Puhítanak a médiacsomagon

Megfogadták a szakmai szervezetek egyes észrevételeit az új médiaalkotmánnyal kapcsolatban a törvényjavaslat beterjesztői. A fideszes Rogán Antal bejelentette: több ponton módosítják a tervezetet, például a válaszadás (helyreigazítás) jogát illetően is. Az MSZP-s Mandur László a szokásos koreográfia szerint a demokrácia halálát vizionálta, pedig a törvényt tegnap több szakmai szervezet is kedvezően értékelte.

2010. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A NÚSZ támadja a médiatörvényt. A brüsszeli székhelyű Nemzetközi Újságíró-szövetség (NÚSZ) regionális testülete, az Újságírók Európai Szövetsége (ÚESZ) tegnap kiadott közleményében visszautasítja a magyarországi médiatörvény-javaslatot, és új tárgyalásokra szólítja fel a kormányt. A világ legnagyobb újságíró-szervezete és társszervezete szerint a törvényjavaslat az országban a sajtószabadság területén visszaforgatja az órát. Aidan White, az ÚESZ főtitkára szerint a tervezet korlátozó jellegű, amely gátat szab a vélemények és a szólás szabadságának. Az ÚESZ támogatja az olyan hivatásos szervezeteket, mint a MÚOSZ, valamint más polgárjogi szervezetet, amelyek felemelték szavukat a törvénytervezet ellen. Mint ismeretes, Aidan White a NÚSZ főtitkáraként – elsősorban a MÚOSZ sürgetésére – csupán jobboldali kormányok idején emelte fel szavát, utazott Budapestre, hogy vizsgálatot tartson, noha a sajtó szabadságát globálisan felmérő szervezetek szerint jobboldali kormányok idején – mint az Antall-kormány – a magyarországi sajtószabadság jobb osztályzatot kapott, mint a Horn-kormány alatt. (L. I.)


Több ponton módosítják a médiaalkotmányra vonatkozó törvényjavaslatot, például az egyesek által bírált válaszadási (helyreigazítási) jog kérdésében – nyilatkozta tegnap Rogán Antal, a javaslat egyik fideszes beterjesztője azután, hogy az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottsága meghallgatta az újságíró szakmai szervezetek képviselőinek álláspontját. Rogán Antal közölte: így az eredeti elképzeléstől eltérően mégsem terjesztenék ki a válaszadás jogát a becsületet vagy személyiségi jogokat sértő esetekre, csak (mint eddig) a ténybeli hazugságokra. Ugyanakkor az új szabályozás az internetes híroldalakra is vonatkozik majd. Módosítják a javaslatnak a médiumok tájékoztatási kötelezettségére vonatkozó részét is, amely így már nem írja elő a minden konkrét eseményről való tájékoztatás kötelezettségét, csupán felhívja rá a figyelmet. Rogán Antal kiemelte: a médiacsomag célja a rendteremtés, az olcsóbb és átláthatóbb viszonyok megteremtése, hiszen tarthatatlan, hogy olyan pártok tobzódnak a közmédiumok kuratóriumaiban, amelyek már nincsenek is a parlamentben, vagy hogy az ORTT-nek és a köztévének hónapok óta nincs elnöke. Az új törvény az oknyomozó újságírókat is jobban védi majd Rogán szerint. A fideszes politikus hangsúlyozta: a módosításokkal azt kívánják jelezni, hogy fontosnak tartják az érdekképviseletek véleményét, és továbbra is várják módosító javaslataikat, hiszen az Országgyűlés várhatóan csak októberben szavaz a jogszabályról.
Ismert, az öt részből álló médiacsomagot Cser-Palkovics András és Rogán Antal fideszes képviselők nyújtották be június 14-én. A szabályozás négy pontjáról már jövő hétfőn végszavazás lesz, azonban az ötödik részéről, a kulturális bizottság előtt tegnap megvitatott médiaalkotmányról csak ősszel döntenek a képviselők.
Mandur László (MSZP) szerint nem demokratikus eljárás és az ötvenes évek hangulatát idézi, hogy a szakmai szervezetek véleményét az ötből csak egyetlen indítványról kérdezték meg. Mint fogalmazott, ha ez a nemzeti együttműködés rendszere, akkor jöjjön inkább a felvilágosult abszolutizmus.
Ehhez képest a sajtószakmai szervezetek nemcsak kritizálták, hanem dicsérték is tegnap a médiaalkotmányt. Czeglédi László, a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnöke például kifejtette: egyetért a közmédiumok kuratóriumaira vonatkozó módosítással, mivel azok most nehezen működnek. Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke a leginkább vitatott (és ezért a beterjesztők által tegnap módosított – a szerk.) helyreigazítási részben nem talált lényegi problémát, mivel az szerinte nem sokat változtat az eddigi szabályokon, de szerinte az kérdéses, mekkora teret kell engedni a válaszadásra. Simon Éva, a Társaság a Szabadságjogokért ügyvivője idejétmúltnak nevezte a tájékoztatási kötelezettség kritériumát, amely az online médiumok esetén szerinte teljesíthetetlen és végrehajthatatlan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.