Ismét pszichiátriai beteg gyilkolt

Még fel sem ocsúdtunk a tényői családi tragédia után, Szombathelyen egy pszichiátriai kezelés alatt álló asszony késelte halálra az édesanyját. A szakember szerint a skizofrén betegek a legritkább esetben követnek el agresszív bűncselekményeket, jó pszichiátriai ellátással és mentálhigiénével a hasonló tragédiáknak talán az egynegyedét meg lehetett volna előzni, a megfelelő orvos-beteg kapcsolattal pedig a kockázat majdnem nullára csökkenthető.

2010. 03. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gonosz erő szállta meg, azt akarta, hogy végezzen az édesanyjával – ezzel magyarázta tettét az az 57 éves nő, aki csütörtökön több késszúrással megölte az anyját Szombathelyen. Az asszony, aki két éve még ügyvédként dolgozott, lelkiismeretesen gondoskodott beteg szülőjéről. Pszichiátriai kezelés alatt állt, de két hete nem szedte a gyógyszereit. A gyilkosság után értesítette a rendőröket és megvárta őket – közölte az MTI-vel tegnapi tájékoztatóján Palkó Andrea, a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályának vezetője. A rendőrség elrendelte az asszony elmeorvosi vizsgálatát.
Az utóbbi időszakban megszaporodni látszanak a hasonló tragédiák, az elkövetők pszichiátriai betegek vagy akként feltüntetett gyilkosok. Hétfőn a Győr-Moson-Sopron megyei Tényőn egy férfi feleségét és két kislányát baltával mészárolta le, a saját nyakát láncfűrésszel vágta el. Korábban néhányszor pszichológusnál járt.
Tavaly decemberben a 27 éves F. László Salgótarjánban, egy üzlet előtt – feltehetőleg féltékenységből – bozótvágó késsel kaszabolta össze volt barátnőjét és annak új élettársát, mindketten meghaltak. Novemberben iskolai lövöldözés borzolta a kedélyeket, a Pécsi Tudományegyetemen egy fiút agyonlőtt, három embert megsebesített a 23 éves G. Ákos. Idén februárban követője akadt Budapesten: az ELTE jogi karára járó S. Ábel, aki 22 rossz évéért 22 ember megölését tervezte. A rendőrség még időben elfogta. A multinacionális cég Budán lakó menedzsere, P. Károly 2008 októberében hároméves kislányát és feleségét késelte halálra, majd ollóval megvágta a saját nyelvét. Őt a bíróság felmentette és elrendelte kényszergyógykezelését.
A fényevőként emlegetett F. László 2007 májusában halálra éheztette a feleségét, és kislánya is majdnem meghalt a koplalás miatt, amit valamiféle megtisztulás reményében rájuk kényszerített. Tudathasadásos elmezavara miatt őt is kényszergyógykezelik.
Németh Attila, az Országos Pszichiátriai Központ szakmai igazgatója szerint az öngyilkosság hátterében szinte mindig valamilyen pszichiátriai probléma lapul meg, a brutális gyilkosságok túlnyomó többségében azonban aljasságról, gonoszságról van szó. Az, hogy egy-egy ilyen bűncselekmény tettese pszichiátriai beteg lehet, csupán az esetek elenyésző részében vetődik fel, ha például a bűncselekményt rendkívül kegyetlenül és indíték nélkül követték el. Ilyen lehet a tényői családi dráma, amit a családfő elborult elmeállapotban követhetett el. Ez azonban nem jelenti azt, hogy pszichiátriai kezelés alatt állt, mert csupán egy pszichológusnál fordult meg néhányszor, és tanácsot kért tőle.
A pécsi egyetemista korábban járt pszichiáternél, de abban az időszakban nem állt kezelés alatt. Nem szabad elfeledni azt sem, hogy azért lövöldözhetett, mert fegyvertartási engedélyt kapott és pisztolyt tarthatott.
A budapesti S. Ábel korábban pszichés gondokkal küzdött, de mindannyiszor félbeszakadt a kezelése. A salgótarjáni bozótvágós gyilkosként emlegetett férfit korábbi öngyilkossági kísérlete miatt valóban kezelték pszichiátrián, ahonnan azonban el kellett engedni, mert nem volt pszichotikus, és akarata ellenére nem tarthatták tovább a kórházban.
A pszichiátriai betegek ellátása tíz évvel ezelőtt volt a legjobb szinten, az utóbbi három-négy év alatt azonban köztudottan a padlóra került: az OPNI-t bezárták, a pszichiáterek kevesen vannak, és szinte fuldokolnak a munkában, a járóbeteg- és kórházi ellátás elsősorban tűzoltásjelleggel működik. Németh Attila szerint átfogó mentálhigiénés programmal, jó pszichiátriai ellátással a hasonló eseteknek talán az egynegyedét meg lehetett volna előzni. Elmondta: a skizofrén betegek a lakosságnak kevesebb mint egy százalékát teszik ki, a súlyos, erőszakos bűncselekmények miatt bíróság elé kerülőknek körülbelül két százaléka szenved ebben a betegségben. A skizofrén vagy a mániás depressziósok között kevés az elkövető, de betegségük miatt juthatnak olyan állapotba, hogy téveszméik hatására bűncselekményt hajtanak végre.
A depressziót, a skizofréniát nem szerzi az ember, hanem kialakul – fűzte hozzá a szakember. Magyarországon megbélyegzetté válik az, aki pszichológushoz vagy pszichiáterhez fordul. Javulást azonban csak a tájékoztatás hozhat, a betegnek és a környezetének tudnia kell, hogy a korszerű gyógyszeres és pszichoterápiás kezeléssel a betegség egyensúlyban tartható. Ha megfelelő az orvos és a beteg közötti kapcsolat, akkor az ilyen tragédiák valószínűsége szinte nullára csökkenthető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.