Célkeresztben a kaposvári Klebelsberg-kollégium

Már az avatásakor ráuszított egy újságírót a kollégiumra a megyei napilap főszerkesztője, és azóta is „kelkáposztaszagú kaszárnyának” tartják Közép-Európa egyik legkorszerűbb intézményét. „Legutóbb a szlovákiai magyarságot sújtó nyelvtörvény elleni tiltakozásunk váltott ki megütközést” – mondja a sajtótámadásokhoz hozzászokott Giber Vilmos, a kaposvári Klebelsberg Középiskolai Kollégium igazgatója.

2009. 09. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Voltak, akiknek már az se tetszett, hogy 2003-ban Orbán Viktor avatta fel a Széchenyi-tervi támogatással épült kollégiumot, és azóta sem tüntet ki figyelmével bennünket a megyei napilap. Mi akkor is büszkék vagyunk arra, hogy a kollégiumunk Klebelsberg Kunó kultuszminiszter nevét viseli, és az ő pedagógiai hagyatékára épül a nevelési rendszerünk – szögezte le Giber Vilmos, a 448 férőhelyes korszerű diákszálló igazgatója.
– A kollégium névadójának és az intézmény avatásán részt vevő Orbán Viktornak tulajdonítja, hogy a magyar kultúra jeles személyiségei részvételével tartott kollégiumi rendezvények, a Klebelsberg-esték meg a Dél-Dunántúl régió nevelői részére tartott Klebelsberg pedagógiai napok nem kapnak sajtóvisszhangot?
– Fájlalom, és fájlalják diákjaink és tanártársaim is, hogy az említett rendezvények – amelyeket a magyar szellemi élet olyan kiválóságai tisztelnek meg előadásaikkal, mint Tőkéczki László, Gazsó Ferenc, Korzenszky Richárd, Pálinkás József, Jókai Anna vagy Hoffmann Rózsa – visszhang nélkül maradnak, jó esetben kétmondatos hírt kapnak.
– Nem gondolja, hogy a kollégium szoborkertje is irritálja a magát függetlennek, kiegyensúlyozottnak tartó médiát?
– De igen. Mi ennek ellenére folytatjuk a példaképek portréinak szoborkerti elhelyezését. Elsőként a névadó, Klebelsberg Kunó mellszobrát avattuk fel, majd Wass Albertét és Reményik Sándorét. Később egy haranglábat és harangot helyeztünk el minden magyar összehívásának és összetartozásának szimbólumaként.
– Ott történt a szeptember 1-jei „botrányos demonstráció”, amikor is a kollégium diákjai és tanárai egy fáklyákból kialakított Nagy-Magyarország-térképpel tiltakoztak a szlovák nyelvtörvény ellen?
– Az első tanítási nap délutáni szilenciuma után kértem a diákokat és a kollégáimat, jöjjenek le a szoborkertbe, és tiltakozzunk közösen a gyalázatos szlovák nyelvtörvény ellen. Nagy-Magyarország- alakzatban álltunk fáklyákkal, és – a sajtó jelenlétében, remélve, hogy a kezdeményezés eljut a nyilvánossághoz – azt kértem, tiltakozzunk aláírásunkkal a nemzetgyalázó törvény ellen, és hívjuk fel erre az ország iskoláit, a diákokat és tanáraikat. Az aláíróíven – ha úgy tetszik, a kiáltványon – ez állt: „A 2009. szeptember 1-jén bevezetett szlovákiai nyelvtörvény ellen emeljük fel a szavunkat. Szolidaritást vállalunk a Felvidéken élő nemzettestvéreinkkel, így a hasonló korú diákokkal és tanáraikkal. Követeljük, hogy az Európai Unió területén mindenki alanyi jogon beszélhessen az anyanyelvén is!” Én azt vallom, és azt üzenem a jó érzésű honfitársaimnak, amit Benedek Elektől őrzök a szívemben: „Az állam nyelvét meg kell tanulnotok, az édesanyátok nyelvét nem szabad elfelejtenetek”. Hangsúlyozom: a nyelvtörvény elleni demonstráció nem ad hock rendezvény volt, és nem történt „kivezénylés”. Nálunk, a Klebelsbergben egy ilyen rendezvény diákban és tanárban nem kelt megütközést.
– A megyei napilap egy címoldali írásban mégis azt a kérdést tette fel, hogy saját elhatározásukból vagy kivezénylésre vettek-e részt a diákok a demonstráción.
– Csodálkoztam volna, ha arról ír, hogy a kollégisták és tanáraik önként vonultak le a szoborkerti haranglábhoz. Nemkülönben, ha kihagyta volna az újság Lamperth Mónika képviselő asszony intelmét, aki a történtekre reagálva egyebek közt azt mondta: „Az iskolában megjelenő Nagy-Magyarország-térképpel, amely indulatokat szít, nem lehet egyetérteni. És azzal se, hogy a diákokat politikai akcióba vonja be az igazgató, mert nem tudni, a diáknak szabad választása volt-e a részvétel.” Nincs szükségünk újságírói, politikusi tanácsokra demonstrációszervezéshez.
– Azt mondhatjuk: intőt kapott az igazgató úr a megyei napilaptól és Lamperth Mónikától. Hogyan tovább ezek után?
– Ahogyan eddig. Folytatódnak a Klebelsberg-esték és a Klebelsberg pedagógiai napok, és ha sérelem éri a magyarságot, mint ahogyan most támadást érte az édes anyanyelvünket, ugyanúgy tiltakozunk, mint ahogyan tettük azt szeptember 1-jén. Erre kötelez bennünket névadónk tanítása is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.