Trükkös Szekeres-villa Tihany tetején

Kétszintes, közel száz négyzetméter hasznos lakóterületű luxusnyaralót építtetett Szekeres Imre és felesége egy olyan tihanyi telken, amelyen legfeljebb egy földszintes, 87 négyzetméter alapterületű hétvégi ház helyezhető el. A honvédelmi miniszter által megbízott építészek „trükkös tervezéssel” fogadtatták el az épületet a helyhatósággal. Szekeres nem árulta el, menynyibe került a balatoni villa.

2009. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Juhász is bevásárolt. Lapunk elsőként számolt be arról, hogy Szekeres Imre elődje, Juhász Ferenc honvédelmi miniszteri kinevezése után alig egy évvel luxusvillát vásárolt a festői Németvölgyben. A csaknem százmilliót érő budapesti II. kerületi ingatlant fel is újíttatta. Az ellenzék akkoriban erősen vitatta az MSZP elnökségi tagjának vagyongyarapodását, de a parlament mentelmi bizottságának szocialista elnöke nem indított vagyonnyilatkozati eljárást.


Egy kissé „túlépítette” balatoni nyaralóját Szekeres Imre honvédelmi miniszter, ennek ellenére megkaphatta az építési engedélyt a helyi önkormányzattól – tudtuk meg. Az MSZP elnökhelyettesének tihanyi luxusvillája ugyanis kétszintes, de egy építészeti trükkel földszintesnek fogadtatták el a helyhatósággal. A miniszter és felesége az általuk megvásárolt telken így 93,5 négyzetméteres épületet húzathatott fel egy 13,5 négyzetméter alapterületű pincével, miközben a szabályok szerint a területen legfeljebb egy 87 négyzetméter alapterületű, földszintes ingatlan helyezhető el. Szekeres Tihany egyik legszebb részén, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park részét képező, védett hegytetőn, a Diósi úton építtette fel luxusnyaralóját. Amikor ott jártunk, a kétszintes villa felső teraszain kényelmes rattán kagylófotelek álltak, a miniszter feltehetőleg ezekből csodálhatja majd a körpanorámát, a tó csillogó vizét az aszófői saroköböltől egészen a déli part dombvonulatáig.
Szekeres feleségével együtt vásárolta a 669 négyzetméteres telket, amelyben fele-fele részben tulajdonosok, ahogyan a rá épített nyaralóban is. Az ingatlan a helyi rendezési terv szerint az úgynevezett hétvégi házas (Üh–2) övezetbe tartozik, ahol legfeljebb 13 százalékát építhetik be a telek bruttó területének földszintes nyaralóval. Szekeresék tehát legfeljebb egy 87 négyzetméter alapterületű ingatlant építtethettek volna a területen. A terepszintbe azonban alagsorként is felfogható szintet süllyesztettek, és erre húztak fel egy emeletet a Balatonra néző teraszokkal. A villa így gyakorlatilag kétszintes, de az építési hatóságnál földszintesnek is elfogadtatható lett, 93,5 négyzetméter hasznos lakóterülettel. Németh Tünde tihanyi körjegyző szerint ez nem jogszabályellenes. Csak a „tervezők zsenialitásán” múlik, milyen módon sikerül beépíteni a hegyoldalt. Közölte, az önkormányzatnak befizették az adót a tulajdonosok annak ellenére, hogy a földhivatalnál még nincs bejegyezve a villa. A Tihanyban épülő ingatlanok mérete azért sem mindegy, mert a település védett területen fekszik, tájképvédelmi szakvélemény is kell az engedélyezéshez.
Szekeres nem árulta el lapunknak, mennyiért vásárolták a tihanyi telket és mennyibe került a villa felépítése. Csak annyit közölt: a vagyonnyilatkozatában is feltüntetett tihanyi lakóingatlanját saját és felesége adózott jövedelméből építtette. Megjegyezte: az APEH-nál maga kérte vagyongyarapodási vizsgálatát, amely a vagyonszerzést és -gyarapodást jogszerűnek találta. Az építkezés kezdetekor és a végén benyújtotta az APEH-hoz az adóbevalláshoz szükséges iratokat is. Kijelentette, az épület érvényes, szabályos és jogerős építési engedély birtokában épült, a használatbavételi engedélyt megkapta, a földhivatali bejegyzés folyamatban van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.