Három újabb holttestet, Adorjánnál egy tízéves kislányt, Magyarkanizsánál egy húsz év körüli fiút találtak meg a Tisza szerbiai oldalán kedden, tegnap pedig szintén egy férfira bukkantak Törökbecsénél. Velük együtt már hatra nőtt azoknak az áldozatoknak a száma, akik ahhoz a 15-18 fős koszovói csoporthoz tartoztak, akik október közepén a zöldhatáron át akartak Magyarországra jutni, de csónakjuk elsüllyedt. Mint arról beszámoltunk, a tragédiát egy férfi és két kisgyereke élte túl, akik október 15-én kértek segítséget a magyar rendőröktől. Néhány nappal később a magyar és a szerb hatóságok három holttestet találtak és azonosítottak az otthon maradt családtagjaik segítségével.
A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság embercsempészet miatt indított nyomozást szoros együttműködésben a szerb és a koszovói hatóságokkal, külföldi sajtóinformációk szerint ez utóbbi területeken már több feltételezett csempészt azonosítottak, Pristinában állítólag ötöt őrizetbe is vettek közülük. Az utat szervező Koszovszka Mitrovica-i férfi feladta magát, és előkerült a csónak magyarkanizsai tulajdonosa is, aki szintén jobbnak látta, ha jelentkezik a rendőrségen.
Szinte özönlenek az illegális migránsok a szerb–magyar határra, Magyarkanizsa térségében egy hónap alatt 62 jogtalan, többnyire afgán és pakisztáni bevándorlót fogtak el – mondta lapunknak Csikós László, a vajdasági település polgármesterének a tanácsnoka. Ezek az emberek – akiket ezért gyakran néhány napos börtönre ítélnek –, amint tehetik, újra meg újra megpróbálnak átkelni a zöldhatáron. Ráadásul Görögországból nagyobb tömegek várhatók, tehát a határvidék valóságos paradicsoma lehet az embercsempészeknek akkor is, ha havonta egy-kettő lebukik közülük.
Súlyosbítja a helyzetet, hogy Koszovóból például sokan kisgyerekekkel kelnek útra, többek között azért, mert ott egy ideje tényként kezelik, hogy Magyarország a kicsik miatt befogadja őket.
A mendemondának nincs alapja, s komoly veszélynek és kiadásnak teszik ki magukat az útra kelők, hiszen nincs esélyük arra, hogy hazánkban menekülti státust kapjanak – tájékoztatta lapunkat Tóth Zoltán, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) sajtófelelőse. Elmondta: csak azok számíthatnak védelemre, akik hazájukban valóban üldöztetésnek vagy életveszélynek vannak kitéve.
Tavalyhoz képest az idén húsz százalékkal nőtt a menekültstátusért folyamodók aránya; míg 2008-ban 3120, addig idén szeptemberig már 3600-an kértek menedéket, 1539-en közülük koszovói állampolgárok. Ami pedig az arányokat illeti: a tavalyi 1593 koszovói vagy szerb kérelmezőből tizennyolcan kapták meg a menekültinél gyengébb oltalmazotti státust.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak