Rockenbauer Zoltán kurátor bevallottan a tavaly kiadott, A halandó asszony című könyve rendező elvét választotta a debreceni kiállítás vezérfonalának is. Amint lapunknak elmondta, mindkét munkájával arra akar rávilágítani, hogy Csinszka ihlető hatása legalább annyira érvényesül Márffy Ödön, mint Ady Endre művészetében. E tragikus sorsú nőalak ugyanis Ady Csinszka-versein keresztül mindannyiunk ismerőse. Az a tény viszont, hogy Ady halálát követően Csinszka közel egy évig Babits Mihály szerelme volt, majd férjhez ment Márffy Ödön festőművészhez, akit házasságuk 14 évében – negyvenéves korában bekövetkezett haláláig – nagyszerű portrék, aktok, jelenetek tucatjainak megalkotására ihletetett, kevésbé köztudott.
Ez a sorozat a festő életművében hasonló jelentőségű, mint Ady Endre költészetében a Csinszka-ciklus – mutatott rá Rockenbauer Zoltán.
A kiállítás formájában most először feldolgozott történet temetéstől temetésig ível, Ady Endre koporsójától Csinszka síremlékéig kíséri végig a „búsképű, nagy szemű legény” özvegyének és a festő hitvesének sorsát. Elsősorban persze Márffy és Csinszka házasságán keresztül, amely mindkettejük számára megnyugvást, révbe érést jelentett, és leginkább a közös otthonépítés jegyében telt. A Szamóca utcai villa, ahol Márffyék laktak, a maga idilli környezetével a festő legfőbb ihlető forrása volt.
A franciás iskolázottságú Márffy, aki korábban a Nyolcak avantgárd csoport festőjeként vált ismertté, a húszas évek elejére fokozatosan megváltoztatta korábbi, fauve-expresszionista stílusát, és nem kis részt Csinszka ihlető hatására, a „párizsi iskola” dekoratív látásmódjára emlékeztető harmonikusan színpompás képeket kezdett festeni.
A festő Csinszka-korszakának keresztmetszetét is adó debreceni tárlaton szereplő művek túlnyomó része arckép, de akadnak közöttük aktok, kerti munkát ábrázoló képek, csendéletek és olyan többszereplős alkotások is, amiken fel-feltűnik Csinszka bubifrizurás, törékeny alakja. A festő felesége személyiségének lírai és nyugtalanul vibráló jegyeit egyaránt megragadja: míg a festményeken a lélek finomabb rezdülései tárulnak elénk, addig a grafikákban Csinszka lényének ellentmondásai nyernek kifejezést sokszor karikatúraszerű megfogalmazásban.
A Márffy-műveket a kiállításon dokumentumok, levelek, Csinszka rajz- és verspróbálkozásai egészítik ki, valós képet adva e művészi hajlamokkal megáldott, magát azonban leginkább a múzsa szerepben megtaláló aszszonyról.
Pedig Magyarral foglalkozni KELL!