Megkezdődtek a Berzsenyi Helikon-napok

2010. 05. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szombaton megkezdődött huszonkettedik Berzsenyi Helikonnak ismét az önzetlen kultúrapártoló Festetics György városa, Keszthely ad otthont. Nagy ívű előadását a dunántúli költő fő tulajdonságainak, benne nyugodtságának elemzésével kezdte Tornai József. – Kivétel Csoóri Sándor. Rajta kívül nem született olyan heves irodalmár és ugyanannyira hevesen politizáló, kielégítetlen kritikus a Dunántúlon, mint amilyen az Alföld Petőfije, a legnagyobb szabadság költője volt. Ez nem jelenti azt, hogy a többiek ne lettek volna bátrak, Illyés és Nagy Gáspár is bátor, a „szolgaság ellensége” volt… – szögezte le. Mák Ferenc irodalomtörténész Szlavónia kultúrtörténetéből adott keresztmetszetet, Csörgits József költő és publicista pedig a lírai hangú referátumában úgy fogalmazott: a Drávaszög és a Szerémség számára a Dunántúl ragyogás. Komáromi Gabriella a most készülő Lázár Ervin-monográfiájából adott élményszerű ízelítőt, emlékeztetve, hogy az Alsórácegresen született író ugyanúgy kötődött övéihez, a pusztai emberekhez, mint a szomszéd pusztabéli Illyés Gyula. Pomogáts Béla pedig arról szólt előadásában, hogy Trianon után egyedül a nemzeti kultúra tartotta egyben az elszakadt országrészeket.
Az első helikoni nap délutánján az iskola és a művészetek kapcsolatáról folyt nyilvános eszmecsere, másnap pedig a kastélymúzeum Balaton kisgrafikákon című tárlatát tekintette meg a Berzsenyi Helikon- napok csaknem száz résztvevője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.