Július 9-én fogadta el a parlament a kulturális örökség védelméről szóló törvény módosítását, amelynek köszönhetően régészeti feltárást a területileg illetékes megyei múzeumok, a régészeti tanszékkel rendelkező egyetemek, a Budapesti Történeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum és a Magyar Tudományos Akadémia Régészeti Intézete végezhet. Ez így volt 2007-ig is, amikor a szocialista kormányzat létrehozta a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálatot (KÖSZ), amely a nagyberuházásokat megelőző feltárások feladatát kapta meg a területileg illetékes múzeumok rovására. A KÖSZ a tiltakozó régészek szerint az autópálya-lobbi érdekében született meg. Annyi bizonyos, akad arra példa, hogy a KÖSZ a közbeszerzések terén különösen járt el.
A KÖSZ 2008 januárjában hirdetett közbeszerzést négy év régészeti utómunkáinak elvégzésére, amelynek a nyertese az Archeolore Kft. lett, holott a vállalkozást csak néhány hónappal korábban alapította egy restaurátor házaspár. A cég árbevétele a pályázat kiírásakor alig haladta meg az egymillió forintot, mindenesetre a KÖSZ 2008 júniusában másfél milliárd forintos keretszerződést kötött az Archeolore Kft.-vel. Egyébként az Archeolorét nemrég a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója, Csák Ferenc, a kultusztárca egykori államtitkára hozta helyzetbe: a cég a galériába költözve végezhet műtárgyvizsgálatot.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) jelenleg is vizsgálja a KÖSZ szerződéseit – tájékoztatta a kulturális bizottság albizottságát Kálnoki-Gyöngyössy Márton helyettes államtitkár, aki tegnap bejelentette: a KÖSZ önálló szervezetként augusztus 1-jén megszűnik, és a Magyar Nemzeti Múzeumba olvad.
Az albizottság szerdai ülésén azt is vizsgálta, miként szerezhetett tulajdont a Budapesti Közlekedési Vállalat a VIII. kerületi Orczy-kertben, ami a műemlékjegyzékben szerepel, azaz törvény szerint el nem idegeníthető állami tulajdon. A Magyar Természettudományi Múzeum mint az Orczy-kert kezelője ez ügyben már feljelentést tett, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal pedig a Legfőbb Ügyészséghez fordult – tájékoztatta a bizottságot a helyettes államtitkár.
Az Erkel Színházat 2007-ben azzal az indokkal zárták be, hogy a teátrum épülete életveszélyes. Gulyás Dénes a tegnapi ülésen elmondta, több független mérnöki iroda is megállapította, hogy a közönséget – az intézményt működtető Magyar Állami Operaház állításával szemben – be lehet engedni a színházba. Ezeket a szakvéleményeket a korábbi kultuszminiszter, Hiller István is ismerhette. Az albizottság elnöke szerint azt is érdemes megvizsgálni: az Erkel helyére – PPP-konstrukcióban – tervezett, sokfunkciós épület bekerülési költsége hogyan nőtt 19 milliárdról 80 milliárd forintra alig egy év alatt. Kálnoki-Gyöngyössy Márton helyettes államtitkár arról tájékoztatta az albizottságot, hogy Szőcs Géza kulturális államtitkár újabb statikai vizsgálatot rendelt el az Erkel Színházban, amely megállapította: az épület nem életveszélyes.
A Design Terminál hányattatott sorsát Jánosi Andrea, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára tekintette át az albizottsággal. Az Erzsébet téren álló egykori buszpályaudvart annak idején nyolc hónap alatt építették fel, ám hiába született 2004-es kormányhatározat az épület felújításáról, a szocialistáknak hat év és egymilliárd forint sem volt elég ahhoz, hogy a magyar formatervezés központja itt méltó otthonra leljen. A kifogásolható módon felújított épület valószínűleg csak most, július 25-én kapja meg az ideiglenes használatbavételi engedélyt.
A Miniszterelnöki Hivatal egyébként 2009-ben vizsgálta Design Terminálhoz köthető visszásságokat, bűncselekmény gyanúját vetette fel, ám ezt a jegyzőkönyvet tíz évre titkosították. A rendőrség mindenesetre már nyomoz. Menczer Erzsébet fideszes képviselő emlékeztetett arra, hogy az épületet, amelyre mintegy egymilliárd forintot költött az állam, jelenleg hajléktalanok használják, graffitisek rongálják, s valószínű, hogy a világ legdrágább köztéri vécéje valósult meg itt.
A Medgyessy-, Gyurcsány- és Bajnai-kormányok alatt történt, esetleges kulturális kormányzati visszaéléseket vizsgáló albizottságban a szocialistákat egyébként Hiller István képviseli. Ám ahogy a kulturális bizottság ülésein sem szokott megjelenni az egykori tárcavezető, úgy az albizottság tegnapi ülésén sem vett részt.

A firnyákosok simán kijátsszák a vasárnapi fűnyírási tilalmat