Nem érti a csütörtökön meghirdetett országos bojkott okát és célját az Auchan Magyarország Kft. kommunikációs szakembere. Gillemot Katalin lapunknak elmondta, a hatósági döntés még nem született meg a Dunakeszire tervezett áruházbővítés ügyében. A már meglévő üzlet mögötti tizenkilenc hektáros területet, amelynek nagy része korábban kaszáló volt, a vállalat beépíthető ipari parkként vásárolta meg azzal, hogy körülbelül 45 százalékát hasznosítja. Gillemot hangsúlyozta: a cég csak elszenvedője az esetnek, jelenleg nincs döntési helyzetben, hiszen a láp védettségéről nem ők, hanem a hatóság határoz. Engedélyt az építkezésre nem kértek, és nem is kaptak, addig pedig nem kezdenek és nem is kezdhetnek semmibe.
Mint arról beszámoltunk, tizenhat civil szervezet csütörtökön felhívást tett közzé: senki ne vásároljon az Auchanban, míg a cég letesz arról, hogy a már meglévő dunakeszi áruháza mellé a Nemzeti Ökológiai Hálózat részét képező tőzeglápon további 46 ezer négyzetméteres üzletet és 2800 férőhelyes parkolót építsen. Ráadásul a civilek úgy tudják, a szennyvizet elvezető Óceánárkot a terület közepén terelnék el, tehát munkagépek taposnák szét a lápot, és több száz méteren vasbeton falakat süllyesztenének a talajszint alá.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park, a Bükki Nemzeti Park, az MTA, az ELTE és a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa hivatalának szakértői szerint a vitatott területen védendő tőzegláp van, amely rendkívül érzékeny növényi és állattársulások élőhelye. Szerintük az ilyen terület eleve törvényi védettséget élvez, építeni tilos rá.
Mindez azonban még nem elég ahhoz, hogy a vitát és a láp sorsát eldöntse, áprilisban bíróságon tárgyalják és a környezetvédelmi tárca is felülvizsgálja a hatósági eljárást. Gillemot Katalin elmondta, az Auchan vállalta, hogy minden információt és iratot a tárca rendelkezésére bocsát. Hangsúlyozta azt is, hogy már korábban világossá tették, ha a terület védettnek bizonyul, lemondanak a beruházásról. Ha viszont nem kap védettséget, akkor úgy húzzák fel az új épületrészt és a parkolót, hogy azzal ne ártsanak a természetes élőhelynek.
A bojkottra szólító felhívás egyik aláírója a több ezer tagot számláló Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. Dunakeszi csoportjuk munkatársa lapunknak elmondta: Budapest agglomerációjában mostanra nagyon megritkultak az ilyen életterek. A dunakeszi tőzeglápon él a csilpcsalp fűzike, a barátposzáta, a fülemüle, a vörösbegy, a szén- és a kékcinege, az őszapó, a jégmadár, az erdei pinty, a nagy fakopáncs, a zöld küllő, az ökörszem és a barna rétihéja. Télen a süvöltő, a fenyő- és a szőlőrigó, valamint a fenyőpinty talál itt menedéket.
Köd, eső és fagyos reggelek - ezt tartogatja az időjárás a napokban