Gábriel Róbert, a június harmincadikával leköszönő pécsi rektor lapunknak elmondta, döntésének az az oka, hogy a szabályok szerint a szerződést március 31-én vagy szeptember 30-án lehet felmondani, ám ez három hónapos felmondási idővel jár. Hozzátette: már korábban megkezdődtek a tárgyalások a dolgozókkal a szerződés módosításáról, de néhány lényeges kérdésben nem tudtak megegyezni. Magyarázatként elmondta azt is: nem kívánt a klinikai központ által szorgalmazott konszolidáció gátja lenni. Az ő mandátuma hamarosan lejár, helyére Bódis József, a PTE egészségtudományi karának dékánja érkezik. A döntés – emelte ki – nem érinti a kötelezően biztosítandó juttatásokat, csupán a lehetőség szerint adható pénzekről van szó. Győrffy Zoltán, a PTE szóvivője szerint a megállapodás felbontása korántsem jelenti azt, hogy elbocsátások lennének, csak a pótlékok tekintetében várható változás a bérstruktúrában, elsősorban a klinikai dolgozókat érintik a módosítások. A cél az, hogy az egyetem pénzügyi stabilitása megmaradjon, igazságosabb legyen a juttatások elosztása. Mindez megszorítást is jelenthet, de a törvény megszabta pótlékokat nem érintik a lépések, ahogyan a kafetériarendszer sem változik. A PTE-nek bár nincs köztartozása, de jelentős, 3,5 milliárdnyi szállítói tarozást halmozott fel.
A kontraktusban többek között az ügyeletért fizetendő pótlékokat, túlmunkára fizetett díjakat is rögzítették; ezek az alapbér 130 és 190 százalékát jelentik. Az orvosok ugyanakkor sok esetben az alacsony béreik miatt elsősorban ezekből a pluszpénzekből tudják csak fizetésüket kiegészíteni.
Illés József, a PTE Integrált Egészségügyi Szakszervezetének titkára elfogadhatatlannak nevezte az egyoldalú szerződésbontást. Azt mondta, velük nem tárgyaltak. Kispapp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke csalódott, hiszen az állam részéről most felmondott kollektív szerződést másfél évig tartó, intenzív egyeztetés előzte meg, aminek során mindkét fél kompromisszumokat hozott. Hangsúlyozta, a csak egy évig fenntartott kollektív szerződés felmondása elsősorban az ápolókat érintheti hátrányosan. – A legnagyobb védelemre éppen az ápolók szorulnak, így a tárgyalásokon minden eddigi juttatásukat, jogukat igyekszünk megvédeni – ígérte. Úgy véli, az ilyen esetek elkerülésére csak egy ágazati kollektív szerződés megkötése lehet a megoldás. – A felsőoktatás területén működő mindhárom szakszervezet kész arra, hogy az új kormánnyal megkösse az ágazati kollektív szerződést – jelentette ki Kispapp.

Amikor a fiúk vödörrel jártak locsolkodni – fotókon a régi idők húsvétjai