Bánki Erik, az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának fideszes elnöke szerint a természetes vizeink halászati hasznosítása helyett a horgászati hasznosítást kell előtérbe helyezni. A politikus nemrég egy szolnoki konferencián is arról beszélt, hogy a horgászturizmusban komoly lehetőségek vannak. – A következő években a természetes vizeink halállományát a többszörösére kell növelni. A folyóink és tavaink eltartóképessége a mostaninál lényegesen nagyobb – fogalmazott, hozzátéve, az uniós irányelvekhez igazodva a halászati törvényt módosítani kell. A polgári kormány a törvény erejével lépne fel az orvhalászok és -horgászok ellen is.
Soltész Miklós, az Országgyűlés szociális bizottságának KDNP-s alelnöke úgy véli, a horgászturizmus beindítása több tízezer munkahelyet teremthet. Ez elsősorban azoknak az eldugott kistelepüléseknek jelenthet mentőövet, ahol nagy a munkanélküliség és a folyó jelenti az egyetlen lehetőséget a munkára. Magyarországon – jelezte – négyszázezernél több bejegyzett horgászt tartanak nyilván, így családtagokkal együtt csaknem kétmillió fő közvetlenül érdekelt az ágazat által nyújtott lehetőségek kihasználásában. A hagyományos vendégküldő országokban több millió a horgászok száma. Soltész szerint ezeket a horgászokat is könnyen ide lehetne csábítani.
Magyarországon a halászat működtetésében az MSZP komoly befolyással bír. Az ágazatot irányító legfelsőbb szervezet az FVM halászati és vízgazdálkodási főosztálya, amely szakmai kérdésekben együttműködik a Haltermelők Országos Szövetsége és Terméktanácsa nevű szervezettel. Ennek ügyvezető elnöke az MSZP-s Orosz Sándor. Ez a csoport irányítja a másik szakmai szervezetet, az Országos Halászati Bizottságot, az elnököt ide az FVM delegálja. A másik oldal érdekeit, a több százezer horgászt a Magyar Országos Horgászszövetség képviseli, ám rendre alulmarad a halászati lobbival szemben.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban