Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt indított nyomozást a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság a közelmúltban a százhalombattai önkormányzat egyik botrányos beruházása miatt – értesült lapunk. Bár a feljelentést név szerint Vezér Mihály (korábban MSZMP-s és SZDSZ-es, jelenleg egy helyi egyesületet képviselő) polgármester ellen tették, a rendőrség tájékoztatása szerint a büntetőeljárásnak egyelőre nincs gyanúsítottja.
A történet előzménye, hogy az egyik önkormányzati cég 2007-ben közbeszerzési eljárást írt ki a helyi polgárok háza felújítására, amelyet 2008-ban a Panel 2001 Kft. nyert meg bruttó 288 milliós ajánlatával. A feljelentők szerint már az is furcsa volt, hogy a pályázatból kizárták a legolcsóbb ajánlatot adó céget, mondván, irreálisan alacsony árat adott meg. Az viszont végképp felháborította őket, hogy az önkormányzat által megrendelt munkálatokba a győztes cég alvállalkozóként bevonta a Vezér Mihály polgármester és felesége, Vezérné Diks Erika tulajdonában lévő Viver Kft.-t.
A feljelentés rámutat: bár a szerződés szerint késedelmes munkavégzés esetén napi félmillió forintos kötbért kellett volna fizetnie a kivitelezőnek, azonban az önkormányzat a többszöri határidő-módosítások ellenére semmilyen kötbérigényt nem érvényesített. Ezzel a város több tíz millió forintos bevételtől esett el a feljelentők számításai szerint. Ráadásul úgy módosítottak többször a szerződés műszaki tartalmán, hogy arról semmilyen közlemény nem jelent meg a Közbeszerzési Értesítőben, pedig ezt jogszabály írja elő. Azt is furcsának tartják, hogy az eredetileg tervezett minőségi nyílászárók helyett végül mintegy 12 millió forinttal olcsóbb műanyag nyílászárókat szereltettek be, de a szerződésben szereplő összeget csupán 1,4 millió forinttal csökkentették. Megemlítik, hogy a munkálatokra nem kértek, s így nem is volt építési engedély. A feljelentés szerint a közbeszerzés tisztasága szempontjából ki kellene vizsgálni, hogy a beruházásban a Viver Kft.-n keresztül közreműködő Vezér Mihálynak polgármesterként milyen információi voltak a határidő-módosításokról, amelyek tetemes kötbérfizetést vonhattak volna maguk után.
Pap Miklós százhalombattai Fidesz-elnök lapunknak elmondta: egy korábbi testületi ülésen már rákérdeztek a polgárok háza felújításának tisztázatlan, bűncselekménygyanús körülményeire, de Vezér Mihály „fölényesen lesöpörte az asztalról” a témát. A fideszes politikus úgy tudja: nem volt építési engedély a beruházásra, és meglátása szerint a közbeszerzési törvényt is megsérthették. Hozzátette: bár a szerződés többszöri módosításakor a műszaki tartalmat „lefelé” változtatták, ez azonban a költségekben nem jelent meg. Pap Miklós álláspontja szerint a befejezési határidőt azért tolták ki többször, hogy a kivitelezőnek és alvállalkozóinak ne kelljen kötbért fizetnie. A helyi Fidesz elnöke szerint a polgármester cégének szerepvállalása befolyásolhatta a tender eredményét, és azt, hogy az önkormányzat végül eltekintett a kötbér megfizetésétől.
Vezér Mihály a Magyar Nemzetnek azt állította: nem volt ráhatása a bírálóbizottság összetételére és döntéseire. Mint mondta, azért zárták ki az említett ajánlattevőt, mert „értelmezési és számítási hibákat vétett”, és a felszólítás ellenére sem nyújtott be megfelelő költségvetést. A polgármester kijelentette: „miután a generálkivitelező kiválasztását tőlem független szervezet végezte, így annak alvállalkozói kiválasztásába sem volt beleszólásom”. Vezér Mihály közölte: cége semmilyen üzleti kapcsolatban nem volt az önkormányzattal. Arra azonban nem tért ki, hogy alvállalkozóként a Viver Kft. is kivette a részét a beruházásból. Állítása szerint a Viver Kft. a polgárok háza fűtési és vízvezeték-rendszerének építését végezte 3,2 millió forintért, ebből hárommillió volt az anyagköltség, 200 ezer forint pedig a munkabér, a rezsi és a tb-járulék, vagyis semmilyen nyereségük nem volt a munkán. A műanyag nyílászárók kérdésére azt válaszolta: „A közbeszerzési törvény szerint a nyertes árszínvonala a műszaki változtatások esetén is kötött.” A polgármester úgy vélte: politikai támadás áldozata, mivel szerinte ő a legesélyesebb jelölt az októberi polgármester-választáson.
Százhalombattán a 17 fős képviselő-testületben most még a szocialistáknak van a legnagyobb, hétfős frakciójuk, így a polgármester által jegyzett „civil” egyesület három képviselőjével többnyire együtt szavazva, közösen irányítják a várost.
Így alázza meg Magyar Péter rendszeresen a nőket - videó