Civil bojkott az Auchan ellen

Az Alkotmánybírósághoz fordul a dunakeszi tőzeglápra tervezett Auchan-bővítés miatt a jövő nemzedékek ombudsmanja. A környezetvédelmi tárca elindította a hatósági eljárás felülvizsgálatát, amely azonban a védett területnek csak arra az egyharmadára terjed ki, ahová a francia cég egyelőre nem akar építeni. Tizenhat civil szervezet bojkottot hirdetett a cég ellen, míg el nem áll építési tervétől.

2010. 03. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Civil szervezetek országos bojkottra szólították fel a vásárlókat az Auchan Magyarország Kft. ellen, mert a cég többszöri kérésük ellenére sem állt el a dunakeszi tőzegláp szomszédságában lévő üzlete bővítésétől. Felhívásukhoz – amelyben azt kérik, hogy senki ne vásároljon az áruház termékeiből, amíg a cég le nem mond természetromboló tervéről – alig néhány óra alatt újabb egyesületek és szép számmal magánemberek is csatlakoztak.
Mint arról beszámoltunk, a Dunakeszi és Újpest határában lévő Auchan újabb, 46 ezer négyzetméteres üzletrésszel, 2800 férőhelyes parkolóval bővítené a területét, éppen ott, ahol a Duna–Ipoly Nemzeti Park, a Bükki Nemzeti Park, az ELTE és az MTA tudományos munkatársainak véleménye szerint védendő tőzegláp található. Az ügyben bírósági eljárás is indult, helyi és országos civil szervezetek a környezetvédelmi tárcához és a jövő nemzedékek országgyűlési biztosához fordultak az ügyben. Pálvölgyi Ákos, az ombudsmani hivatal munkatársa lapunknak elmondta, hogy a vizsgálat a vége felé közeledik, és amint annak eredménye megszületik, az Alkotmánybírósághoz fordulnak. A hivatal korábbi tájékoztatása szerint szakértőik véleménye és a beszerzett adatok alapján tudományos és jogi aggályokat vet fel a tervezett építkezés. A láp, azaz a különleges vizes élőhely eleve védettnek minősül, és tilos építeni rá.
A környezetvédelmi minisztérium tegnap arról értesítette a tiltakozókat, hogy elindította a hatósági eljárás felülvizsgálatát. A dunakeszi Sarkadi Márton, a láp megmentéséért küzdő civilek egyike szerint nyugtalanító, hogy a tárca vizsgálata csak a láp egyharmadára terjed ki, éppen arra a részre, amelyet az Auchan most egyébként sem akar beépíteni. Elmondta, a szennyvizet elvezető Óceánárkot a tőzegláp magján keresztül terelnék el, ez azt jelenti, hogy hatalmas munkagépek taposnák a védett területet, és több száz méter hosszan vasbeton falakat süllyesztenének a talaj alá. Az már részletkérdés, hogy az első fázisban a láp hány százalékát építenék be, mert a beavatkozás majdnem az összes élőlényt elpusztítaná.
Horváth Gergő, a bojkottot szervező Tudatos Vásárlók Egyesületének tagja kérdésünkre közölte, nem azt várják, hogy az Auchan módosítson a bővítés tervén, hanem azt: álljon el tőle. Az akcióval jelezni kívánnak a cégnek, hogy a vásárlók helytelenítik a viselkedésüket, mert a tervezett beruházással a Nemzeti Ökológiai Hálózat részét képező, védett növény- és állattársulások élőhelyét, értékes területet semmisítenek meg. Ha az Auchan valóban olyan felelős vállalat, mint ahogyan állítja, akkor új áruház építésével nem veszélyezteti természeti értékeinket – fűzte hozzá Horváth.
Az Auchan Magyarország Kft. képviselője többszöri megkeresésünkre visszahívást ígért, de lapzártáig nem jelentkezett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.