Jelentés a sérültek jogairól

Árnyékjelentést készítenek civil szervezetek a hazai fogyatékosok jogairól, és a kormány országjelentésével együtt továbbítják azt az ENSZ-hez – tudta meg lapunk. A civilek szerint a jelnyelvi törvényen és a cselekvőképességet kizáró gondnokságot megszüntető jogszabályon kívül nincs mivel büszkélkednünk, az elmúlt években látványosan romlott a fogyatékos emberek esélyegyenlősége.

2010. 04. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átfogó, a magyarországi fogyatékos emberek jogainak érvényesüléséről, a kormány által megtett, illetve elmulasztott intézkedésekről szóló árnyékjelentés készítésébe kezdenek a sérülteket képviselő civil szervezetek. Az összegzést a kormány számára kötelező, az ENSZ-egyezményben vállaltak teljesítéséről szóló országjelentéssel párhuzamosan, május 3-ig továbbítják a nemzetközi szervezet speciális, fogyatékos emberek jogaival foglalkozó bizottságának.
Magyarország 2007 végén ratifikálta a fogyatékossággal élők jogairól szóló ENSZ-egyezményt, amely összegzi a korábbi emberjogi szerződések értékes elemeit. Céljait összefoglalva: a társadalmat, a környezetet olyanná kell tenni, hogy a sérült ember is hozzájusson ugyanazokhoz a szolgáltatásokhoz, mint ép társai. Becslések szerint Magyarország polgárainak körülbelül tíz százaléka él valamilyen fogyatékossággal.
Az országjelentésben a kormány főként a szerződés megkötése óta hozott intézkedésekről, jogszabályokról és azok végrehajtásáról számol be, és ezeket az erre a feladatra felkért civil szervezetek véleményezik. Az árnyékjelentés mindezekkel párhuzamosan és önkéntesen készül, amelyben a sérült emberek a saját, mindennapos tapasztalataikon keresztül szűrik le, valójában mennyit is ért az ENSZ-egyezmény aláírása.
Földes Dalma, a párhuzamos jelentést koordináló öntevékeny Caucus csoport tagja szerint kiemelkedő jelentőségű a cselekvőképességet kizáró gondnokság megszüntetése és a tavaly elfogadott jelnyelvi törvény. Még nem tudni, hogy ez utóbbi miként valósulhat meg, hiszen akciótervet nem rendeltek mellé. A siketek és a nagyothallók lehetőségeiről elmondta: míg Angliában minden televíziós műsort feliratoznak, addig Magyarországon a programoknak csupán néhány százalékát teszik érthetővé, élvezhetővé a siket és a nagyothalló nézőknek. Infokommunikációs akadálymentesítésről tehát szó sincs, ráadásul a rokkantnyugdíjból és segélyből élő hallássérülteknek nincs esélyük arra, hogy a kommunikációs falakat lebontó számítógépet, internetet megvásárolják maguknak. A siket és nagyothalló gyerekek kirekesztődnek az oktatásból, hiszen – a jelnyelvi törvény dacára – még a speciális iskolákban is a rendkívül fárasztó orális módszerrel, azaz szájról olvasással tanítják őket. Ezért nem lehet csodálkozni azon, hogy száz gyerekből csupán egy-kettő végzi el a gimnáziumot, esetleg jut el valamelyik felsőoktatási intézménybe. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy jelnyelvi tolmács segítsége híján ma is tíznél kevesebb az egyetemet végzett siket ember Magyarországon – sorolta a hallássérülteket érő hátrányokat Földes Dalma.
Rossz tapasztalatokról számolt be lapunknak Hegedűs Lajos, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége elnöke is, aki szerint az ENSZ-egyezmény aláírása óta nemhogy javult volna, hanem egyenesen romlott a sérült emberek szolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáférésének lehetősége. Míg korábban évi két-háromszáz millió forint jutott a közösségi közlekedésre (az sem volt elég), addig az elmúlt három-négy évben megszűnt a támogatás. Hegedűs beszámolója szerint források híján egyebek között jóval kevesebb jut a habilitációra és rehabilitációra, a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására, a korai fejlesztésre, és három év alatt körülbelül húsz százalékkal csökkent a szociális ellátásokra szánt összeg.
A szociális és munkaügyi tárca későbbre ígért választ kérdéseinkre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.