Főbíróból vádlott

2010. 04. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Argentin követelés. A Garzón-perrel egy időben Buenos Airesben is megkezdődött, de ellenkező előjellel a francoizmus idején eltűntek vizsgálatának ügye. Az Argentínába menekült spanyol emigránsok adták be a keresetet, és követelik, hogy vonják felelősségre a Franco-diktatúra összes miniszterét, sőt a fegyveres testületek és az akkori egyetlen párt, a Falange valamennyi felelős vezetőjét is. (S. T.)


Rendkívül feszült zárt ülésen kezdte meg tegnap a spanyol legfelső bíróság egyik eljárását Baltasar Garzón, a nemzeti törvényszék állambiztonsági táblájának népszerű vizsgálóbírója ellen. Garzón ellen három ügy miatt emeltek vádat: most azért idézték be, mert állítólag jogtalanul vett fel pénzt – 260 ezer eurót – a legnagyobb spanyol banktól, amikor 2005-ben az Egyesült Államokban tartott tanfolyamokat a terrorizmus elleni küzdelemről. A bíró ezért ráadásul – a vádak szerint – elnézően bánt a Banco Santander adócsalással vádolt vezetőivel. Egy másik vádpont szerint Garzón tavaly önkényesen rendelte el a spanyol polgárháborús (1936–1939) tömegsírok felkutatását és megnyitását. A bíró nevét akkor kapta fel a világsajtó, amikor 1998-ban elrendelte a Londonban kezelt volt chilei diktátor, Augusto Pinochet (1973– 1990) letartóztatását. A húsz éve még igazságügyi miniszteri terveket szövögető és baloldali Garzón azzal a döntésével is maga ellen fordította az igazságszolgáltatás néppárti érzelmű részét, hogy a francoizmus – tehát a polgárháború és a Franco-diktatúra (1939–1975) – bűnei ügyében is eljárást akart indítani. Ha a bíróság bűnösnek mondja ki ebben a vádpontban, akár húsz évre is eltilthatják hivatásától. A most ellenzéki spanyol Néppárt (PP) vezetősége azonnal emlékeztette a bírót, hogy a párt egyetlen élő tagja sem követett el ilyen bűnöket, és nem szülhet jó vért egy ilyen kezdeményezés. A harmadik vádpont szerint ráadásul 2008 óta titokban lehallgatta a Néppárton belül kiderült korrupciós hálózat ügyében letartóztatott személyek és ügyvédeik közötti börtönbeszélgetéseket. Garzón négy- órás vallomásában tagadta a megvesztegetés vádját.
Még 2007 végén a madridi alsóház elfogadta az úgynevezett Történelmi emlékezet nevű törvényt, amely többek között előírta a diktatúra nyilvános jelképeinek eltávolítását. Egyedül a PP szavazott ellene, és a pártelnök megígérte, ha kormányra kerül, visszacsinálja a törvényt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.