A nehéz helyzet kialakulásában oroszlánrésze van a turizmus országos válságának, ami miatt a saját bevételek jóval alatta maradnak a kiadásoknak, s az üzemi veszteség 38 százalék – közölte lapunkkal Hupuczi László vezérigazgató. A gondokon úgy próbálnak úrrá lenni, hogy ingatlanjaik egy részét értékesítik, illetve november végén csődvédelmet kértek. Közben befektetőkkel tárgyalnak egy 35 millió eurós reorganizációs projektről, amelynek megvalósításába beletartozna a Bika épületében lévő hangversenyterem (Bartók Terem) és a Víg mozi megvásárlása, konferenciatermek kialakítása és egy mélygarázs építése is – tájékoztat a cégvezető. Kérdésünkre, hogy tárgyalnak-e tőkebevonásról versenyképes szállodalánccal, Hupuczi László úgy válaszolt: „Van a körben ilyen, potenciális érdeklődő, ez lehet akár a Hilton is.”
A november végén kért csődvédelem 90 napra védelmet jelent a felszámolás elrendelésével szemben, ám csak a korábbi tartozásokra. A folyó fizetéseket továbbra is teljesíteni kell, s egyezségre kellene jutni valamennyi hitelezővel is ahhoz, hogy a reorganizáció sikeres legyen. Megoldást jelenthet a tőkebevonás, ám kérdés, mennyire lehet vonzó a hét albetétre tagolt, tartozásokkal erősen terhelt vagyon – kommentálta a történteket magát megnevezni nem kívánó szakértőnk.
A Cívis Hotels évek óta küzd likviditási problémákkal, amit az is jelez, hogy hiába ítéltek meg számukra tavaly novemberben félmilliárd forintos támogatást, nem tudták lehívni azt, mert nem tudták felmutatni a pályázat feltételéül szabott kilencszázmillió forintos saját erőt. Levegővételt jelentett, hogy az Arany Bika alatt lévő üzlethelyiségeket hosszú távra bérbe adták, a bérleti díjat pedig előre beszedték. A likviditás fenntartására felvettek egy jelentős kölcsönt is a Földhitel- és Jelzálogbank Zrt.-től, ám ez sem húzta ki a gödörből a céget, nem tudták időben törleszteni a kölcsönt, így a bank idén augusztusban felmondta, s mintegy 750 millió forint erejéig forintosította a hitelt, majd felszámolást kezdeményezett a cég ellen.
Az Arany Bikát a rendszerváltást követően röviddel privatizálták. A tulajdonos Cívis Hotels Zrt. igyekezett a patinás szállodához a meglévő debreceni és hajdúszoboszlói ingatlanok mellett más hoteleket is megszerezni, s ezzel egy működő szállodaláncot kiépíteni. Ebben ért is el sikereket, Gyulán és Tiszaújvárosban is vannak szállodái, ám nem sikerült megszerezniük a Bika épületében lévő Bartók Termet, illetve a vele egybeépült, jelenleg kamaraszínházként szolgáló Víg mozit. Utóbbiak a megyei önkormányzat birtokából a debreceni önkormányzat érdekeltségébe kerültek.
Több fa is az útra vagy házakra dőlt Veszprém vármegyében