Újabb, lapunk birtokába került információk látszanak igazolni azt, hogy a kivonás áldozata lehet az egyetlen nagyobb teljesítményű, radarirányítású légvédelmi rendszer, a szocializmusból örökölt Kub a Magyar Honvédség eszköztárából. A Honvédelmi Minisztérium (HM) ezt ugyan cáfolja, de azt elismerte, hogy a saját cégén keresztül megbízást adott a Kub rakéták egy részének megsemmisítésére. Ha pótlás nélkül semmisítik meg ezeket a fegyvereket, Magyarország többé nem lesz képes a paksi atomerőmű oltalmazására minősített időszakban. Azonban nem csak Paks kerülhet veszélybe a légvédelmi rendszer megszüntetésével: úgy tudjuk, hogy 2001. szeptember 11-ét követően ezeket a rakétarendszereket telepítették az országban minden olyan objektum közelébe, amelyeket hírszerzési információk szerint fenyegetettnek ítélt a honvédség.
Értesüléseink szerint egy 2007-ben megkötött szerződés értelmében csaknem négyszáz, hadrendből kivont légvédelmi rakétát kívánnak megsemmisíteni a szaktárca százszázalékos tulajdonában lévő cég, a HM Arzenál Zrt. közreműködésével, és ezért csaknem 190 millió forintot fizetnek ki az adófizetők pénzéből a szaktárca társaságának.
*
Ezek között más típusok mellett (mint a Krug csapat-légvédelmi rakéták vagy a Nyeva telepíthető kis hatótávolságú rakéták) a Kub rendszer rakétái is szerepelnek. Az ajánlatok egyik tétele például 175 darab 3M9 típusjelzésű rakéta részegységeinek ipari megsemmisítésére vonatkozik, amely a Kub légvédelmi komplexum része. A Kub rendszer kivonása mögött tehát ismét egy honvédségi lőszer-megsemmisítési üzlet állhat, mint azt más fegyvernemek megszűnésénél már tapasztalhattuk. A légvédelmi rakéták megsemmisítésének szándékairól feltett kérdéseinkre a HM elismerte, hogy 2007. november 20-án szerződést kötöttek a HM Arzenál Zrt.-vel 396 különböző típusú rakéta, rakéta harci rész, rakétamakett és hajtóműmetszet, valamint súlymakett megsemmisítésére, csaknem 190 millió forintért.
A feladatra ráadásul nem írtak ki közbeszerzési pályázatot, hanem hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos eljáráson bízták meg a HM Arzenál Zrt.-t. Erre egyébként kormányrendelet hatalmazza fel a szaktárcát. A szerződés szerint rakétákat és egyéb eszközöket teljes egészében meg kell semmisíteni. A megsemmisítést végző lehetséges alvállalkozókról azonban nem nyilatkoztak, azt javasolták, hogy ebben a kérdésben forduljunk a tulajdonukban lévő HM Arzenál Zrt.-hez. A cég vezérigazgatója, Bese Ferenc mára ígért választ arra kérdésünkre, hogy végül kiket bíztak meg a megsemmisítéssel, és ezért mennyit fizetnek majd az alvállalkozóknak. Információink szerint lehetséges megbízottként szóba jöhet az a Solar Kft. is, amelynek vezetője korábban egy cégben tevékenykedett Gyurcsány Ferenc volt kormányfő rokonával, Apró Antallal. A munkára pedig akár több száz millió forintot is kifizethetnek az állami cég kasszájából.
A megsemmisítési lépések ugyanakkor alátámaszthatják azt is, hogy a HM valóban rövidesen fel kívánja számolni a légvédelemnek ezekre az eszközökre épülő képességeit. Ha ezt megteszik, kilövők fenntartásának sem lesz már értelme. Márpedig térségünkben, és több posztszovjet államban is léteznek olyan cégek, amelyek képesek a rakéták üzemidő-kritikus részegységeinek felújítására. A magyar példányok lengyelországi korszerűsítésüket követően jelenleg is alkalmasak a légtérvédelmi feladatok ellátására, különösen a terrorfenyegetésekkel szemben, amelyek manapság a NATO-követelmények központi elemei.
A rakétamegsemmisítési üzlet ismeretében különös, hogy a légvédelmirakéta-képesség leépítéséről szóló szombati írásunkra adott reakciójában a HM azt állította: a „Kub légvédelmi rendszer jelenleg is üzemel, alapvető rendeltetéséből adódóan biztosítja a stratégiailag meghatározó objektumok lefedését és védelmét; a rendszer kiváltásáról szakmai szempontok alapján dönt a jövőben a Magyar Honvédség vezetése, természetesen a Magyar Köztársaság légtérvédelmének maradéktalan garantálása mellett.”
Azt, hogy a kiváltás szót alkalmazták, ismereteink szerint viszont azt erősíti meg, hogy nem pótolják azokat egy hasonló kategóriájú, de korszerűbb légvédelmi rakétakomplexummal, hanem feladatukat a vadászrepülőgépekre bízzák. Ezekről a gépekről azonban a múlt héten írtuk meg, hogy immár mindössze egyetlen példány és egy pilóta áll készültségben az ország védelmére.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját