Hatósági döntésre vár az Auchan

Nem bővíti tovább dunakeszi áruházát az Auchan, ha a hatóság védettnek nyilvánítja a lápot. Az országos vitát kiváltó, tervezett építkezés helyszíne, a tőzegláp számos védett növénynek és állatnak ad menedéket. Szakemberek szerint az ilyen területekre törvény szerint eleve tilos bármit is építeni.

2010. 03. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem érti a csütörtökön meghirdetett országos bojkott okát és célját az Auchan Magyarország Kft. kommunikációs szakembere. Gillemot Katalin lapunknak elmondta, a hatósági döntés még nem született meg a Dunakeszire tervezett áruházbővítés ügyében. A már meglévő üzlet mögötti tizenkilenc hektáros területet, amelynek nagy része korábban kaszáló volt, a vállalat beépíthető ipari parkként vásárolta meg azzal, hogy körülbelül 45 százalékát hasznosítja. Gillemot hangsúlyozta: a cég csak elszenvedője az esetnek, jelenleg nincs döntési helyzetben, hiszen a láp védettségéről nem ők, hanem a hatóság határoz. Engedélyt az építkezésre nem kértek, és nem is kaptak, addig pedig nem kezdenek és nem is kezdhetnek semmibe.
Mint arról beszámoltunk, tizenhat civil szervezet csütörtökön felhívást tett közzé: senki ne vásároljon az Auchanban, míg a cég letesz arról, hogy a már meglévő dunakeszi áruháza mellé a Nemzeti Ökológiai Hálózat részét képező tőzeglápon további 46 ezer négyzetméteres üzletet és 2800 férőhelyes parkolót építsen. Ráadásul a civilek úgy tudják, a szennyvizet elvezető Óceánárkot a terület közepén terelnék el, tehát munkagépek taposnák szét a lápot, és több száz méteren vasbeton falakat süllyesztenének a talajszint alá.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park, a Bükki Nemzeti Park, az MTA, az ELTE és a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa hivatalának szakértői szerint a vitatott területen védendő tőzegláp van, amely rendkívül érzékeny növényi és állattársulások élőhelye. Szerintük az ilyen terület eleve törvényi védettséget élvez, építeni tilos rá.
Mindez azonban még nem elég ahhoz, hogy a vitát és a láp sorsát eldöntse, áprilisban bíróságon tárgyalják és a környezetvédelmi tárca is felülvizsgálja a hatósági eljárást. Gillemot Katalin elmondta, az Auchan vállalta, hogy minden információt és iratot a tárca rendelkezésére bocsát. Hangsúlyozta azt is, hogy már korábban világossá tették, ha a terület védettnek bizonyul, lemondanak a beruházásról. Ha viszont nem kap védettséget, akkor úgy húzzák fel az új épületrészt és a parkolót, hogy azzal ne ártsanak a természetes élőhelynek.
A bojkottra szólító felhívás egyik aláírója a több ezer tagot számláló Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. Dunakeszi csoportjuk munkatársa lapunknak elmondta: Budapest agglomerációjában mostanra nagyon megritkultak az ilyen életterek. A dunakeszi tőzeglápon él a csilpcsalp fűzike, a barátposzáta, a fülemüle, a vörösbegy, a szén- és a kékcinege, az őszapó, a jégmadár, az erdei pinty, a nagy fakopáncs, a zöld küllő, az ökörszem és a barna rétihéja. Télen a süvöltő, a fenyő- és a szőlőrigó, valamint a fenyőpinty talál itt menedéket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.