Irányítószám is kell az ajánláshoz?

Kopogtatócédulák tömege lehet érvénytelen egy tavaly novemberi miniszteri rendelet szerint, ami előírja, hogy lakcímnél az irányítószámot is fel kell tüntetni. Az újítással csak az a bökkenő, hogy a postai és a lakcímkártyán szereplő irányítószám számos esetben eltér, így előfordulhat, hogy a szavazópolgár a legjobb tudása szerint tölti ki a szelvényt, ajánlása mégis érvénytelen lesz. Az ügyben Debrecen jegyzője az Országos Választási Irodához fordult.

2010. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkérdeztük az irodavezetőtől, érvénytelennek kell-e tekinteni azt az ajánlószelvényt, amelyen a többi adat teljeskörűen és hibátlanul szerepel, ám a választópolgár irányítószáma nincs feltüntetve, illetve nem a lakcímkártya szerinti irányítószám szerepel – tájékoztatott Szekeres Antal, Debrecen jegyzője. Mint elmondta, a kérdés azért merül fel, mert a választási eljárásról szóló törvényben rögzített formai előírások egyértelmű értelmezésére minden választásnál végrehajtási jogszabályban írják elő az aktuálisan érvényes eljárási rendet, illetve ajánlószelvény-mintát is közzé tesznek. Az eddigi mintákon az irányítószámnak nem volt külön rubrikája, a mostani, 2009. decemberben kiadott minta viszont már tartalmaz ilyet. A jegyző szerint nem világos, miért volt erre szükség, hiszen az irányítószámot – szemben a házszámmal, illetve az emelet- és ajtószámmal – nem a hatóság, hanem a posta határozza meg, így az pusztán technikai adat, ami a szolgáltató tevékenységét segíti, és amit az bármikor megváltoztathat. Az irányítószámot nem tartalmazó, illetve rossz irányítószámmal kitöltött ajánlószelvények érvényessége azonban mégsem egyértelmű, mert a személyi adatok és a lakcím nyilvántartásáról szóló végrehajtási kormányrendelet a lakcím részeként kezeli azt. Ezért szükség van arra, hogy – hasonlóan a személyi adatok kezeléséhez – erről is adjon ki világos állásfoglalást az Országos Választási Iroda (OVI) vagy az Országos Választási Bizottság (OVB) – fejtette ki a jegyző.
Szekeres Antal emlékeztetett, az OVB az ajánlott személy, illetve szervezet nevének feltüntetése kapcsán már megtette a szükséges állásfoglalást. Abban az szerepel, hogy bár a vonatkozó jogszabályok szerint az anyakönyvben szereplő teljes nevet, illetve az ajánlott szervezet hivatalos nevét kell szerepeltetni a kopogtatócédulán, ám ha mégis eltérés van, de a személy és szervezet egyértelműen azonosítható, az ajánlást érvényesnek kell tekinteni. Ugyanis ez felel meg annak a jogelvnek, amely szerint a választópolgár kinyilvánított akaratát a legmesszebbmenőkig tiszteletben kell tartani.

Ádáz harc az ajánlószelvényekért. Pénzért vásároltak ajánlószelvényeket az egyik párt aktivistái Érden – állította lapunknak Horváth András, Aradszki András Fidesz–KDNP-s országgyűlési- képviselő-jelölt kampányfőnöke. A férfi az egyik helyi kampánycsoport vezetőjétől tud az esetről, aki személyesen beszélt egy érintettel. Heves megye 4. számú egyéni választókerületében is tömegesen tevékenykednek álfideszes kopogtatócédula-gyűjtők. A legnagyobb ellenzéki párt aktivistái több településen is tapasztalták, hogy a Fidesz–KDNP nevében idegenek a választópolgárokat megtévesztve gyűjtik a kopogtatócédulákat. Tegnap pedig a Hír TV értesült arról, hogy három győri tízemeletes panelházban feszítették fel a levélszekrényeket, az épületekben összesen 47 megrongált postaládát számoltak öszsze. A lakók feljelentést tettek a rendőrségen. (B. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.