Takaréklángon a katalán autonómiabővítés

Több mint meglepő kijelentést tett a minap a hivatalos politikától már visszavonult 79 éves Jordi Pujol. A katalán autonómia atyja, aki 1980–2003 között egyedül irányította Katalóniát a kereszténydemokrata–liberális pártszövetség, az Összetartás és Unió (CiU) élén, arra a tényre emlékeztette a tartományban most kormányon levő szocialistákat, hogy egészen az 1981-es puccskísérletig saját frakciójuk volt a madridi alsóházban.

2010. 03. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jordi Pujol történelmi napot választott ahhoz, hogy újra a gyengülő katalán autonómia-, vagyis már inkább függetlenségi törekvésekre irányítsa a figyelmet. 1981. február 23-án ugyanis a spanyol csendőrök és katonák sikertelen államcsínyt hajtottak végre Madridban, mert elégedetlenek voltak a Franco-diktatúra (1939– 1975) utáni úgynevezett spanyol átmenettel. Pujol nem puccsra biztatott. Ehelyett inkább arra kívánta felhívni a figyelmet, ha a katalán szocialistáknak (PSC) van saját frakciójuk, akkor nem köti őket a Madridban kormányzó spanyol szocialisták frakciófegyelme, és zsaroló potenciálhoz jutnak. Mégpedig olyan helyzetben, amikor a hat éve kisebbségben kormányzó, és most a gazdasági válság és a soros uniós elnökség miatt is rendkívül szorult helyzetbe került spanyol szocialistáknak (PSOE) égetően fontos minden egyes szavazat a jobboldali Néppárt (PP) esetleges visszatérése ellen is. Tehát nemcsak jobban megbecsülnék az ő 23 képviselőjüket, hanem minden szavazáskor előállhatnak a katalán érdekeknek is megfelelő új követelésekkel is.
Pujol másik szándéka e javaslattal, hogy nagyobb részvételre ösztökélje 80 katalóniai település lakosait a nem ügydöntő, vasárnap tartandó függetlenségi népszavazáson. Másrészt így talán kilendítene a holtpontról egy másik olyan ügyet, amely szorosan öszszefügg a katalán önrendelkezési törekvésekkel. A spanyol alkotmánybíróság több mint három éve húzza az időt a négy éve Madridban is elfogadott, életbe lépett és jelentősen kibővített katalán statútum ügyében, amelyet a PP azonnal megfellebbezett. A Néppárt szerint ugyanis a katalánok belecsempésztek számos olyan fogalmat – a Madridban riasztóan hangzó katalán nemzet szót – és cikkelyt, amely ellentétes az 1978-ban elfogadott, és ebből a szempontból azóta is változatlan spanyol alkotmánnyal.
Amolyan róka fogta csuka, csuka fogta róka helyzet alakult ki. A kormányzó szocialistáknak azért kényelmes a helyzet, mert arra számítanak, hogy a válság most inkább a madridi kormány kezére játszik, végül elpárolog a katalánok függetlenedési lelkesedése, és minden marad a régiben. Ha mégsem, akkor tartalékban van még egy ütőkártya. A 350 fős madridi alsóházban a szocialista (169), illetve a néppárti (154) frakció együttes elsöprő többségével kényelmesen megakadályoz minden nekik nem megfelelő függetlenségi javaslatot.
Pedig az új alkotmány 1978-as elfogadása után minden olyan szépen kezdődött. A történelmi tartományok, köztük a katalánok is végre megkapták az autonómiát. Pujol türelmesen erősítette az autonómia jogköreit, és várt a további bővítésekhez kedvező alkalomra. Érdekes módon először éppen a 90-es évek gazdasági válsága hozta el ezt a lehetőséget. 1993-tól két koalíciós – az utolsó szocialista és az első néppárti – kormányban is helyet kapott, és mind a kétszer nagyon megkérte a támogatás árát. De a 2003 óta kormányzó hárompárti baloldali koalíció mintha mindent el akarna rontani, amit eddig Pujol felépített négy mandátuma alatt, hiszen a türelmetlen nyelvpolitikával megbontották az eddig a spanyol–katalán együttélésre épített autonómia rendszerét. A jelek szerint a katalán politika korelnöke a Spanyolországot is több mint két éve sújtó új gazdasági válságot szeretné ismét kihasználni, hogy visszavegye a vezető szerepet a katalán pártok között az önrendelkezésért folytatott versenyben. Négy éve pártja, a CiU mentette meg a statútum bővítését a csúfos kudarctól. Ha nem köt egyezséget a madridi kormánnyal, akkor ma az eddig is rendkívül tág jogkörökön kívül Katalónia nem kap adóhivatalt, nem tarthat meg még több adót, és nem rendezték volna a spanyolok történelmi adósságát sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.