A világ legdrágább köztéri vécéje

Az Országgyűlés kulturális bizottságának albizottsága Gulyás Dénes fideszes képviselő elnökletével megkezdte a Medgyessy-, Gyurcsány- és Bajnai-kormányok alatt történt esetleges kulturális kormányzati visszaélések vizsgálatát. A tegnapi ülésen bejelentették: a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat augusztus 1-jén megszűnik.

Tölgyesi Gábor
2010. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Július 9-én fogadta el a parlament a kulturális örökség védelméről szóló törvény módosítását, amelynek köszönhetően régészeti feltárást a területileg illetékes megyei múzeumok, a régészeti tanszékkel rendelkező egyetemek, a Budapesti Történeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum és a Magyar Tudományos Akadémia Régészeti Intézete végezhet. Ez így volt 2007-ig is, amikor a szocialista kormányzat létrehozta a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálatot (KÖSZ), amely a nagyberuházásokat megelőző feltárások feladatát kapta meg a területileg illetékes múzeumok rovására. A KÖSZ a tiltakozó régészek szerint az autópálya-lobbi érdekében született meg. Annyi bizonyos, akad arra példa, hogy a KÖSZ a közbeszerzések terén különösen járt el.
A KÖSZ 2008 januárjában hirdetett közbeszerzést négy év régészeti utómunkáinak elvégzésére, amelynek a nyertese az Archeolore Kft. lett, holott a vállalkozást csak néhány hónappal korábban alapította egy restaurátor házaspár. A cég árbevétele a pályázat kiírásakor alig haladta meg az egymillió forintot, mindenesetre a KÖSZ 2008 júniusában másfél milliárd forintos keretszerződést kötött az Archeolore Kft.-vel. Egyébként az Archeolorét nemrég a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója, Csák Ferenc, a kultusztárca egykori államtitkára hozta helyzetbe: a cég a galériába költözve végezhet műtárgyvizsgálatot.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) jelenleg is vizsgálja a KÖSZ szerződéseit – tájékoztatta a kulturális bizottság albizottságát Kálnoki-Gyöngyössy Márton helyettes államtitkár, aki tegnap bejelentette: a KÖSZ önálló szervezetként augusztus 1-jén megszűnik, és a Magyar Nemzeti Múzeumba olvad.
Az albizottság szerdai ülésén azt is vizsgálta, miként szerezhetett tulajdont a Budapesti Közlekedési Vállalat a VIII. kerületi Orczy-kertben, ami a műemlékjegyzékben szerepel, azaz törvény szerint el nem idegeníthető állami tulajdon. A Magyar Természettudományi Múzeum mint az Orczy-kert kezelője ez ügyben már feljelentést tett, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal pedig a Legfőbb Ügyészséghez fordult – tájékoztatta a bizottságot a helyettes államtitkár.
Az Erkel Színházat 2007-ben azzal az indokkal zárták be, hogy a teátrum épülete életveszélyes. Gulyás Dénes a tegnapi ülésen elmondta, több független mérnöki iroda is megállapította, hogy a közönséget – az intézményt működtető Magyar Állami Operaház állításával szemben – be lehet engedni a színházba. Ezeket a szakvéleményeket a korábbi kultuszminiszter, Hiller István is ismerhette. Az albizottság elnöke szerint azt is érdemes megvizsgálni: az Erkel helyére – PPP-konstrukcióban – tervezett, sokfunkciós épület bekerülési költsége hogyan nőtt 19 milliárdról 80 milliárd forintra alig egy év alatt. Kálnoki-Gyöngyössy Márton helyettes államtitkár arról tájékoztatta az albizottságot, hogy Szőcs Géza kulturális államtitkár újabb statikai vizsgálatot rendelt el az Erkel Színházban, amely megállapította: az épület nem életveszélyes.
A Design Terminál hányattatott sorsát Jánosi Andrea, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára tekintette át az albizottsággal. Az Erzsébet téren álló egykori buszpályaudvart annak idején nyolc hónap alatt építették fel, ám hiába született 2004-es kormányhatározat az épület felújításáról, a szocialistáknak hat év és egymilliárd forint sem volt elég ahhoz, hogy a magyar formatervezés központja itt méltó otthonra leljen. A kifogásolható módon felújított épület valószínűleg csak most, július 25-én kapja meg az ideiglenes használatbavételi engedélyt.
A Miniszterelnöki Hivatal egyébként 2009-ben vizsgálta Design Terminálhoz köthető visszásságokat, bűncselekmény gyanúját vetette fel, ám ezt a jegyzőkönyvet tíz évre titkosították. A rendőrség mindenesetre már nyomoz. Menczer Erzsébet fideszes képviselő emlékeztetett arra, hogy az épületet, amelyre mintegy egymilliárd forintot költött az állam, jelenleg hajléktalanok használják, graffitisek rongálják, s valószínű, hogy a világ legdrágább köztéri vécéje valósult meg itt.
A Medgyessy-, Gyurcsány- és Bajnai-kormányok alatt történt, esetleges kulturális kormányzati visszaéléseket vizsgáló albizottságban a szocialistákat egyébként Hiller István képviseli. Ám ahogy a kulturális bizottság ülésein sem szokott megjelenni az egykori tárcavezető, úgy az albizottság tegnapi ülésén sem vett részt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.