Az euró nem volt csodaszer

Zsugorodó termelés, elszaladó költségvetési hiány, gazdasági visszaesés, növekvő munkanélküliség: az euró nem tudta megvédeni a szlovák gazdaságot a recessziótól, de a válság negatív hatásait mérsékelni tudta.

Hajdú Péter
2010. 06. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerkezeti problémák és az állami túlköltekezések megoldása nem várható a közös valutától: az euró védelmet nyújt egy nyitott országnak, de előnyeit csak megfelelő gazdaságpolitikával lehet jól kiaknázni – jelentette ki lapunknak Bartha Attila, a Kopint-Tárki Zrt. kutatási igazgatója, aki szerint Szlovákiában a közös valuta bevezetése makro- és mikroszinten is csökkentette a válság terheit: kisebb volt az ország sebezhetősége, s az alacsony kamatszint miatt a visszaesés kevésbé érintette a lakosságot, mint nálunk. A közös fizetőeszköz ugyanakkor nem csodaszer: nem tudja megoldani az olyan – hazánkra is jellemző – strukturális gondokat, mint a területi egyenlőtlenségek és az alacsony iskolázottsági szint. Bartha Attila szerint északi szomszédunk szerencsés időszakban döntött az euró mellett, hiszen éppen a válság első időszakában csatlakozott az euróövezethez, amit dinamikus fejlődés előzött meg. Mint mondta, a szigorú költségvetési politika, a kedvező makrogazdasági adatok felértékelték az országot a befektetők szemében, így sokkal nagyobb tőkebeáramlási nyereséget realizált az ország, mint egyébként tehette volna.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Réti Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaság-tudományi Intézetének Kelet-Közép-Európával foglalkozó szakértője is, aki szerint Szlovákiának korábban ellensúlyoznia kellett a meciari időkre jellemző rossz gazdaságpolitikát, az erős állami beavatkozást és a külföldi tőkebeáramlás korlátozását. Réti szerint az ország ezért nyitott a külföld felé, adókedvezményekkel csábította a nyugati tőkét, liberalizálta a külkereskedelmet, és igyekezett ledolgozni lemaradását a visegrádi országok többi tagállamával szemben.
Emlékeztetett: Szlovákia csak úgy tudta teljesíteni az euró bevezetésének kritériumait, hogy szigorú gazdálkodással 50-ről közel 35 százalékra csökkentette az állami újraelosztás arányát, és visszavágta a szociális, oktatási és egészségügyi kiadásokat. Így sikerült 35 százalék környékére szorítania a GDP-arányos államadósságot, és elfogadható szintre mérsékelnie az államháztartás hiányát is. A javuló gazdasági és költségvetési adatoknak köszönhetően az ország képes volt teljesíteni a közös valuta bevezetésének kritériumait, s így emelkedett az ország hitelképessége – mutatott rá Réti, aki emlékeztetett: a tavaly januári euróbevezetést megelőzően a szlovákok magasan tartották a koronaárfolyamot, aminek hátrányait rövid távon nem érzékelte a gazdaság. Az előző évek gazdaságpolitikájának köszönhetően betelepedett autó- és elektronikai ipar által vezérelt termelést és exportot vitte a lendület, az eurónak köszönhetően alacsony volt az árfolyamkockázat, s a lakosság sem adósodott el devizában. A környező országok valutáihoz képest felértékelődő euró ugyanakkor Lengyelország és hazánk irányába szlovák bevásárló- turizmust indított el, s a válság az ország nyitottsága miatt komolyan visszavetette a gazdaságot. A külföldi tőkére épülő iparágak – különösen a német érdekeltségű autóipar – termelése erőteljesen függ a német gazdaság állapotától, így az ottani recesszió azonnal éreztette hatását északi szomszédunknál: zuhant a termelés és az export, a költségvetés hiánya hét százalékra nőtt, a gazdaság pedig majdnem öt százalékkal zsugorodott. Az amúgy is alacsony foglalkoztatottság tovább csökkent, a magas munkanélküliség emelkedett, a GDP-arányos államadósság pedig negyven százalékra ugrott.
Az euró nem varázsszer, de kétségtelen, hogy egy nyitott gazdasággal rendelkező országnak stabil alapot nyújthat a fejlődéshez – foglalta össze Réti Tamás. A szakértő szerint nem szabad elfelejteni: az euróbevezetési követelményeket az átvételt követően is be kell tartani, a közös valuta előnyeit csak így lehet kiaknázni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.