Kollektív szerződés nélkül Pécsett

A Pécsi Tudományegyetem hat és félezer dolgozója, főként az eleve méltánytalanul keveset kereső, munkájukat több műszakban ellátó ápolók kerülnek kiszolgáltatott helyzetbe, miután az intézmény vezetése felmondta a kollektív szerződést. Gábriel Róbert rektor azt mondta, a klinikai központ igazgatójának kérésére döntött így, mert a klinikánál nem tudtak megegyezni a juttatásokról szóló pontok módosításáról. Az ilyen esetek elkerüléséért a felsőoktatásban működő három szakszervezet az új kormánnyal kötne ágazati kollektív szerződést.

Bóka Máté Ciprián
2010. 04. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gábriel Róbert, a június harmincadikával leköszönő pécsi rektor lapunknak elmondta, döntésének az az oka, hogy a szabályok szerint a szerződést március 31-én vagy szeptember 30-án lehet felmondani, ám ez három hónapos felmondási idővel jár. Hozzátette: már korábban megkezdődtek a tárgyalások a dolgozókkal a szerződés módosításáról, de néhány lényeges kérdésben nem tudtak megegyezni. Magyarázatként elmondta azt is: nem kívánt a klinikai központ által szorgalmazott konszolidáció gátja lenni. Az ő mandátuma hamarosan lejár, helyére Bódis József, a PTE egészségtudományi karának dékánja érkezik. A döntés – emelte ki – nem érinti a kötelezően biztosítandó juttatásokat, csupán a lehetőség szerint adható pénzekről van szó. Győrffy Zoltán, a PTE szóvivője szerint a megállapodás felbontása korántsem jelenti azt, hogy elbocsátások lennének, csak a pótlékok tekintetében várható változás a bérstruktúrában, elsősorban a klinikai dolgozókat érintik a módosítások. A cél az, hogy az egyetem pénzügyi stabilitása megmaradjon, igazságosabb legyen a juttatások elosztása. Mindez megszorítást is jelenthet, de a törvény megszabta pótlékokat nem érintik a lépések, ahogyan a kafetériarendszer sem változik. A PTE-nek bár nincs köztartozása, de jelentős, 3,5 milliárdnyi szállítói tarozást halmozott fel.
A kontraktusban többek között az ügyeletért fizetendő pótlékokat, túlmunkára fizetett díjakat is rögzítették; ezek az alapbér 130 és 190 százalékát jelentik. Az orvosok ugyanakkor sok esetben az alacsony béreik miatt elsősorban ezekből a pluszpénzekből tudják csak fizetésüket kiegészíteni.
Illés József, a PTE Integrált Egészségügyi Szakszervezetének titkára elfogadhatatlannak nevezte az egyoldalú szerződésbontást. Azt mondta, velük nem tárgyaltak. Kispapp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke csalódott, hiszen az állam részéről most felmondott kollektív szerződést másfél évig tartó, intenzív egyeztetés előzte meg, aminek során mindkét fél kompromisszumokat hozott. Hangsúlyozta, a csak egy évig fenntartott kollektív szerződés felmondása elsősorban az ápolókat érintheti hátrányosan. – A legnagyobb védelemre éppen az ápolók szorulnak, így a tárgyalásokon minden eddigi juttatásukat, jogukat igyekszünk megvédeni – ígérte. Úgy véli, az ilyen esetek elkerülésére csak egy ágazati kollektív szerződés megkötése lehet a megoldás. – A felsőoktatás területén működő mindhárom szakszervezet kész arra, hogy az új kormánnyal megkösse az ágazati kollektív szerződést – jelentette ki Kispapp.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.