Újra Karpov–Kaszparov

2009. 10. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Van, aki Bobby Fischerre esküszik, van, aki Garri Kaszparovra, megint mások azt állítják, a régi nagyok, Aljechin és Capablanca a mai napig felülmúlhatatlanok – lehetetlen megmondani, ki volt a sakktörténelem legkiválóbb játékosa. Ez alapján azzal fölösleges is lenne próbálkozni, hogy megnevezzük a valaha volt legcsodálatosabb játszmát. A legemlékezetesebb párharc viszont önmagától adódik: Anatolij Karpov és Kaszparov ötfelvonásos küzdelme. Hét év, öt páros mérkőzés, összesen száznegyvenhat játszma, végeredményben Kaszparov-győzelem. Akkori úgy hittük, a politikai felhangoktól sem mentes szellemi párbaj vérre megy, de lám, a sportág két óriása mától Valenciában ismét egymásnak feszül, de most már nem a világbajnoki cím a tét, még csak nem is feltétlenül az ellenfél legyőzése, sokkal inkább a hírverés, az emlékezet felélénkítése, s ne legyünk álszentek, némi jövedelemkiegészítés.
Az időpont nem véletlen: huszonöt éve ekkor – még ha nem is pontosan ezen a napon, hanem szeptember 19-én – kezdődött a két, akkor még így mondtuk, szovjet sakkozó csatája. (Első partijukat jóval korábban, 1975-ben játszották egymással.) A szerepeket előre kiosztották. Karpov a megfontolt stratéga, aki évente jó, ha egyszer-kétszer hibázik, Kaszparov a zseniális taktikus, aki nem ismer félelmet. S mivel Karpov, az akkor már nem is annyira ifjú komszomolista a párt embere volt, Kaszparov pedig fennhangon bírálta a rendszert, a páros meccs messze túlmutatott a sport keretein.
Az eredeti kiírás szerint az egyik fél hat győzelméig tartott a meccs úgy, hogy a döntetlenek nem számítanak. Karpov lehengerlően kezdett, az első tíz partiból négyet is (a 3.-at, a 6.-at, a 7.-et és a 9.-et) is megnyert, nagyon kevesen hittek a kihívó feltámadásában. S bár a 27. játszma után 5-0-ra elhúzott, megtört a címvédő lendülete. Kaszparov előbb szépített (32.), majd egyértelműen átvette a kezdeményezést, s győzött a 47. és 48. összecsapásban is. Florencio Campomanes, a FIDE akkori elnöke közbelépett. Bár már ekkor rásütötték, nem ezzel árulta el elfogultságát Karpov irányába. A világbajnokot szó szerint a végkimerülés kerülgette, s a sakk mégsem ökölvívás, ahol csak úgy be lehet dobni a törölközőt; a rossz szabályok azért vannak, hogy megváltoztassák őket. (A példának okáért a labdarúgó-világbajnoki döntőt is félbe lehet szakítani, ha a 80. percben az egyik csapatból hárman is összeesnek és eszméletüket vesztik.) Sokkal inkább az volt Campomanes bűne, hogy miután Kaszparov 13-11-re megnyerte a megismételt, immár 24 játszmában maximált finálét, különféle indokokra hivatkozva Karpovnak négy év alatt három visszavágási lehetőséget is biztosított. Aki egyikkel sem tudott élni.
Ám 1993-ban játék nélkül másodszor is világbajnok lett – 1975-ben Fischer nem állt ki ellene –, mert legyőzője, az angol Nigel Short elfogadta az időközben új szervezetet alapított Kaszparov kihívását, ezért megfosztották a címétől. Ez már egy új szakasz kezdete, egyben a jelen része, mert az egység a mai napig nem állt teljesen helyre. A főszereplők azonban már nem a régiek. A 46 éves Kaszparov négy éve visszavonult, s bár az 58 éves Karpov a mai napig rendszeresen indul tornákon, már nem tartozik a legjobbak közé. Kettejük újabb páros meccse, még ha a műfaj „csak” rapid és villámsakk, ma is közönségszórakoztató csemege.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.