Kivéreztetnek egy pécsi szakiskolát

A pécsi képviselő-testület 2008 nyarán döntött úgy, hogy átadja a Pécsi Tudományegyetem számára a Pécsi Szociális és Egészségügyi Szakképző Iskolát, amelyben érettségihez kötött egészségügyi és szociális képzések folynak; emellett továbbképzéseket is szerveznek és tartanak az iskola berkein belül. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint 57 egykori dolgozó helyett ma már csupán 18-an vannak az intézménynél.

Bóka Máté Ciprián
2009. 10. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pécs korábbi szocialista városvezetése azzal indokolta az intézményátadást, hogy az iskola által ellátott feladatok nem tartoznak a kötelezően ellátandó városi feladatok körébe, s így megtakarítást tudnak elérni. Azzal viszont aligha számoltak, hogy ez milyen, az ott dolgozókat súlyosan érintő változásokat hoz majd.
Az új fenntartó a Pécsi Tudományegyetem (PTE).
A lapunk birtokába került adatok szerint 2008 elején még 63 fő pedagógus- és 20 nem tanári álláshely volt az iskolában, a tényleges létszám ugyanakkor már akkor is csak 57 fő volt (a többi, engedélyezett álláshelyet ugyanis nem töltötték fel), a PDSZ pécsi ügyvivője, Nagy Erzsébet tájékoztatása szerint viszont az 57 dolgozó túlnyomó részét azóta felmentették (van, aki közös megegyezéssel távozott az intézményből). A jelenlegi nyolc közalkalmazottal együtt 18-an dolgoznak az intézményben, a hiányzó munkatársak miatt pedig az oktatást óraadókkal oldják meg.
Az érdekképviselet felhívta a figyelmet, hogy az iskolában még a gazdasági vezető is tanít – ráadásul pedagógusi végzettség nélkül –, nem fizetik ki a tanárok vizsgadíjait, a pedagógusok többlettanítása után járó pénzt, a gyakorlóhelyeken pedig az ápolásvezetők juttatását. Ez utóbbi hiánya miatt a tanulókat – bár nekik kötelező gyakorlatuk lenne – nem engedik be a gyakorlóhelyekre, azaz a kórházakba sem. Mindezek mellett az iskolának nincs intézményvezetője, a tantestületi tájékoztatókat a gazdasági vezető tartja, s igazgatói jogkörbe tartozó ügyekben is ő ad ki utasításokat – állítja a szakszervezeti vezető.
A PDSZ az iskolában uralkodó állapotok miatt a Munkaügyi Főfelügyelőséghez fordul, amely egy korábbi ügyben, 2009 márciusában – szintén az iskolában tapasztalt hiányosságok miatt – az intézményt már több mint hárommillió forintra megbírságolta.
Kerestük a szakiskola gazdasági vezetőjét, de az igazgatóhelyettes mellett ő is táppénzen van. A PTE Egészségtudományi Karának dékánját, Bódis Józsefet szintén próbáltuk elérni, ő viszont az oktatási dékánhelyetteshez, Betlehem Józsefhez irányította tudósítónkat. A dékánhelyettes azonban, Oláh András dékáni hivatalvezetővel összhangban, mindöszsze annyit közölt: sajtóközleményt fognak kiadni, abban ismertetik majd álláspontjukat. A kommünikét lapzártáig nem kaptuk meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.