Félmilliárd forintnál is többet kíván kicsikarni a Honvédelmi Minisztérium (HM) a volt Fegyveres Erők Klubjáért a pécsi önkormányzattól. A város nincs könnyű helyzetben, hiszen az Európa kulturális fővárosa (EKF) programjaihoz szüksége lenne az épületre, de egyelőre nem tudja azt megvásárolni. Már az ingatlan felajánlásához is az MSZP-s Szili Katalin lobbija kellett, a HM a volt polgármesterjelölt kérésére adhatja bérbe a létesítményt Pécsnek.
A szaktárca igényei azért is furcsák, mert a vagyonkezelésében lévő mintegy ötven helyőrségi klubból 2004-ig visszamenőleg eddig csak hármat sikerült eladnia, több mint húszat ingyen adott át a helyi önkormányzatoknak. Így jutottak a helyiek értékes ingatlanhoz például Aszódon, Cegléden, Ercsiben, Hódmezővásárhelyen, Jánoshalmán, Jászberényben, Jobbágyiban, Kalocsán, Kálon, Lentiben, Nagykanizsán, Nagyorosziban, Orosházán, Sárbogárdon, Szabadszálláson, Székesfehérváron, Szombathelyen és Taszáron. Pécsett azonban csak azt sikerült elérni, hogy a HM mellőzi a versenyeztetést, amikor eladja a fegyveres erők klubját a városnak. A pécsi önkormányzat addig is kénytelen bérbe venni a HM-től az ingatlant az EKF céljaira.
A tárca kérdéseinkre közölte: az átadás helyett azért döntöttek az értékesítés mellett, mert a 2009 márciusában elkészített ingatlanforgalmi értékbecslés szerint az ingatlan több mint félmilliárdot ér. A bevételből a HM a költségvetési törvény alapján nyolcvan százalékban részesülhetne, és azt a honvédség feladataira fordíthatná. A HM közölte azt is: Pécs városát már támogatta korábban egyes ingatlanok ingyenes átadásával. Ilyen ingatlan volt a Zrínyi Miklós tüzérdandár-laktanya, az ehhez tartozó két telekkel, illetve a harkányi csapatpihenő.
Szekeres Imre honvédelmi miniszter ugyanakkor néhány napja levelet kapott Páva Zsolt polgármestertől, amelyben a fideszes városvezető a helyőrségi klub térítésmentes vagy kedvezményes bérbevételére kért lehetőséget. Ezt azzal indokolta, hogy az EKF-programban szeretné a város hasznosítani a létesítményt jövő márciustól decemberig. A tárca szerint a bérbevételre vonatkozó javaslatot a miniszter támogatja, hiszen ezzel a megoldással időveszteség nélkül használhatná rendezvények megtartására az önkormányzat az épületet, míg ez idő alatt a felek eredményesen lefolytathatják az értékesítésről szóló tárgyalásokat. Szekeres már meg is bízta a tárca szakembereit, hogy tárgyalásokat kezdjenek a bérbeadás kapcsán az önkormányzattal.
Az állam tulajdonában és a HM vagyonkezelésében 28 helyőrségi klub van. Arra a kérdésünkre a tárca nem felelt, hogy menynyibe kerül az államnak ezen intézmények fenntartása, és mennyi bevétele származott a HM-nek helyőrségi klubok értékesítéséből. Az ingyen átadott intézményekről szólva megjegyezték: az átadások feltétele az volt, hogy az önkormányzatok vállalták, térítésmentesen elhelyezik az adott ingatlanban működő és a Magyar Honvédséghez kötődő személyek képviseletét ellátó társadalmi szervezeteket, rendezvényeikhez pedig külön helyiséget biztosítanak.
Ennek a feltételnek viszont Pécs is megfelelt volna.
Elgázolt egy embert a vonat Kecskeméten