Új világrend kialakítását tűzte ki célul brazíliai tanácskozásán a feltörekvő államokat összefogó BRIC-csoport. A Brazília, Oroszország, India és Kína alkotta szövetség álláspontjára a többi nagy- és közepes hatalom egyre inkább odafigyel, már csak azért is, mert a négy ország lakossága együtt meghaladja a világ népességének több mint a felét. Roberto Mangabeira, a brazil elnök, Luiz Inácio Lula da Silva volt stratégiai minisztere szerint a négy hatalom különbségei ellenére egyesítheti eltérő érdekeit: Brazília és Oroszország merész, India és Kína óvatosabb. Brazília kivételével mindegyiknek van atomfegyvere, a mostani házigazda és Oroszország liberalizálni akarja a mezőgazdasági kereskedelmet, India és Kína viszont a családi gazdálkodás megőrzését pártolja.
A négyek megegyeztek abban, hogy alapvető módosításra szorul a nemzetközi pénzügyi rendszer. Közös állásfoglalásukban üzentek a Világbanknak és a Nemzetközi Valutaalapnak: az év végéig, nevezetesen novemberig új szavazati leosztást várnak, egyúttal megkérdőjelezték az intézetek legitimációját a jelenlegi felállással. Ekkor tartják Kanadában a gazdaságilag legfejlettebb országok bővített G20 csoportjának pénzügyminiszteri tanácskozását. A Goldman Sachs befektetőház elemzése szerint a BRIC-csoport összteljesítménye 2032-re túl fogja szárnyalni a világ hét legfejlettebb ipari államát (G7).
Lula Iránba készül. A csúcstalálkozón az iráni nukleáris konfliktus ügyében felszólították az érdekelt feleket, hogy a diplomáciai megoldást részesítsék előnyben. Lula hamarosan Iránba utazik, hogy arra kérje az iráni elnököt, Mahmúd Ahmadinezsádot, békés célra használja fel a nukleáris energiát. Celso Amorim, a brazil diplomácia vezetője bejelentette, hogy országa közvetítésre fogja felhasználni a BRIC- és az IBAS- (India, Brazília és Dél-Afrika) csoport találkozóit is. Elárulta továbbá, hogy Lula da Silva állandó telefonkapcsolatban van iráni kollégájával, és nem akar szembeszállni az Egyesült Államokkal, de ellentmondani se akar neki. Brazília – Indiához és Kínához hasonlóan – diplomáciai megoldást szeretne, míg néhány európai ország és az Egyesült Államok az Irán elleni büntetőintézkedések bevezetésének a híve. (S. T.)
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját