Görögország után hamarosan Portugália következik – figyelmeztetett két tekintélyes gazdasági szakértő, Peter Boone, a London School of Economics kutatója és Simon Johnson, az IMF volt vezető közgazdásza a The New York Times Economix című blogjában. Indokaik szerint az Ibériai-félsziget kisebbik országa 2009 végére a GDP 78 százalékáig tornázta fel külső adósságát. A CIA World Factbook legfrissebb listája szerint a 19. helyen állt ezen a téren, és már 507 milliárd dollárnál tartott tavaly év végén. Három évvel ezelőtt, 2007 nyarán „csak” 461 milliárd volt ez az összeg. (Hazánk a listán a 31. volt 116,8 milliárd dolláros tartozással.) Boone és Johnson így magyarázta meg, miért nem tűnt fel még senkinek a portugál helyzet: csak azért nem foglalkoztak még behatóbban a portugál adósságproblémával, mert a görög helyzet jobban lefoglalta az érdekeltek figyelmét. De az EU és az IMF görög hitelcsomagjának bejelentése óta már figyelnek Portugáliára is.
Két hete emlékeztetett erre a veszélyre a görög szocialista kormány második embere, Theódorosz Pangalosz is, amikor Portugáliában járt, és nyíltan megüzente nekik, a görögök után ők kerülnek csődhelyzetbe. Boone és Johnson még borúsabb képet festett a portugál pénzügyi helyzetről: a két állam – a görög és a portugál – rosszabb helyzetben van, mint amikor 2001-ben közölte Argentína kormánya, hogy fizetésképtelen. A szerzők emlékeztették olvasóikat arra, hogy előállhat az az érdekes helyet, amikor az Európai Unió belefárad az egyre gyengébb államok megmentésébe, és legelőször Németország mond majd nemet erre a szerepre. De Boone és Johnson arra a tényre is figyelmeztetett, hogy a spanyolokon és az íreken kívül a görög és a portugál kormány is túlértékeli a kamatlábakat, pedig szerintük nagyon is átfogó állami megszorításokra lenne szükség. Ezért a portugál kormánynak hosszú évekig tartó és magas munkanélküliségi mutatókra, illetve nehéz intézkedések bevezetésére kell felkészülnie.
Magyarországnak is megvan az esélye arra, hogy egy görögországihoz hasonló tragédiában találja magát – állítják a Lombard Street Research elemzői a Bloombergnek. A Napi.hu portál által idézett elemzés szerint az, hogy a vírus átterjed-e Görögországról Magyarországra, még a jövő kérdése. Hazánknak számolnia kell devizája leértékelődésével, ha a görög pénzügyi válság tovább terjed.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak