Marad a sokszínűség

A Bajnai-kabinet által keresztülvert költségvetés 2,2 milliárd forinttal kurtítja meg a Debrecennek juttatott állami normatívákat, a kulturális támogatások ezen belül 250 millióval csökkennek. A megszorítások miatt a cívisváros tíz százalékkal kénytelen visszafogni kulturális célú kiadásait, intézménybezárást, létszámleépítést azonban nem tervez, és a programkínálat sokszínűségét is megőrzik – tájékoztatott Halász János, Debrecen alpolgármestere.

2010. 01. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tartja fontosnak a kultúrát, nem kezeli súlyának megfelelően az ágazatot a szocialista kormányzat amit az is bizonyít, hogy más területek normatív támogatása valamivel több, mint ötven százalék marad idén is, a kultúráé viszont 33 százalék körüli mértékre csökken – mutatott rá az Országgyűlés kulturális bizottságának elnöki posztját is betöltő Halász János. Sajnálatosnak nevezte, hogy mindössze Budapesten van néhány olyan intézmény, aminek működtetéséért valóban felelősséget vállal a kormányzat. Ilyen intézmény például a százszázalékos állami támogatásban részesülő Opera, a Nemzeti Színház, illetve húsz budapesti múzeum és galéria. Ezek pozitív diszkriminációja, még ha helyes is, mindenképpen eltúlzott, ha figyelembe veszszük, hogy a nagyvárosok kiállítóhelyeinek, művelődési központjainak és könyvtárainak be kell érni ennek a töredékével. Debrecenben az idei elvonások hatásait is beszámítva 35 százalékra csökken a kulturális élet állami támogatásának az aránya, ami azt jelenti, hogy az intézményi szférától 110 millió forintot von el központi költségvetés, nonprofit kft.-k pedig 130 millióval kapnak kevesebb pénzt 2010-ben az állami büdzséből. A fővárosi és vidéki galériák támogatása közötti aránytalanság sok esetben nehezen magyarázható, hiszen az ugyancsak megkurtított lehetőségek olyan kiállítóhelyeket is sújtanak, mint a Modem. A debreceni létesítmény ugyanis a vidék legnagyobb kortárs képzőművészeti galériájaként egy-egy tárlatával százezreket vonz, és nemzetközi mércével mérve is jegyzett.
– A megszorítások ellenére egyetlen intézményünk bezárását sem tervezzük, és létszámleépítésre sem gondolunk, azzal viszont számolni kell, hogy a jelenleg érvényes költségvetés érvényben maradása esetén az év végén szokásos nemzetközi színvonalú zenei rendezvények számát csökkenteni kell – hangsúlyozta az alpolgármester. Halász János szerint a nívós zenei rendezvények évek óta megszokott kínálata fenntartatására ennek ellenére mutatkozik esély, mert joggal feltételezhető, hogy a választások után olyan kormányzat kerül hatalomra, amelyik helyén kezeli a vidéki kulturális centrumok támogatását. Nincs remény viszont arra, hogy a már tavaly megépített, ám belül még ki nem alakított új színház belsőépítészeti munkáit 2010-ben befejezzék és már idén megkezdődjenek benne a rendszeres előadások. Az akadály ebben az esetben sem más, mint a pénzhiány. A fedezetet Halász János reményei szerint legkorábban 2010 elején teremtheti elő EU-pályázatok segítségével a város.
Az új színházak építése kapcsán az alpolgármester megjegyezte, Szombathely esetében megmutatkozott, hogy azok a városok, amelyek élén szocialisták állnak, a most záruló ciklusban is eredménnyel pályázhattak állami támogatásra. A vasi megyeszékhely új teátrumára például az utóbbi két évben 1,8 milliárd forintot ítélt meg a kulturális kormányzat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.