Koszovói rendőrök érkeztek

Budapesten tárgyalt tegnap az EU koszovói rendészeti miszsziójának egyik ügyésze koszovói és magyar nyomozókkal az október közepén, Röszkénél vélhetőleg a Tiszába fulladt 15 koszovói albán határsértő ügyéről. Koszovóból és Szerbiából ellentmondó sajtóhírek érkeztek az azonosított, illetve elfogott embercsempészek számáról.

2009. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerbiai és koszovói sajtóhírek, illetve az EU koszovói rendészeti missziója, az EULEX adatai szerint a napokban azonosítottak több embercsempészt, akiket azzal gyanúsítanak, hogy felelősek lehetnek a koszovói albán határsértők október 15-i tiszai tragédiájáért. Mint arról beszámoltunk, vélhetőleg 15 koszovói albán határsértő fulladt a Tiszába Röszkénél, amikor csónakjuk felborult. A tragédiát csak egy férfi és két kisgyereke élte túl. Miután a kihűlt kicsik megsegítésére a magyar rendőrök segítségét kérte, az apa egymásnak ellentmondó vallomásokat tett. Először azt állította, az árokba csúsztak, később azt, hogy csak ők voltak a bárkán, majd jó néhány órával később azt mondta, 15 másik koszovói albánnal próbáltak a zöldhatáron át Szerbiából Magyarországra jutni, de a csónakjuk elsüllyedt. Néhány nappal később a Tisza magyar oldalán egy férfi, a szerb oldalán két nő, közöttük a túlélő férfi feleségének holtteste került elő.
Egy, a KIM koszovói szerb rádiónak nyilatkozó helyi rendőrtiszt szerint a szerencsétlenül jártak családtagjai segítségével egy embert már őrizetbe vettek, további négy ellen pedig elfogatási parancsot adtak ki. Az EULEX, az Európai Unió Jogállamiság Missziója már 11 koszovóiról tett említést.
A Koha Ditore pristinai lap szerint a koszovói rendészeti szervek egy széles körű embercsempész-hálózat nyomára jutottak, amelynek tagjai tevékenykednek Pristinában, Podujevóban, de Szerbiában is – Dél-Szerbiától, Szandzsáktól Belgrádon át egészen a Vajdaságig. Az embercsempészek egyik fontos állomása Szabadka, de akik a Dunán próbálkoznak, esetleg horvátországi kitérővel, azok a Zombor környékiekkel szerveztetik meg az illegális határátlépést, amelyért összesen néhány ezer eurót kérnek.
Úgy tudni, Szerbiában öten kerültek rendőrkézre, gyálaiak, szerbkeresztúriak, állítólag köztük van az elsüllyedt csónak tulajdonosa is. Pristinában eltűntként kezelik azokat az embereket, akiknek holttestét még nem találták meg. Ennek ellenére a koszovói vezetők – köztük Fatmir Sejdiu elnök és Hashim Thaci kormányfő – részvétüket fejezték ki a hozzátartozóknak.
Kérdésünkre a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője elmondta: a magyar rendőrség nem fogott el senkit az ügyben, és nincs tudomása a szerbiai és koszovói őrizetbe vételekről sem. Szenti Szabolcs hangsúlyozta: embercsempészet gyanúja miatt indítottak eljárást ismeretlen tettes ellen, a szerb hatóságokkal együttműködésben próbálják felderíteni az ügy részleteit.
Az EULEX egyik ügyésze és aszszisztense, illetve a koszovói rendőrség nyomozói tegnap Budapesten találkoztak a magyar nyomozókkal, hogy kölcsönösen tájékoztassák egymást az eddig összegyűjtött adatokról – közölte lapunkkal az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium sajtó- és kommunikációs osztálya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.