Szeretik az ország minden részéből Mosdósra került, súlyos légzőszervi bántalmakban szenvedő, asztmás, allergiás gyerekek a Somogy megyei kórházhoz tartozó intézet iskoláját. A sokhektáros őspark közepén, az egykori grófi kastélyban kialakított gyerekosztály többhetes vagy több hónapos gyógykezelésre szoruló, jelenleg harmincöt kis betege ragaszkodik a megszokott tanárokhoz. Azokhoz, akik ha szükségét látják, délutánonként a betegágyuk mellett veszik át velük az osztályteremben leadott délelőtti tananyagot.
Csakhogy az egyházi fenntartású iskolák költségvetési gondjai a Kaposi Mór Oktató Kórház mosdósi tüdő- és szívgyógyászati részlegének tanintézményét is elérték, emiatt tervezi a fenntartó református egyház, hogy az állandó foglalkoztatásban dolgozó pedagógusokat két külsős, úgynevezett utazó nevelővel pótolja.
Ez az első lépés a kórháziskola megszüntetéséhez – reagáltak a változtatás hírére a beteg gyerekek felháborodott szülei. – Az ország minden részéből ide érkező, súlyos légúti betegségben szenvedő, emiatt tanulási nehézséggel küzdő diszlexiás, diszgráfiás, hiperaktív gyerekek speciális iskolájának megszűnése beláthatatlan következményekkel járna. De már az is, ha a megszokott és megkedvelt állandó tanítóikat ingázó pedagógusok váltanák fel – érvelnek a szülők, akik sérelmezik, hogy a református egyház illetékesei nem ismertették velük az iskolával kapcsolatos tervüket.
Andrasofszky Zsolt, a mosdósi intézet gyermekosztályának főorvosa, az orvoskamara somogyi elnöke is a jelenlegi helyzet fenntartása mellett érvelt. – Nagy hiba volna, ha bezárna a már több évtizedes múltú kastélyiskola – vélte –, mert a kórház gyermekosztályára kerülő beteg gyerekek között nemcsak olyanok vannak, akik egyszeri és folyamatos gyógykezelésre szorulnak, hanem olyan, elsősorban légúti betegségben szenvedők is, akiknek többször is vissza kell térniük kezelésre.
Példaként hozta fel, hogy nemrég hoszszú időt töltött az intézményben az a négy faddi kisgyerek, akiknek édesanyjuk fertőző tbc-s megbetegedése miatt kellett elhagyni otthonukat. – A kórháziskola állandó alkalmazásban álló nevelői más mentalitással dolgoznak, mint a „külsős” kollégáik. Az itteniek a tanórák letelte után is a gyerekek közelében maradnak, és ha valamelyikük nem tud felkelni, tanítója felkeresi a betegágyánál, és ott adja le – nyilván rövidre fogva – a napi tananyagot – mondta lapunknak a főorvos. Az állandó nevelői jelenlét mellett szól szerinte az is, hogy ha a többágyas kórteremből hiányzik a nevelő, fellazul a fegyelem. Így egy hiányzó pedagógus helyett két, rendet tartó nővért kellene alkalmazni. És talán a legfontosabb, tette hozzá, hogy a gyógykezelés alatt álló gyerek érzelmi életében bekövetkező változás állapotromlást eredményezhet.
A beteg gyerekek szüleinek megnyugtatására Csoma Áron, a Magyar Református Egyház kommunikációs szolgálatának vezetője kijelentette: az egyház továbbra is biztosítja Mosdóson az oktatási feladatok ellátását. Kétségtelen – fűzte hozzá –, hogy jelenleg is folyamatban vannak a gazdaságosabb ellátást célzó oktatásszervezési átalakítások. Változás tehát lesz, ám hogy milyen formában oktatják majd az ottani gyerekeket, arról még folynak az egyeztetések. Ebbe természetesen a szülőket is bevonják. Hogy mikor születik döntés, egyelőre még nem tudni – nyilatkozta a megyei napilapban Csoma Áron.
Lakatos Márk szexbotránya: kedden kihallgathatják a tanút