Képzett vízi mentők a balatoni strandokon

Bevetésre kész a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata, de korántsem gondtalan számukra a szezonkezdés. Bagyó Sándor, a civil mentőcsapat vezetője az egyesület zánkai bázisán tartott tegnapi sajtótájékoztatón közölte: elfogadhatatlan, hogy a vízi mentést nem szabályozza törvény, és az továbbra sem állami feladat.

2010. 05. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tengeri ragadozó a Sióban. Muréna tetemére lelt a hét végén egy horgász testvérpár a Sióban. A hal láttán a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. horgászturisztikai vezetője, Szakál Tamás is elcsodálkozott. Lapunknak kijelentette: ostobaság volna azt gondolni, hogy a rómaiak idejében a kivégzéseknél segédkező tengeri hal került volna a tóba. A muréna 24 Celsius-fokos, sós vízben él, így alig hihető, hogy a Balatonban jól érezné magát. Nincs kizárva, hogy valaki egyszerűen megszabadult az akváriumában nagyra nőtt ragadozótól.


Kilencen fulladtak a Balatonba a múlt évben, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy a legtöbb tragédia nem a viharokban, hanem a strandok sekély vizében következik be. Tavaly három vízbe fúlt ember szervezetében mutatott ki a toxikológiai vizsgálat amfetaminszármazékot, s félő, idén is számítani lehet a hasonló, a drogfogyasztásnak is tulajdonítható tragédiákra – figyelmeztetett a vízi rendészet.
Egyebek mellett ennek a veszélyét ismerte fel a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ), amikor az egyesületen belül strandi mentési csoportot hozott létre. Az idei szezonban negyven kijelölt balatoni fürdőhelyen ül speciális evezős csónakba strandi mentő, a VMSZ pedig együttesen hatvan hajózó személyzettel végzi a mentést, illetve a búvárszolgálatot – hangzott el a zánkai sajtótájékoztatón.
Bagyó Sándor, a VMSZ elnöke arról tájékoztatott, hogy idén nyártól is üzleti alapokra helyezik a szolgáltatásaikat, és afféle őrző-védő szervezetként működnek. Miután állami támogatásban nem reménykedhetnek, csak a szponzoraikra számíthatnak, a strandi mentésekből származó bevételük egy részét az irányításuk alá tartozó tizennégy mentőhajó – köztük a sürgősségi mentésre beszerzett Rupert – üzemeltetésére fordítják.
A Tisza-tavi vízi mentés megoldatlanságára is utalva Bagyó Sándor kijelentette: elfogadhatatlan, hogy még mindig nem szabályozza törvény a vízi mentést, és az nem állami feladat. A VMSZ elnöke úgy fogalmazott: „nemzeti tragédiának” is nevezhetjük, hogy hazánkban évente 300-350 ember leli halálát a természetes vizeinkben. Hozzáfűzte: jó a kapcsolatuk a balatoni vízi rendészettel, de tudni kell, hogy a rendőrségi járőrhajók legénysége nem kap vízből mentési kiképzést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.