Nem alszik ki a helikoni láng

Folytatódik a gróf Festetics György nevéhez kötődő kulturális szemlesorozat Keszthelyen. Az április 22-én kezdődő, háromnapos művészeti fesztiválra százhúsz dunántúli középiskola csaknem három és félezer résztvevőjét várják.

2010. 04. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem kétszáz éves múltja van az Újkori középiskolás helikoni ünnepségeknek, amely a dunántúli középiskolák legrangosabb művészeti fesztiváljává vált. A rendezvénysorozat alapítója és az első helikoni ünnepség megszervezője a kultúrapártolásáról híres gróf Festetics György, Európa első agrár-felsőoktatási intézményének, a keszthelyi Georgikonnak létrehozója volt. Rá emlékezve gyújtja meg mindenkor a helikoni lángot a grófi család egyik leszármazottja, a külföldön élő Festetics György herceg, Keszthely díszpolgára – idézte fel tömören a Helikon történetét Csengei Ágota, a házigazda Balaton Kongresszusi Központ és Színház igazgatója. Az 1817-ben rendezett első helikoni napok szervezésében olyan jeles személyiségek álltak Festetics György mellé, mint Berzsenyi Dániel, Kisfaludy Sándor és Dukai Takács Judit.
Az időközben megszakadt – és a politikától többé-kevésbé függetlenített – Helikon újraélesztésére csak 1958-ban, az ünnepségek 140. évfordulóján kerülhetett sor, a rendszerváltozást követően pedig ismét Keszthelyé lett a rendezés joga – tudtuk meg Csengei Ágotától.
Az idén tizennyolc művészeti kategóriában versengenek a szereplők, akik egy jeles személyiségekből álló zsűri – benne többek közt Bánffy György, Vasy Géza, Tímár Sándor, Daróczy Bárdos Tamás, Ungár Anikó – előtt lépnek színpadra, és pályáznak arany, ezüst vagy bronz fokozatra.
A háromnapos rendezvény a hagyományok szerint a helikoni menettel és a helikoni láng meggyújtásával kezdődik, és egy, a legjobbak közreműködésével rendezett gálaműsorral zárul. Nem marad ki az idei programból sem a város Balatoni Múzeumának hatalmas lépcsősorán, több száz kórustag előadásában megszólaló Berzsenyi Dániel–Kodály Zoltán A magyarokhoz című kórusműve.
– Az ünnepség megrendezésére ötvenmillió forint gyűlt össze. Ez ugyan jelentős összeg, ám ahhoz korántsem elég, hogy mint korábban többször is, határon kívüli magyar középiskolai együtteseket és szólistákat is vendégül láthassunk – mondta Csengei Ágota.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.