Gibraltár: áttörés vagy spanyol érdeksérelem?

A spanyol diplomácia vezetője, Miguel Ángel Moratinos személyében spanyol kormánytag kedden járt először a 305 éve a spanyol királyságtól elfoglalt Gibraltáron, a ma már utolsó európai brit koronagyarmaton.

2009. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindenképpen történelmi fejlemény a kisebbségi spanyol kormány külügyminiszterének gibraltári látogatása, ezért Moratinos „türelmet” is kért a kormánya politikájához, hogy Spanyolország végül valóban visszaszerezze a „sziklát”. A külügyminiszter a 2004-ben létrehozott háromoldalú – spanyol–brit–gibraltári – párbeszédfórumon egyértelműen szakított a néppárti előd, José María Aznar miniszterelnöknek – a szocialisták is támogatott – irányvonalával, amely valóban háttérbe szorította a gibraltári felet. Ezért vallott kudarcot 2002 novemberében a brit–spanyol megosztott fennhatóságról tartott gibraltári népszavazás, amelyen a helyiek 99 százaléka valósággal félresöpörte ezt a változatot. A keddi megbeszélésen Peter Caruana, Gibraltár főminisztere és David Milliband, Moratinos brit kollégája arról tárgyalt, hogyan tehetik könnyebbé a gibraltáriak mindennapi életét a spanyol területeken felajánlott lehetőségek – egyelőre az orvosi ellátás, a nyaralás és a bevásárlás – kihasználásával. A brit baloldali napilap, a The Guardian tegnapi vezércikke úgy értékelte az eseményt, hogy Spanyolország egy lépést tett visszafelé, ráadásul szóba sem került a Gibraltár fölötti fennhatóság ügye.
A legnagyobb spanyol ellenzéki alakulat, a spanyol Néppárt az elsők között tiltakozott Moratinos látogatása ellen, és emlékeztette a spanyol szocialistákat: elkövették azt a „rettenetes hibát”, hogy „veszedelmes” precedenst teremtve Moratinos gibraltári területen járt, és ezzel tulajdonképpen szuverén államnak ismerték el.
Augusztus 4-én lesz 305 éve, hogy Nagy-Britannia és Hollandia flottája elfoglalta Gibraltárt a spanyol örökösödési háború során, majd a spanyol királyság az 1713-ban Utrechtben aláírt békeszerződésben majdnem teljesen lemondott róla.
A második világháború közben Winston Churchill brit miniszterelnök megígérte Francisco Franco tábornoknak, ha nem támogatja Hitlert, a háború után visszakapja Gibraltárt. A briteknek azonban eszük ágában sem volt teljesíteni ígéretüket, ezért a diktátor az ENSZ-től kért segítséget, amely 1967-ben végül Spanyolország javára döntött. Nagy-Britannia azonban semlegesítette az ENSZ-döntést: megerősítette a koronagyarmat gazdasági önállóságát, öntudatát, sőt már két alkotmányt is adott neki.
A brit babona szerint Nagy-Britannia azért ragaszkodik a nagyon elszemtelenedett gibraltári makákó majmokhoz is, mert úgy vélik, ha kipusztulnak, akkor Gibraltárt is elveszítik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.