Átfogó reform kell az oktatásban

A szükséges forrást, társadalmi összefogást és az alapoktól kezdődő újjáépítést tartották a legfontosabbnak a hozzászólók a tegnapi, Bölcsek Tanácsa Alapítvány által szervezett konferencián.

Munkatársunktól
2010. 05. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Semmilyen kiadást sem szabad sajnálni az oktatás teljes rendszerének újjáépítésére – mondta Sólyom László köztársasági elnök megnyitóbeszédében. Az államfő szerint a legsürgetőbb a kormányzati struktúra átszervezése idején az, hogy „legyenek figyelemmel az oktatás- és nevelésügy egységes rendszer voltára, azaz egy kézben maradjon a nevelésügy a bölcsődétől a doktori iskoláig, a szakmunkásképzéstől a felnőttoktatásig”. – Hamarosan új, az oktatást érintő törvényeket szeretne a leendő kormányzat elfogadtatni az Országgyűléssel, és körülbelül száz intézkedést terveznek bevezetni – jelentette be a konferencián Hoffmann Rózsa országgyűlési képviselő, a Fidesz–KDNP szakpolitikusa. Kiemelte, hogy a Nemzeti alaptanterv reformjára is szükség van, amelynek a továbbiakban erősítenie kell a nemzeti és egyetemes alapműveltséget. Az utóbbi időkben az iskolákban a megszerzett tudás színvonala jelentősen romlott a köz- és a felsőoktatásban is. – Emiatt különösen nagy hangsúlyt kell kapnia az erkölcsre és tudásra nevelésnek, valamint a személyiségfejlesztésnek – hangsúlyozta. Komoly problémának nevezte, hogy romlott a pedagógusok társadalmi megbecsültsége. Az új kormány mindent elkövet azért, hogy a tanároknak a pályájuk megélhetést biztosítson.
Csermely Péter professzor, a Bölcsek Tanácsának tagja szerint a kapkodást elkerülve és az értékeket megőrizve, de alapjaiban kell újjáépíteni a magyar oktatási rendszert, amelynek hiányosságai közé tartozik a koncepcionális és konszenzusos stratégia hiánya, a tisztázatlan igazgatási és finanszírozási rendszer, valamint a kudarc- és hátránycentrikus iskolai gyakorlat. Egyes felmérések szerint ha a következő húsz évben a magyar közoktatás színvonala olyan lenne, mint a finn, akkor a nemzeti össztermék 584 százalékkal növekedhetne – mondta Csapó Benő oktatáskutató. – A legszélesebb körű nemzeti egyetértésre, társadalmi összefogásra van szükség az oktatás ügyében, nem elegendő pusztán a politikai egyetértés – jelentette ki Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.