviselő, a rendezvény moderátora arra kérte a politikusokat, hogy a rendszerváltás húsz évéről, az európai jobb- és baloldal küzdelméről, valamint a kisebbségi magyarság helyzetéről osszák meg gondolataikat a hallgatósággal.
– A magyar baloldal egy neoliberális tőkéscsoport kezébe került, ami elvette az egészségügyi ellátást, a nyugdíjat, a demokráciát és a nemzeti összetartozás élményét is – jelentette ki Orbán Viktor. A Fidesz elnöke megjegyezte: a baloldal mindent piacosító politikája csődöt mondott, emiatt erősödött meg Magyarországon a szerinte két egymásból táplálkozó szélsőség a liberális baloldalon és a szélsőséges jobboldalon. Orbán azt mondta: ennek csak a kiegyensúlyozott polgári kormányzás lehet az alternatívája. A jobboldali pártvezető szerint le kell számolni azzal a felfogással, hogy a piac minden megold, szent, morális és önszabályozó. – A róka sem képes szabályozni magát a csirkeólban – jellemezte a szerinte Európa-szerte bukásra ítélt baloldali politikát Orbán. A Fidesz elnöke kiemelte, a kudarcot valló szocialista politika rendre rasszistának és antiszemitának nevezi politikai ellenfeleit, miközben emberek alapvető jogait veszi el – többek közt az egészségügyhöz és a gyülekezéshez. Arra a kérdésre, hogy miért nem akar a Jobbikkal koalícióra lépni, úgy fogalmazott: a politikában sohasem szabad az érzelmi elkötelezettséget szembefordítani a józan ésszel. – Az a politika, ami nem állja ki egyszerre az érzelmi elkötelezettség és a józan ésszerűség próbáját, az rossz. A jó politika az, amit érzelmek hevítenek, és közben a józan ész szabályai szerint kivitelezhető, megvalósítható, és célba lehet vele érni – tette hozzá. (Nyakó István, az MSZP szóvivője később úgy reagált, hogy Orbán Viktor beszéde azt mutatja, a politikus Óz, a nagy varázsló szerepében tetszeleg, hiszen úgy beszélt, mint egy „törzsi varázsló”.)
Traian Basescu román államelnök az autonómia ügyével kapcsolatban kijelentette, minden közösségnek nagyobb szabadságra van szüksége, majd elismételte ismert tézisét, miszerint Székelyudvarhelynek ugyanolyan autonómiájának kell lennie, mint a dél-romániai Tulceanak. A román államfő a füttykoncertben türelmesen és mosolyogva ismételte meg háromszor az alkotmány első cikkelyét, amely kizárja a területi autonómia megvalósítását: Románia szuverén és független nemzetállam. A mintegy kétórás előadás alatt sokan Autonómia feliratú táblát tartottak fel. A román elnök a program végén felhívott egy – mint később kiderült – Magyarországról érkezett hölgyet a színpadra. Azt kérte, magyarázza meg, mit jelent számára az autonómia, ha már amellett tüntet. Az aszszony a szerepléstől annyira megilletődött, hogy szinte meg sem tudott szólalni. Basescu ennek ellenére kérdésekkel bombázta, noha tisztában volt vele, így nem lesz képes kifejteni a területi autonómia lényegét.
Tőkés László, akit a napokban az Európai Parlamentben ülő magyarok közös frakciójának tiszteletbeli elnökévé választottak, örömét fejezte ki, hogy a tábor húszéves történetében először hivatalban lévő államfőt köszönthetnek. A romániai rendszerváltás óta eltelt húsz év történéseit számba véve Tőkés elmondta: tagadhatatlanul vannak eredmények, de az ország messze elmarad az Európai Uniótól. Úgy vélte, hogy a román politikai életben még nem történt meg a rendszerváltás. Ugyanakkor elismeréssel szólt arról, hogy – Basescunak köszönhetően – Románia elítélte a kommunizmus bűneit. Bár üdvözölte Románia álláspontját a moldovaiak kettős állampolgárságával kapcsolatban, azt a reményét is kifejezte, hogy ez nem jár majd a moldovaiak tömeges betelepítésével Székelyföldre. Elpanaszolta, tűrhetetlen az a nyelvi diszkrimináció, amely a moldvai csángókat sújtja.
Az előadások után Orbán Viktor, Traian Basescu és Németh Zsolt egyszerre távoztak a helyszínről, s rövid, zártkörű megbeszélést folytattak Tusnádfürdőn. Lapunk úgy tudja, az egyeztetés során a Fidesz elnöke részéről megfogalmazódott egy együttműködési javaslatcsomag, amelyre a román elnök nyitottnak mutatkozott. Ennek súlypontjai azok a kérdések – energetikai szuverenitás, Nabucco gázvezeték ügye, közös uniós mezőgazdasági politika –, amelyekben az utóbbi időben hasonló szemlélet alakult ki a Fidesz és Basescu, illetőleg a román elnököt támogató Demokrata Liberális Párt között. A felek kitértek az Ukrajnában zajló, mind a magyar, mind a román kisebbséget sújtó nyelvi homogenizációs folyamatokra is. A politikusok között a székelyföldi területi autonómiával kapcsolatban nézetkülönbség van, de itt is körvonalazódnak együttműködési pontok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.