A bíróság az esőrendű vádlottat hűtlen kezelés és magánokirat-hamisítás miatt 520, a másodrendűt ugyanezért bűnsegédi minőségben ötszáz, a harmad- és negyedrendű vádlottakat pedig 480-480 napi elzárásnak megfelelő pénzbüntetéssel sújtotta, előbbit sikkasztásért és magánokirat-hamisításért, utóbbit bűnsegédként ugyanezért és a számviteli fegyelem megsértéséért – tájékoztatta lapunkat Figulai Ildikó, a Debreceni Városi Bíróság szóvivője. A vádlottak az ítélet szerint mintegy négymillió forint értékű visszaélést követtek el csak papíron létező szórólapok készítésével, illetve azzal, hogy az egyik vádlott személyi juttatásainak tetemes részét úgy fizették ki, hogy meghamisították az útnyilvántartásokat.
A negyedrendű vádlott, Petrohai Barnabás az ítélet kapcsán lapunkkal közölte, nem érti, miért kapott a többiekkel szinte egysúlyú büntetést, amikor ő volt az, aki az ügyet a hatóság előtt feltárta annak érdekében, hogy a visszaélések megszűnjenek. – Jogkövető állampolgárként kötelességemnek éreztem, hogy a hatósághoz forduljak, ám az után a meghurcoltatás után, ami velem történt, most azt gondolom, bár ne tettem volna. Úgy látszik, a korrupcióellenes fellépés, az üvegzsebtörvény érvényesítése csak papíron létezik. Petrohai elmondta, a kht. egyik befolyásos tanácsadójától többször kapott utasítást arra, hogy jogtalan kifizetésekhez gépkocsi-elszámolás címén adminisztráljon, valós teljesítés nélküli számlák kifizetésében intézkedjen, illetve leltárral kapcsolatos visszaélésekben működjön közre. Ellenkezni állása féltése miatt nem mert, ám a még fel sem bontott eszközök leselejtezéséhez már nem volt hajlandó adminisztrálni. Helyette a rendőrséghez fordult, teljesítette a hatóság azon kérését, hogy magnófelvétellel próbálja bizonyítani állításai valós voltát. Az ominózus magnófelvételt négy éve el is készítette egy olyan beszélgetésen, ahol elhangzik, a feltárt visszaélésekből egy szó sem szivároghat ki, az ügyet le kell papírozni. Petrohai elmondta, a visszaéléseket tudomására hozták Tóth Józsefnek, aki az ügy idején a kht. felügyelőbizottságának is tagja volt, s akinek Petrohai szerint hivatalból intézkednie kellett volna az ügyben. A visszaélésekről szerettük volna megkérdezni Tóth Józsefet, ám a szocialista politikus azzal utasította el lapunkat, hogy ne zaklassuk. Korábban újságírók előtt többször úgy nyilatkozott, amikor tudomására jutott az ügy, akkor megtette a szükséges jogi lépéseket.
Információnk szerint két éve a Hír TV által nyilvánosságra hozott hangfelvételt megkapta az ügyészség is, és eljárást indított az ügyben. A Központi Nyomozó Ügyészség megerősítette információnkat: közölték, a nyomozás, melynek érintettje Tóth József, jelenleg is folyik.
Nyéki Emese, Petrohai Barnabás védője úgy nyilatkozott, felháborító, hogy az az ember, aki feltárta a hatóságok előtt az M3 Kht.-nál történt visszaéléseket, relatíve súlyosabb büntetést kapott, mint azok, akik felelősek voltak értük, azok pedig, akik arra adtak utasítást, hogy a bűncselekményt tussolják el, nem is ülnek a vádlottak padján. Nehezményezte, hogy nem kapta meg a kht. Szervezeti és Működési Szabályzatát, ennek hiányában pedig nem látja annak a jogalapját, hogyan adhatta le a kifizetésekkel, munkabérekkel kapcsolatos intézkedési jogot az ügyvezető a titkárnak. Közölte, az ítéletet megfellebbezik. Emlékeztetett, a jog lehetőséget ad arra, hogy aki feltárja a társadalomra veszélyes bűncselekményeket, annak büntetése korlátlanul enyhíthető.
Menczer Tamás: Magyar Péter tanácsadója háborút akar - videó