Menekülnek a fiatalok Kubából

Megkongatta a vészharangokat a kubai pártvezetés, mert már aggasztónak érzi, hogy nem tolonganak a fiatalok a két legfontosabb szervezet funkcionáriusainál az öregedő tagság leváltására. Kubában együttesen másfél millió tagja van az ország egyetlen pártjának és ifjúsági szervezetének, ami a tizenegymilliós szigetország 15 százalékát teszi ki.

2010. 03. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Se az egyetemek diákjaira, se a dolgozókra nem jellemző már a hatvanas években még érezhető forradalmi lelkesedés, amikor azt tudakolják tőlük, ki akar belépni az Ifjú Kommunista Unióba, ahol 30 év a tagság felső korhatára. A pártot főleg azért aggasztja a legalább tíz éve rohamosan lankadó lelkesedés, mert éppen az egyetemeken kezdődött a kubai forradalom, márpedig fogytán a képzett ideológiai vezető, akikből aztán az állam és a társadalom irányítói lehetnének. A pártelitet gondolkodóba ejtette az a körülbelül egy éve a fiatalok ideológiai-politikai állapotáról az ország több egyetemén készült felmérés is, amelyre egy, a képzőművészeti főiskolán tavaly váratlanul kirobbant tiltakozás miatt került sor. A diákok elsősorban a rossz minőségű ételekre panaszkodtak, de néhányan szóvá tették a szólásszabadság hiányát is. A vezetés egy része higgadtan reagált, ám mások azonnal ideológiai elhajlással vádolták meg őket. A problémákat jelzi a rendszer egyik ünnepelt és népszerű dalszerző-énekesének pártot bíráló írása is az egyik webes oldalon. Silvio Rodríguez magától a vezetéstől szeretne magyarázatot kapni arra, miért érzi úgy a kubai ifjúság, hogy az egyetlen kiút, ha elhagyják a szigetet.
A kommunista szigetország e tekintetben eddig két nagy érvágást szenvedett el – 1980 tavaszán, majd a szovjet tábor segítségének végleges elapadása után 1994 nyarán –, amelynek következtében mintegy 200 ezer drágán képzett szakember, köztük rengeteg fiatal vállalt hivatalosan munkát külföldön. A legfrissebb adatok szerint egyébként tavaly is 37 ezer kubai hagyta el engedéllyel a szigetet. A Kuba ellen már 48 éve elrendelt gazdasági embargó miatt a fiatalok úgy érzik, a szigeten nem tudják elérni céljaikat, ezért vállalják az ismeretlen kockázatait, és akár legálisan, akár szökve, többnyire az Egyesült Államokba vándorolnak.
A fiatalok egyik szokásos kiútja – a sporton kívül – az orvosi pálya, mert az úgynevezett csodamisszió részeként a kubai szemorvosok járhatják a világot, amikor az egyik leggyakoribb szembetegség, a szürke hályog gyógyítására vállalkoznak mind több országban, jobb fizetésért, mint Kubában. A már 78 éves állam- és kormányfő, Raúl Castro borúlátó tavalyi előrejelzései pedig semmi jóval nem biztatják a fiatalokat. Kubába is begyűrűzött a több mint két éve tartó gazdasági válság, ezért még kevesebb az egyébként is gyér állami bevétel, tehát tovább kell korlátozni a kiadásokat, s az egészségügyben például a kieső korábbi bevételeket az orvosok exportjával pótolják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.