Menydörgős Anita 26 éves, szülei meghaltak, húgait egyedül kell eltartania. A kisebbik testvér 17 éves, a kisvárdai II. Rákóczi Ferenc Gimnázium és Szakközépiskola pincértanulója. A lány a Labella Kft. által üzemeltetett Novák étteremben volt gyakorlaton több mint egy évig, a képzőhelynek a vonatkozó törvények szerint havonta minimum 15 ezer forintos ösztöndíjat kellett volna adnia neki, ám a pénzt máig hiába várja. Nővére, aki egyúttal a gyámja is, először szépszerével próbálta rávenni Lakatos Mihály étteremtulajdonost, hogy fizesse ki a húgának járó pénzt, ami mostanra meghaladja a kétszázezer forintot, ám kérésük nem talált meghallgatásra.
– Többször is beszéltem a vállalkozóval, kértem tőle, fizesse ki a húgomnak járó ösztöndíjat. Ő egy ideig ígérgette, hogy fizet, majd ígéretét visszavonta. Csak 37 ezer forintot akart adni, ám mi ezt nem tudtuk elfogadni. Nehezen élünk, szükség van a létfenntartáshoz az ösztöndíjra is, nem tudunk lemondani róla, ezért bírósághoz fordultunk – mondja Menydörgős Anita. A fiatal nő hozzáfűzte, tudomása szerint húga esete nem egyedi, több tanuló is van hasonló helyzetben, de nem mernek szólni, mert félnek, hogy elküldik őket a gyakorlati képzőhelyről.
Lakatos Mihály az eset kapcsán lapunknak úgy nyilatkozott, Menydörgős Anita húgának az elmúlt tanévben nem volt tanulószerződése, együttműködési megállapodás alapján foglalkoztatta, azzal pedig nem jár ösztöndíj. A vállalkozó azt állítja, ő nem hibázott, a tanulónak kellett volna a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával tanulószerződést kötni, és mivel ez nem történt meg, nem tud neki fizetni. Hozzáfűzte, tavaly szeptemberben a lány nem jelent meg a gyakorlati képzőhelyen. Távolmaradását nővére azzal magyarázta, húga almát szedni jár, mert kell a pénz a megélhetésükre. Később is csak öt-hat alkalommal jelentkezett, majd átment egy másik vállalkozáshoz gyakorlatra, ezért csak 37 ezer forint jár neki a tavalyi évre – állította a vállalkozó.
A megyei kamara szakképzési tanácsadója, Kajdi József nem tudta megerősíteni Lakatos Mihály állítását. – A tanulói szerződést a vállalkozónak és a tanulónak kell egymással megkötnie. A kamara nem a tanulóval, hanem a vállalkozással áll kapcsolatban, ami úgy jön létre, hogy a cég bejelenti, tanulót szeretne vállalni. A kamara ennek alapján megvizsgálja, a jelentkező cég tudja-e biztosítani a gyakorlati képzés jogszabályban előírt feltételeit, majd határozatot hoz arról, az adott cég működhet gyakorlati képzőhelyként, illetve ellenőrzi, hogy a képzőhely teljesíti-e folyamatosan a feltételeket. Ilyen határozattal mintegy ötszáz céget jelöltek ki gyakorlati képzőhelyként a megyében, ezek egyike a Labella Kft. is, ahol több mint tíz tanulót foglalkoztatnak. Kérdésünkre, nem merült-e fel, hogy megvonják a tanulóképzés jogát a Labella Kft.-től, Kajdi József úgy nyilatkozott: a vállalkozó nekik ígéretet tett a pénz kifizetésére, és ők ezt elfogadták, mert a partnercégek – ha csúszva is, de – eddig mindig teljesítették kötelezettségeiket. – Sajnos egyre több az olyan vállalkozás, amely gazdasági nehézségei miatt nem tudja időben kifizetni az ösztöndíjat és annak közterheit, így ha azt látjuk, hogy a képzőhely tulajdonosa bevételei megcsappanása miatt nem tud időben teljesíteni, többnyire türelmesek vagyunk. Észak-Szabolcs kifejezetten válság sújtotta terület, az építőipari cégek mellett egyre több vendéglős is nehéz helyzetbe kerül, így ha eggyel megszakítjuk a kapcsolatot, nem biztos, hogy találunk másikat helyette – mondta.
Az eset kapcsán Gyenes István, a II. Rákóczi Ferenc szakközépiskola igazgatóhelyettese úgy nyilatkozott: az iskola is két tűz között van. Belátják, hogy a tanulók jogosan kérik az ösztöndíjat, és meg is keresik a vállalkozót, ha panasszal fordulnak hozzájuk a gyerekek, ám nem tudnak erélyesen fellépni. Ha elveszítik a gyakorlóhelyet, az nekik sem jó, mert félő, hogy nem tudják pótolni. Ha pedig egy tanuló nem tudja igazolni, hogy eltöltötte az előírt időt a gyakorlati képzőhelyén, nem kaphat szakmunkás-bizonyítványt. Ez pedig sem az iskolának, sem a gyerekeknek nem érdeke.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk